Thanks Thanks:  3
Likes Likes:  3
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 11 of 11

Thread: Reflow artizanal la "conserva" Digi

  1. #1
    Member Visitor
    Join Date
    22 May 2016
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Reflow artizanal la "conserva" Digi

    Buna seara!
    Am un abonament la digi, si o conserva veche de prin 2005.Un hyundai(cred) facut in Turcia.A fost reparat de citeva ori, de vre o doua ori eu si ultima data l am dus la o reprezentanta digi si pt. 20 euro i au schimbat condensatorii de la sursa.
    Saptamina trecuta, a "murit" iarasi.Nu mai avea semnal.Am probat acasa la un prieten sa fiu sigur ca nu este antena de vina si apoi l am dus iarasi la reprezentanta digi. Acolo mi au spus ca sursa este buna, dar cel mai sigur este defecta placa de baza.Iar de moment nu imi poate vinde alt aparat caci sunt probleme mari la digi si numai in tara se pot "imperechea" cartele cu receptoare(locuiesc in afara granitelor tarii).
    Cum aparatul este cumparat l am desfacut din nou si tot uitindu ma eu la placa baza am vazut ca are un procesor,foarte asemanator cu procesoarele de pe placile de la calculatoare.
    Cum din experienta stiu ca chipurile grafice(mai ales la LapTopuri) din cauza lipituriilor de proasta calitate(vezi politica EU de a nu permite adauga Pb. in cositor), pot fi citeodata readuse la "viata" cu un rebaling, ma am decis sa incerc.
    Nu am o statie de sudura pt procesoare(costa mult),am optat sa fac un rebaling tip Bricolaj.
    Am desfacut placa baza de pe receptor/am pus o pe o farfurie/am bagat o un cuptor undeva pe la jumate ca si inaltime/am pus cuptorul la 140 de grade pt 5 min/apoi la 180 grade pt 5 min./in ultimul rind amcoborit iara la 140 grade pt alte 5 min.
    Primul rezultat a fost ca mufa scart si cele Av. s au topit.....
    Am lasat sa se raceasca "prajitura" vreo ora apoi.
    Am rupt plasticul de la scart in asa masura ca sa pot folosi iesirea.
    Cind am pus receptorul cu conexiunile de rigoare sa l probez.....ce credeti????
    Functioneaza!
    Este adevarat ca uneori, citeva milisecunde, ii dispare imagine si apoi ii revine. O face din cind in cind si aproape ca nu ti dai seama.
    Este clar ca nu o sa tina o vesnicie, dar sint multumit, caci in toamna merg in tara in vacanta si am sa mi cumpart unul.
    Mai mult, ca sa evit supra incalzirea i am adaugat, un ventilator intern(de la o sursa de calculator) care sper sa ii prelungeasca "viata".
    As pune poze dar forumul imi cere un link extern asa ca.....
    Sper ca aventura mea sa foloseasca cuiva intr o zi.

  2. #2
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    @Soarece, ai citit ce a postat colegul in postul de mai sus? Ce părere ai?
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  3. #3
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    E reflow ce ai facut tu.Reballing e treaba de profesionist.
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  4. #4
    Member Visitor
    Join Date
    22 May 2016
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Am inteles.
    Insa cum ii spunem are putina importanta.
    Important cred eu este rezultatul.

  5. #5
    Member Visitor
    Join Date
    22 May 2016
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Buna dimineata!
    Rectific: imaginea disparea din cauza ca mufa de scart nu intrase bine(plasticul este topit si este greu de bagat bine).
    Acum am reusit sa o introduc bine si receptorul functioneaza perfect!
    Pe unele Tp uri am 70 nivel si 98 calitate.
    Am sa incerc sa pun citeva poze,acum ca am "descoperit" cum se face,

    In poza de mai jos se vede radiatorul de aluminiu care este destinat sa raceasca procesorul.
    Pt. cine vrea sa l "reanimeze" o poate face cu un simplu uscator de par de minim 1400w timp de aprox 7/10 min.






    In poza de mai jos se poate vedea cum s au topit plasticurile de la mufe.Eu a trebuit sa rup partea exterioara de la mufa scart, pt a putea introduce cablul de la tele.
    Eu personal folosesc scart pt tele din sufragerie si iesirea de antena UHF pt a "amesteca" semnalul de la receptor cu cel de la antena TDT si asa pot vedea Hbo in alte televizoare din casa.




    Solutia ce am gasit pt a refrigera "conserva"; un ventilator de procesor de calculator vechi,12Vcc 0,21A.
    Last edited by megaderam; 28-05-17 at 11:51. Reason: am uitat sa pun poze

  6. #6
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Vad ca ai un card albastru in el. Ce CAID are?
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  7. #7
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Este de apreciat ceea ce ai făcut, dar am cateva nelămuriri. Nu ințeleg faza cu cei 20 euro pentru schimbarea condensatorilor făcută la o reprezentanta de a lor și nici de ce nu ai incercat să schimbi receptorul cu unul HD. Din cate știu in țară de schimba gratuit.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  8. #8
    Member Visitor
    Join Date
    22 May 2016
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by zildan View Post
    Vad ca ai un card albastru in el. Ce CAID are?
    Eu as spune ca e Nagravision,dupa ce scrie pe ea,dar nu sint un expert.

    ---------- Post added at 13:12 ---------- Previous post was at 13:03 ----------

    Quote Originally Posted by val View Post
    Este de apreciat ceea ce ai făcut, dar am cateva nelămuriri. Nu ințeleg faza cu cei 20 euro pentru schimbarea condensatorilor făcută la o reprezentanta de a lor și nici de ce nu ai incercat să schimbi receptorul cu unul HD. Din cate știu in țară de schimba gratuit.
    Salut @val!
    Pai eu locuiesc in afara tarii, si punctele digi sint de fapt niste firme colaboratoare care au deschis o firmulita pe aici pe afara si isi cistiga traiul cu montarea antenelor si vinzarea cartelutelor de telefon digi(in Spania unde locuiesc, digi are o UTE "uniune temporala de empresas/firme" cu un operator de telefonie de aici).
    Deci ei vind receptoare digitv noi. Nu mi au dat optiunea de schimba aparatul, cu unul HD.oricum pt mine nu e valabila pt ca acest contract nu este pe numele meu ci pe numele unei rude care acum este in Germania.....o istorie intreaga.
    Apoi sincer sa ti spun, pt doua/trei programe care transmit hd.....as pierde avantajul de a vedea digi in mai multe televizoare in acelasi timp; cum am zis folosesc scart si iesirea UHF.... lucruri care in noul si fantasticul receptor hd nu mai exista.

  9. #9
    Standard RSP member satyca's Avatar
    Join Date
    03 Oct 2008
    Posts
    288
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Cardurile albastre au caid 1802

  10. #10

    Join Date
    02 Feb 2007
    Posts
    279
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Confirm si eu cardurile albastre sunt cu 1802

  11. #11
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,807
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Problema cu semnalul poate fi si din integratul ce alimenteaza LNB scrie pe el LNBP14A am schimbat multe la conserve.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •