Thanks Thanks:  16
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 2 of 2

Thread: Pentru cei care cumpara de pe ebay

  1. #1
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default Pentru cei care cumpara de pe ebay

    Pentru cei care cumpara de pe ebay ,
    sa deschida bine ochii la optiunea de transport si daca apare expediat prin global shipping programme mai bine sa evite sa cumpere .
    Ce scriu ei ca ofera international tracking e vrajeala ,iti dau un tracking number care nu e recunoscut de nici un motor de cautare , la curier nu iti spun prin ce curier fac expeditia doar "multiple carriers" si daca ai noroc poate sa iti vina pe mail un alt tracking number de la curierul la care a fost predat coletul.
    Firma care se ocupa de acesta teapa numita global shipping programme se numeste Pitney Bowes , la incheierea tranzactiei isi trag cam 60% din ce platesti pentru transport si de banii astia nu sint in stare sa raspunda la un mail sa iti spuna carui curier au predat coletul.
    In Europa pe la englezi ce a prins, in rest europenii au preferat sa merga cu curierii locali dar in state sint multi vinzatori care au muscat momeala ; dupa postarile de pe net despre expeditiile prin acest sistem e de evitat 100%-colete pierdute ,bunuri distruse la transport, intirzieri . In caz de refound sau returnare ,banii de la ei nu ii vezi inapoi.
    Concluzie unde vedeti pe ebay expediat prin global shipping programme nu cumparati ; daca este particular si nu magazin ,mail si ii cereti sa schimbe expeditia ,daca nu vrea cautat alt vinzator.
    Last edited by zildan; 19-05-16 at 14:48.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  2. #2
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    deznodamint:
    coletul a fost livrat intr-un final de ...Dhl. Nu am putut sa-mi dau seama care a fost traseul complet pentru ca a fost inlocuit ambalajul dar curierul din Anglia care l-a predat Dhl a fost Interpost ,pe la cine s-a plimbat inainte ramine neclar ,unde a fost predat -oficiu postal sau centru colectare pentru curieri ,dar acum conteaza mai putin .
    Timp de o saptmaina singura informatie a fost ca vinzatorul a expediat coletul ,un tracking number inutilizabil si atit . Dupa o saptamina a aparut o notificare, ca coletul a ajuns la hubul de sortare si inca 2 zile a zacut la sortare dupa care a fost notificat pe istoricul expeditiei ca a fost predat curierului pentru expeditii internationale fara sa se modifice tracking number-ul si ziua urmatoare am primit mesaj pe telefon ca coletul imi va fi livrat in 2 zile de Dhl . Intradevar dupa 2 zile dhl mi-a adus coletul.
    Transportul a fost 17lire din care 6 lire au mers la vinzator pentru impachetat si expeditie si 11lire la firma lui peste prajit -Pitney Bowes.
    Expeditia a durat 2 saptamini in conditiile in care prin serviciul postal normal din Anglia un colet ajunge cam in 10zile cost expeditie la jumatate poate chiar sub .
    Intrebarea normala pentru ce am platit 11 lire firmei americane Pitney Bowes? ca sa stea sa urmareasca prin grupajul carui curier pentru Bucuresti ,are loc si coletul meu ?
    Pentru expeditiiile din state prin acest global shipping programme expeditia costa dublu fata de USPS international priority . Unde vinzatorii au mai multe optiuni de expediere e bine dar unde e doar global shipping e de evitat .
    Pentru cei care cumpara de pe ebay deschide-ti bine ochii la expeditie .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •