Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 2 of 2

Thread: 10 intrebari de incepator

  1. #1
    Member Visitor
    Join Date
    04 Dec 2016
    Posts
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default 10 intrebari de incepator

    Salutare,
    Vreau sa-mi achizitionez o antena satelit in urmatoarea perioada si m-am documentat zilele aceste pe forumuri. Mentionez ca stau la etajul 1, vedere spre sud si am destul spatiu sa pot muta antena spre vest. spre est este la fel de mult spatiu doar ca am un copac la cativa metri, in gradina din fata geamului. Totusi mai am cateva intrebari de incepator.


    1)Locuiesc in Braila. Ce dimensiune a antenei este cea optima? 1.0M este de ajuns? Citisem parca pe undeva ca cu cat esti mai in estul tarii cu cat trebuie sa fie "ligheanul" mai mare. Nu as vrea sincer ceva peste 1m deoarece o sa o pun sub geamul din dormitor si la peste 1 metru o sa-mi acopere jumatate de geam.

    2)Pierd ceva posturi importante cu o antena de doar 1m? In principiu m-ar interesa transmisiuni sportive gen fotbal/tenis/f1/nba etc

    3)Daca am tv 4k cu dvb-s dvb-s2, hevc, vp9 mai e nevoie de receiver 4K?

    4)Tot citesc ca trebuie sa ai televizor 4K compatibil cu HEVC 10 bits pentru a urmari posturile 4k fara receiver. este adevarat?

    5)Ce receiver imi recomandati pentru sharing? Din cate am citit, dreambox ar fi cel mai potrivit?

    6)Exista sharing si la posturi 4K? Se pastreaza calitatea? Am nevoie de dreambox(sau alt receiver 4k) pentru asta?

    7)La ce bitrate functioneaza posturile HD sharing? Dar cele 4k?(daca exista). Este la fel de Full HD ca serviciile de subscription Iptv gen ntv.mx unde acel FULL HD e de fapt 480-720p maxim?

    8)Ma intereseaza sa vad transmisiuni sportive in special fotbal in 4K. Din cate am citit FTA sunt foarte rare meciurile. As plati pentru un abonament/cartela daca gasesc la preturi decente pentru campionatele de fotbal europene/NBA. Se pot cumpara si din Romania astfel de carduri sau e doar pt rezidentii tarilor respecive, eventual la pachet cu receiverul? Daca se poate cumpara tousi imi puteti da un exemplu ceva?

    9)Este diferenta uriasa intre 8bit+FRC si 10 bits in ceea ce priveste receptia imaginilor din satelit? De ex la modelul de tv pe care il vreau eu(samsung ks7000) inca sunt pareri impartite daca panelul este 10bit nativ sau 8bit. Review-erii profesionisti(rtings) au dat nota ca pentru 10 bit si au lasat aceeasi nota si dupa ce s-ar fi aflat ca panelul este de fapt de doar 8bit dar cu un frame rate control foarte bun spre 10 bit.

    10)Avand in vedere intrebarile de mai sus, imi puteti recomanda un kit bun conform cerintelor mele? Antena + LNB + Montura HH + receiver? Ma intereseaza ceva de calitate

    ps: rog ca intrebarile 5, 6 si 6 sa fie editate in cazul in care nu se vb despre astfel de lucruri pe acest forum)

    Multumesc

  2. #2
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Un raspuns rapid:

    1. Cat mai mare
    2. Nu se stie ce pierzi acum sau ce vei pierde in viitor, satelitii care au acoperire "oficiala" la tine merg sigur si cu antena de 80cm
    3. Doar pentru canale codate pe viitor
    4. Televizoarele 2015+ stiu sigur 10 biti pe receptie. pe partea de panel mai sunt multe cu 8 + FR
    5. Dreambox UHD exista doar in prospecte momentan
    6. Nu stim nici noi
    7. Sharingul nu are treaba cu bitrate-ul, la sharing se schimba doar cererea de cheie si raspunsul, de ordinul biti sau kb/10 secunde
    8. Pauza momentan
    9. Nu la ochi e diferenta aia, se pare ca e un "trick" al producatorilor sa faca panel de 10 biti din 8 +FR
    10. Inca nu stii ce vrei sa vezi asa ca e greu sa primesti un sfat de la noi.
    In timp vei evolua sigur, indiferent de ce crezi tu sau noi acum.

    Bafta!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •