De la un timp incoa', am observat scaderea semnalului pe mai multe programe. De vreo 2 saptamini, mi se plinge fomeia ca in fiecare seara, pe mai multe programe,apar macroblocuri...Bun.. ma urc pe casa, verific cabluri, semnal...totul ok. LA acelasi lnb ( eu un H-H de 1m) mai am 2 rec-uri care au semnal f bun (90-95% snr), in plus si un TV Samsung, care dupa cum stiu nu e foarte sensibil la semnal sat.
In fine, am luat duo, l-am desfacut, si am inceput sa masor ceva tensiuni (am gasit un pdf pe care incerc sa-l atasez aici) care nu ieseau chiar cum trebuiau. Am scos osciloscopul de la naftalina, am un Hameg 2 canale 60Mhz cu tub! si are si un "component tester" cu care poti masura condensatorii, chiar daca nu arata plesniti sau umflati, tot iti dai seama daca-s beliti!
Am schimbat in total vreo 6 condensatori: C837=100µ/35V;C864=220µ/35V;C852=100µ/35V;C848=1000µ/35V;C819=1000µ/35V... Toti erau de 10V si la prima vedere nu pareau umflati, dar cu osci iti puteai da seama ca nu mai erau ok!

Acum a crescut semnalul de la 45-50% snr la 92-96%! Fara macroblocuri, pixelation sau alte d'alea!
Deci, care ai un vechi Duo, si ai probleme cu semnalul, schimba ce am scris mai sus!