Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 8 of 8

Thread: dolce in germania ( telecom )

  1. #1
    Member Visitor
    Join Date
    14 May 2017
    Posts
    8
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Angry dolce in germania ( telecom )

    Am si eu o problema cine stie sigur , nu cu presupusul.

    Am montat antena pe satelitul hellas semnal 80% claritate 100% , pe aparatul respectiv au intrat toate programele romanesti ( nu am stat sa le numar cate sune ) si doar 3 (FAT). Am facut proba inauntru la fel 80% cu 100%.

    Am montat receiverul la semnal la fel 80% cu 100% si ...... nu se vede nimic , nici un program , la care ma indruma sa sun relati clienti.

    Receiverul a fuctionat in Ro si l-am adus in Ger. abonament platit la zi.

    Mi-a spus cineva ca in Ger nu mai prinde semnal Telecomul.

    Pe net nu gasesc nimic mai nou de 2009-2010.

    Poate sa ma ajute cineva ?
    Last edited by konstantine; 17-08-17 at 00:56.

  2. #2
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    NașuTv , etno , taraf se văd?Dacă nu se vad , clar e o problema cu decodorul sau antena!
    https://www.satbeams.com/footprints?beam=5517
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  3. #3
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    in meniul receptorului la setare antena , ai semnal 80% si calitate 100% dar in cimpul dintre cele 2 scale in partea de sus a interfetei ,iti apare numele providerului -telekom?
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  4. #4
    Member Visitor
    Join Date
    14 May 2017
    Posts
    8
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by konstantine View Post
    NașuTv , etno , taraf se văd?Dacă nu se vad , clar e o problema cu decodorul sau antena!
    https://www.satbeams.com/footprints?beam=5517


    aparatul e acesta

    http://www.conrad.com/ce/en/product/...gaSat-HD-Combo

    aici se vad FAT afara la antena si inauntru la receiver nu se vede nici un program nici macar numele programelor programelor.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by claudiu View Post
    in meniul receptorului la setare antena , ai semnal 80% si calitate 100% dar in cimpul dintre cele 2 scale in partea de sus a interfetei ,iti apare numele providerului -telekom?

    Acolo la semnal este un lacat inchis

  5. #5
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Posibil sa fie o problema la cablu coaxial dacă langă antena se văd cele 3 programe FAT : etno tv, nasul tv și taraf.
    Cum a spus și Claudiu dacă nu scrie Telekom nu ești pe satelitul Hellas sau nu ai semnal Bun pe satelit și asta poate fi de la cablu coaxial
    Incearcă să schimbi cablu sau măcar mufele e posibil sa fie oxidare la "firul cald"
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  6. #6
    Member Visitor
    Join Date
    14 May 2017
    Posts
    8
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by horatyu View Post
    Posibil sa fie o problema la cablu coaxial dacă langă antena se văd cele 3 programe FAT : etno tv, nasul tv și taraf.
    Cum a spus și Claudiu dacă nu scrie Telekom nu ești pe satelitul Hellas sau nu ai semnal Bun pe satelit și asta poate fi de la cablu coaxial
    Incearcă să schimbi cablu sau măcar mufele e posibil sa fie oxidare la "firul cald"

    Nu are nici problema cablul, e nou.

    Am facut proba si la antena si la iesirea din perete in casa, se vad cele trei programe FAT ( Am pus modelul de aparat mai jos ) dar pe recevier nu se vede nimic si am semnal 80% si claritate 100%

    Plus ca nu am nici grila de programe in meniul de la receveir,chiar daca nu se vede nimic.

  7. #7
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    cind receptorul va avea semnal de la antena ,isi va incarca si lista de canale ; atit timp cit dintr-o cauza anume nu are semnal ,nu vei avea lista de canale la el.
    Daca pe aparatul de masura ai semnal inseamna ca e ceva la receptor- ori nu e ales bine in setari transponderul ori receptorul nu alimenteaza lnb-ul. Normal daca la setare antena alegi hellassat TP1 ,2 ,3 sau 4 acum cred ca le-au redenumit telekom TP1 ,...,4 ar trebui sa iti arate semnal ,calitate , lacatul sa fie deschis si sa apara numele providerului pe cimpul dintre cele 2 scale ,in momentul respectiv ar trebui sa isi incarce si lista de canale si sa apara imaginea . Un amanunt -daca este receptor care are iesire loop sa nu cumva sa ai conectat cablul la iesire .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  8. #8
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Dacă ești chiar pe Hellas posibil sa ai o problema la calitatea semnalului. Incearcă să rotești puțin lnb ul stanga dreapta și vezi dacă ai ceva schimbări.
    Posibil ca antena să fie deformată și sa prinzi programele FAT intr -un focar secundar și sa fii pe alt satelit in focar principal.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •