Thanks Thanks:  7
Likes Likes:  7
Dislikes Dislikes:  2
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24

Thread: REGRESIE ȘI SĂRĂCIE. După 25 de ani, rom?nii se ?ntorc la televizoarel

  1. #16
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Daca ai ajuns la faza cu ''desenatul'' atunci chiar ca....
    Sa incep intai cu ''betisoare'' si ''cerculete'' ca sa pricepi mai usor ?

  2. #17
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Quote Originally Posted by mario08 View Post
    Nu neg ce ai scris , dar asta nu inseamna ca poti GENERALIZA pt intreaga tara.
    Despre ce vorbim? "Negam negatia" Pai asta face sodajul pixului din evz.G e n e r a l i z e a z a
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  3. #18
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    e publicat undeva raportul institutului de statistica? raportul complet e interesant nu comentariile si concluziile unui jurnalist de la evenimentul zilei.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Chiar daca parerile aici sunt diferite , cea ce e scris in acel articol sunt ADEVARURI care nu pot fi omise :

    - Localitati/sate fara curent electric

    - Lipsa unei canalizari/retele de apa curenta

    - Latrina in fundul curtii , chiar si in ditamai ''capitala europeana''

    Eu vad ca pe voi VA DERANJEAZA CEL MAI MULT , ziarul care a publicat acel material si NU SITUATIILE REALE care inca EXISTA in RO
    De acea am scris si eu ca E TRIST , DAR ADEVARAT , facand referire strict la situalilor descrise in acel articol/mai sus si nu ma interesa ce ziar le-a publicat , putea sa fie si de afara


    - Puteti NEGA cele TREI REALITATI bolduite de mine ?

    Eu nu sunt de la EVENIMENTUL ZILEI , dar RECUNOSC EXISTENTA celor TREI REALITATI prezente inca in RO , chiar daca avem NET de 1Gb , smartphone-uri de ultima generatie s.a.m.d

  5. #20
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Feb 2007
    Posts
    426
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    @mario08 explica-mi si mie ,te rog, ce vrei sa tranzmiti prin postarile tale. Ca sa te ajut in raspunsul tau : suntem o tara din ce in ce mai saraca si ne cumparam televizoare alb-negru (sunt mai scumpe decat cele color CRT)sau avem guverne care "li se rupe" de periferia societatii.
    Nu de alta dar daca :
    Nu ai curent electric=> Hmm este o problema dar foarte putine localitati nu sun bransate DAR DACA:
    Nu ai apa curenta => sapi o fantana + hidrofor si catva metrii de teava - ai rezolvat problema mai ieftin decat o racordare clasica
    Nu ai canalizate => sapi o gaura, faci o fosa septica - ai rezolvat problema mai ieftin decat o racordare clasica
    AI latrina => faci si tu o baie normala care o racordezi la puncul 1 si puncul 2 - ai rezolvat problema asta oricum o faci
    ... si cu banii economisiti din NEplata facturilor golesti si tu fosa aia septica o data la 6-12 luni.
    Asadar ,daca ai facut toate astea, nu mai esti nevoit sa atepti pomeni si cand mergi la vot votezi Primaru' ala care stie ceva nu care te cumpara cu doi mici si o bere si Primaru' ala o sa-ti rezolve problema si cu strada neasfaltata si cu altele.
    Cam asa sta problema iar cei care nu au lucrurile astea nici macar nu si le doresc.

    f11

  6. #21
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    F11 , ce FRUMOASA E TEREORIA/CE SCRIE PE HARTIE , PRACTICA INSA.........
    Eu sunt convins ca multi sau GANDIT INAINTEA TA sa faca ce ai scris tu , dar de la TEORIE LA PRACTICA e distanta mare
    Si la fel de convins sunt ca cei care AU AVUT INITIATIVA nu au fost puturosi , dar din varii motive nu au putut sa PUNA IN PRACTICA cea ce ai scris tu
    TEORETIC ROMANUL SE PRICEPE LA TOATE , PRACTIC INSA......

  7. #22
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Feb 2007
    Posts
    426
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Poti sa-mi explici unde este asa de mare diferenta intre teorie si practica???
    Diferenta o face LENEA si NEPASAREA in rest nu este nevoie decit de o lopata si o roaba ceva pietrisi si cativa saci de ciment.

    f11

  8. #23
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    F11 , te credeam mai ''destept'' , insa...... sa-le luam pe rand :

    Nu ai curent electric=> Hmm este o problema dar foarte putine localitati nu sun bransate - Cum pana mea TE POTI CONECTA SINGUR LA MAGISTRALA DACA NU AI CELE NECESATE ( autorizatii , stalpi , cabluri s.a.m.d )
    Nu ai apa curenta => sapi o fantana + hidrofor si catva metrii de teava - ai rezolvat problema mai ieftin decat o racordare clasica - Nu peste tot exista acelas tip de teren/pamant si unde ai ''norocul'' sa nu gasesti ''panza freatica'' ce faci ?
    Nu ai canalizate => sapi o gaura, faci o fosa septica - ai rezolvat problema mai ieftin decat o racordare clasica - Era vorba de retea de canalizare pt apa curenta si nu ''scurgerea'' apei curente
    AI latrina => faci si tu o baie normala care o racordezi la puncul 1 si puncul 2 - ai rezolvat problema asta oricum o faci - Alti nu au reusit sa isi construiasca o magazie mai de doamne ajuta pt lemne si tu vorbesti/scrii de ''lucruri sfinte''

    Insa ai uitat/omis ce era mai important - Toti acei oameni care au ''lipsurile'' din articolul in cauza NU DISPUN DE PUTEREA FINANCIARA , acest lucru fiind SPECIFICAT SI IN ARTICOL , dar cum se citeste/intelege DOAR PRINTRE RANDURI.......
    - Asa ca as vrea eu sa te vad pe tine cand nu ai banii necesari , cate lipsuri din articolul in cauza poti rezolva ?
    Si nu pe hartie/in scris ci PRACTIC , acel articol mai mult ca sigur facand referire la vreo zona defavorizata
    Ca eu am scris ca unele dintre lipsurile din articol se gasesc in si in zone care nu sunt defavorizate e altceva si nu putem generaliza pt toata tara

  9. #24
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Sep 2007
    Posts
    209
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by zildan View Post
    Samanta saraciei e hranita de PSD.
    Cei de la Forbes au alta parere:

    ”Romania Slashes Taxes, Speedy Growth Ensues

    Another country that “gets it” is Romania, the mountainous, European nation and home to roughly 20 million people. After years of tepid growth, Romania’s government moved to revise its tax code. At the end of last year, it reduced the value added tax (VAT) rate from 24 percent to 20 percent, lowered the income withholding tax rate, nixed a controversial “special construction” tax, simplified deductibles and exempted certain dividends from corporate income tax.
    The changes have worked much faster than expected.

    In the first quarter, Romania grew 4.3 percent year-over-year, beating the 3.9 percent analysts had expected, and up 1.6 percent from the fourth quarter of 2015. This places the country among the fastest growing EU economies, with the European Commission now expecting it to be the second fastest growing country in the 28-member bloc, behind only Ireland.

    What’s more, investment bank Wood & Company sees country GDP growing 5.1 percent this year and 5.8 in 2017. Much of this growth, Wood writes, will be driven not just by tax cuts but also low borrowing costs, restructured balance sheets and loose fiscal policy. Private consumption is healthy and investor confidence is up.

    The country is also getting back to work. Romania’s unemployment rate in May fell to 6.6 percent, compared to 10.1 percent on average for eurozone countries. Its youth unemployment rate, while worrisome at 21 percent, still significantly trails levels found in several other EU countries, including Italy (36.9 percent), Spain (43.9 percent) and Greece (47.4 percent).”

    http://www.forbes.com/sites/greatspe.../#2da0a96e7078

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •