Thanks Thanks:  98
Likes Likes:  403
Dislikes Dislikes:  9
Page 11 of 25 FirstFirst ... 78910111213141521 ... LastLast
Results 151 to 165 of 361

Thread: Teste receptie spoturi slabe Nilesat, Amos Mena , Thor nordic s.a.

  1. #151
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Că să o îndrepți trebuie să faci opusul acțiunii care a dus la descentrare.
    Eu cred că nu prin apăsare pe ea ci torsionare in partea opusă depărtării de la axa inițială.
    Nu știu dacă m-ai înțeles, acțiunea de torsionare : împingi din partea de sus stânga sau dreapta în funcție din ce parte e descentrată și în același timp cu o împingere din partea de jos a antenei dar opusă părții de sus din care se împinge.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  2. #152
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Nov 2007
    Posts
    52
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Scuze daca sunt off-topic, @claudiu, pentru ca esti din Bucuresti si ai o paleta extinsa de antene, spune-mi, te rog, ai reusit receptia Intelast 27,5W (pentru BBC-URI) si cu ce dimensiune de antena.
    Multumesc!

  3. #153
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @CEZ
    nu iar datorita faptului ca vecinul meu si-a supraetajat casa cam putine sanse daca as incerca acum . Printr-un noroc mi-a ramas 30w,intre acoperisul casei lui si copacii din strada. Ar fi teoretic o posibilitate sa am deschidere pentru plaja de la 12west la 27west dar asta ar insemna sa mut antena cit de mult se poate catre est -nordest si sa tai 2 copacei. Sa vina vremea calda si ma mai gindesc , nu atit pentru 27west dar daca fac mutarea cred ca mai cistig ceva si dupa 30west. In momentul cind reusesc ceva ,cu siguranta voi veni cu poze si informatii la subiect.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  4. #154
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Nov 2007
    Posts
    52
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Multumesc @claudiu! Pur si simplu eram curios ca nu am niciun feed-back din partea cuiva din zona Bucurestiului. Eu am incercat cu un off-set Opticum de 1,2 dar nu am reusit nimic. Nu am gasit nici macar 30W. Am modificat/taiat din montura antenei ( o bucatica mica pt ca lovea suportul) pentru a cobori elevatia. Ei, nu am reusit nimic. Era si vremea cam rece si nu am putut sa stau prea mult peste balcon. In fine. De aceea ma interesa cineva din zona asta care imi poate da relatii cat de cat.
    Sunt mai multi care doar emit pareri si sfaturi dar fara sa vina cu dovezi

  5. #155
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    27west e dificil in zona noastra , cred ca se poate realiza receptia cu antena de 2m si peste 2m. Momentan nu pot sa confirm nimic , sa vad cind pot sa fac modificari. Cu hispasatul daca ai antena de 1m, ar trebui sa il receptionezi bine .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  6. #156
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by mitru View Post
    ...cat despre receptia 11938 pt zona mea , antena ar fi fost ok in cazul receptiei...qed
    Categoric despre 11938 nu ti-am spus asa ceva pretinzi la #145, nu ma acuza pe mine despre asta. Este o frecventa receptionabila din spotul Nile-201 si nu are nimic deosebit alaturi de celelalte care se receptioneaza si le-ai enumerat. Provocarea este MENA dar nu am auzit de vreun user să confirme receptia.

  7. #157
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Nov 2007
    Posts
    52
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Am inteles ce spui tu legat de hispasat; se pare ca ceva nu mi-a iesit mie. Nu ma interesa, in mod desosebit acest satelit, ci voiam sa il am reper pt Intelsat de loa 27,5 W.
    Mai vedem

  8. #158
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Gherla / Cluj
    Posts
    147
    Mentioned
    21 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Nu stiu exact daca se incadreaza chiar in spotul Mena , dar intra dimineata constant.



  9. #159
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Quote Originally Posted by mitru View Post
    Bbc urile intra acum cu 8,4 db , dar nu e reglata pe maxim pe acest satelit. Cel mai mult am avut 10.2 db , dar avand in vedere ca intra lejer , nu am insistat pe maxim , pierdeam pe alti sateliti...inca e reglata la alibi...
    Nu te gindi sa umbli la reglaje,pentru ca semnalul pe Intelsat 901 a scazut din ian 2021-si cu 2dB in zona noastra-peste tot in zonele periferice ale spotului.

  10. #160
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Gherla / Cluj
    Posts
    147
    Mentioned
    21 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default


    O alta frecventa spotul Mena cu greu receptionata , dar cu senzatia ca se poate mai bine

  11. #161
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    @mitru
    Nu înțeleg cum se poate recepționa spotul MENA 7W în zona ta și asta cu o antena de numai 1.8m
    Deși teoretic sunt situat întro zona aparent mai favorabilă nu reușesc aceasta iar nici în alte zone nu am cunoștințe ca s-ar receptiona cu antene sub 2 m.
    Poate este vreun coridor de propagare favorabilă in zona ta, așa cum întîlneam pe vremurile televiziunii analogice cand in Constanta se receptiona uneori televiziunea daneza iar in sudul Mării Egee, dar mereu aceeasi zonă, se recepționa chiar TVR spre finalul transmisiunii de noapte, ce-i drept pentru perioade scurte.
    Iar asemenea fenomene am întâlnit și in FM, cu programul radio Romania 3 receptionabil la est de Sicilia.

    Dacă mai sunt useri care pot confirma recepția MENA si echipamentul din dotare ar fi interesant de stabilit o hartă.

  12. #162
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Gherla / Cluj
    Posts
    147
    Mentioned
    21 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Se poate sa ai ceva dreptate , dacă ținem cont de faptul că prin anii 80 -90 cu o antenă din 5 elemenți prindeam pe analog Rai urile , Norge tv ,denmark tv , Sverige tv , Ostankino Tv și canale arăbești. Ultima realizare țin minte era prin 92 un canal leton. Pe de altă parte , e intrigant faptul că cu o alta antenă din 14 elemenți situata la 3 m distanta de a mea , vecinul nu reușea performantele mele. Probabil , funcționez că un amplificator de semnal.????

  13. #163
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Este altă poveste cu recepția tv in banda FIF și UIF .
    Să nu le amestecăm. In 1987 am prins și eu bulgarii cu antena de 6 elemenți din Sibiu, dar nu erau reflexii , pentru că am recepționat continuu bulgarii.
    La tine ce spui de anii 90 erau reflexii in nori, nu se prindeau tot timpul, constant.
    Să revenim

    In cazul tau recepția tp A7 MENA este deosebită dacă ne uităm pe hărțile date de lyngat și flysat.
    Probabil că sunt ceva modificări.



    https://www.lyngsat-maps.com/footpri...st-A-MENA.html

    Pe linkul de la lyngsat se vede totuși că merge emisia cu 43 db până în Italia , mai sus, iar după ce ne arăți tu merge chiar mai sus până pe la Cluj-Napoca
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  14. #164
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Gherla / Cluj
    Posts
    147
    Mentioned
    21 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Probabil recepționez din zona Italiei semnal , cele 2 frecvente anterioare le recepționez de mai bine de un an , după miezul nopții și până spre amiaza. Cel mai tare semnal e pe 10833 , in schimb mă aștept să mai scanez câteva frecvente , încă vreo 6 sunt aproape de a fi blocate.

  15. #165
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64

    Post

    La Timisoara pot receptiona pe Eutelsat 7 West, cu o antena Emme Esse 1,25 o singura frecventa. Receptor DM 920.
    Receptia e pe frecventa 11658 V 2/3 27500 si intra 11 programe TV.
    Receptia este constanta pe tot parcusul zilei. Doua imagini cu receptia.





    DM 920 UHD, Emme Esse 1,25, TBS 5520, 5590, 5927.

Page 11 of 25 FirstFirst ... 78910111213141521 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •