Thanks Thanks:  70
Likes Likes:  72
Dislikes Dislikes:  1
Page 13 of 21 FirstFirst ... 391011121314151617 ... LastLast
Results 181 to 195 of 313

Thread: Zgemma H7S H7C 4K Combo DVB-S2X

  1. #181
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Mai pileste. Da fata jos şi testează fără ea.
    Nu intra bine camul.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #182
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Dec 2009
    Posts
    36
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    53

    Default

    De ce insisti ? Cardul de Tivusat este citit de card reader intern cu RSA care este public.

  3. #183
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Feb 2018
    Posts
    76
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    23

    Default

    @lyvyus

    salut
    poti sa-mi trimiti un mesaj cu ce anume trebuie facut sa citesc cardul de tivusat in card reader ul intern ?
    nu ma pricep ce trebuie sa fac cu RSA

    mersi

    Romeo

  4. #184
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Feb 2018
    Posts
    76
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    23

    Default

    Salutare domnilor,

    am si eu urmatoarea problema: am cumparat si eu un comutator EMP Centauri 2 la 1 P162 Diseq 2.0 pentru a conecta 2 antene la unul din cele 2 tunere ale receiverului Zgemma H7S .....am 3 antene, 1 antena este pusa pe tunerul B, iar pentru 2 antene am zis sa cumpar un Diseq 2 in 1 pentru a conecta cele 2 antene la tunerul A al receiverului, o antena pusa pe 13est pusa pe Portul A al Diseq-ului si o antena pusa pe 1W pusa pe Portul B al Diseq-ului .........toate bune si frumoase, am montat cum v-am spus antene la diseq dar din pacate receiverul nu vede antena de pe 1W pusa pe portul B al Diseq-ului ..........am pus in receiver la tunerul A setare de Diseq A/B , am setat portul A la 13est, portul B la 1w si nimic, am pus apoi portul A pe automat si portul B tot pe automat in ideea de a gasi receiverul cei 2 sateliti conectati la diseq, il gaseste pe cel de pe portul A si apare 13 est hotbird, dar cel de pe 1w nu-l gaseste deloc.............am verificat cablurile , semnalul la antena, totul pare ok ........nu stiu unde sa fie problema.........am cumparat 2 diseq uri si le-am inlocuit intre ele ca am zis probabil e defect vreunul si tot degeaba.........

    de ce nu vede si al doilea satelit (a doua antena) ?

    orice idee e bine venita

    multumesc

    Romeo

    PS am postat prezentul mesaj si la sectiunea Zgemma 9S , rog administratorul sa stearga postarea de acolo , multumesc frumos si scuze!

  5. #185
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    In primul rând trebuie sa ştii ca la multe comutatoare diseq conectarile lnburilor când sistemul e alimentat, duc la distrugerea electronicii de comutare.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  6. #186
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Feb 2018
    Posts
    76
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    23

    Default

    Am tot stat aseara sa rezolv problema, am pus tot felul de setari, m-am gandit ca nu am semnal pe 1w de nu-l vede deloc, ca poate s-a stricat lnb-ul cum zici tu, dar am pus pe direct cablul si a mers perfect........nu inteleg si nici nu stiu ce setari sa mai fac sa activez diseq 2 in 1 sa vad pe tunerul A cele 2 antene.

    In alta ordine de idei , vreau sa va intreb daca cineva a pus pe Zgemma h7s o antena de 1,1 m conectata la un motor HH , am citit pe infosatelit nr. 2/2019 ca ar fi o problema cu tunerul la H9S ca nu are suficienta putere sa miste o antena de 1,1 m, respectiv mai mult de 9kg. Tocmai ca am cumparat un motor Amiko DM3800 , poate am surpriza sa nu pot misca antena de 1 m ...... ea pare usurica , dar are un suport care o face cam grea , azi ma gandeam sa cumpar un cantar de mana sa o cantaresc :-))))

    In concluzie , cine are receiverul conectat la un motor HH ne poate spune ce dimensiune are antena respectiva sau cine a facut astfel de teste.

    Multumesc

    Romeo

  7. #187
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Comutatorul se strica nu lnb-ul.
    Eu am antena de 115 pusă pe motor şi merge.
    Contează cât consuma LNB-ul.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  8. #188
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Feb 2018
    Posts
    76
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    23

    Default

    mai toti cred ca avem lnb-urile care se gasesc pe piata de profil, cred ca majoritatea au cum am eu LNB ineverto ultra black single sau twin.

    Romeo

  9. #189
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Dacă consuma mult nu muta motorul, H7 are limitarea mai jos la curent.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  10. #190
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Eu folosesc un LNB mai vechi dar cu curent propriu de doar 85 mA !!!
    din pacate chipsetul Si21xx nu stie mai mult de 400 mA ! si necazul se
    vede de la 1w ... la vale ! se duce si nu mai revine ... dar daca LNB-ul
    tau absoarbe 150 mA ... valoare nu chiar iesita din comun , s-ar putea
    nici sa nu miste antena ...


    ---------- Post added at 13:51 ---------- Previous post was at 13:45 ----------

    Cred ca Inverto Ultra Black "suge" 125 mA ... altfel merge
    foarte bine ! dar nu in combinatia USALS si SiLabs !
    greutatea antenei conteaza ...

  11. #191
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Feb 2018
    Posts
    76
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    23

    Default

    Domnilor,
    vis a vis de ce problema am povestit mai sus:

    1. ce as putea face sa rezolv problema cu diseq-ul ?.......mi-am mai amintit o chestie: cand pun cele 2 porturi A si B pe automat in diseq , ceea ce ii spun diseq-ului sa gaseasca el si sa identifice cei 2 sateliti conectati la el, pe portul A gaseste 13est Hotbird si il alege, dupa care trece la cautarea pentru portul B si aici nu scaneaza toti satelitii ci doar cateva pozitii 13, 16, 23.5, 28est si 30w fara sa mai treaca prin restul de sateliti cum ar fi 39est, 42est, 1w, 5w, etc ......ceea ce mi se pare ciudat , de ce nu scaneaza toti satelitii (acelasi lucru a fost si pentru portul A - adica a scanat doar 13, 16, 23.5, 28est si 30w si am fost norocos ca pe acel port era conecatata antena de 13est, ce s-ar fi intamplat daca a si ales 42 est si 39 est)?

    2. pe Zgemma h7s voi pune un motor dm3800, un lnb single inverto ultra black si o antena de 1 m offset.......din experienta voastra ar merge?

    multumesc

    Romeo

  12. #192
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Postează capturi de imagine cu configurarea tunerului!
    Pui diseq A/B şi un satelit pe A altul pe B.

    Daca nu merge ai stricat comutatorul!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  13. #193
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Feb 2018
    Posts
    76
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    23

    Default

    Salutare domnilor

    revin si va spun ca am pus respectivele Diseqc-uri si pe un VU+ DUO , am zis ca na , poate pe alt receiver merge , dar rezultatul a fost acelasi, vede Hotbird dar nu si Thor!!!...........asa ca am cumparat un alt Diseqc de data asta un AMIKO Premium D-201 si a mers din prima atat pe Vu+ Duo cat si pe Zgemma H7S fara probleme, cu aceleasi setari in receivere asa cum probasem si pe primele Diseqc-uri.........nu pot sa-mi dau seama de ce primele 2 Diseqc uri nu au mers!!!!

    Romeo

  14. #194
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Èši-am scris de 2 ori ca e stricat diseq-ul.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  15. #195
    Standard RSP member
    Join Date
    19 May 2007
    Posts
    89
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Am avut si eu probleme cu pozitionerele, nu mergeau dar am gasit o solutie simpla, am alimentat pozitionerul separat dintr-o sursa de laptop 19v acum preiau doar semnalul diseq de la receiver. Sursa sta in priza permanent si am avut nevoie de un cablu pentru tensiunea de alimentare doar + plusul minusul este ecranul cablul-ui coaxial.La demontarea pozitionerului HH are o bobina pe mufa de intrare dinspre receiver,
    respectiva bobina soc am dezlipit-o si am pus-o la alimentator. Functioneaza de circa 7 ani fara probleme. Nu stiu cat consuma sursa in stand-by...
    DM500, DM800HD, KATHREIN UFS910 si altele

Page 13 of 21 FirstFirst ... 391011121314151617 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •