Thanks Thanks:  10
Likes Likes:  5
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 10 of 10

Thread: Vama romana -marea problema a celor care cumpara din afara ue

  1. #1
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default Vama romana -marea problema a celor care cumpara din afara ue

    deschid acest topic cu noutatile de la posta romana si vama postei. Mai nou pentru orice produs cumparat din afara Ue cu valoare ce depaseste 10$ , se plateste tva -20%. Cei care au imputernicit posta romana ca sa-i reprezinte in vama si sa le faca formalitatile trebuie sa stie ca posta percepe un comision de 20ron pentru acest serviciu.
    Exemplu pentru un tester de curent pret de cumparare 18$ transport gratuit ,valoare trecuta pe colet 18$ am platit 14ron tva si 20ron comisionul postei romane pentru operatiunile vamale . Pret total 26-27$ adica pret marit cu 44%. Daca pina acum se platea doar vama si pentru valoare de peste 50$ iar posta nu percepea nici un comision ,acum vama considera ca trebuie sa protejeze mai bine productia interna si a coborit pargul la 10$ iar posta vrea sa isi dubleze sau tripleze profitul fata de anul trecut pe spinarea celor care spera sa faca ceva economie cumparind din China .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  2. #2
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,499
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    E inca bine ca ia in considerarea valoarea scrisa pe colete.
    Daca iei colet pe DHL te pune sa vii si cu bunica sa demonstrezi ca atata ai dat pe el.
    Iei ceva pe persoana fizica cu 2 clickuri de pe un site, si te trezesti ca iti cere DHL factura chinezului !
    Iti cere si comision de utilizare a contului lor in suma fixa 108 ron, un fel de dobanda la tva.
    Daca de ex cumperi ceva de 10 euro, e transportul 15 euro, platesti TVA la 25 euro (daca ai acte sa demonstrezi asta),
    deci 5 euro TVA si 108 ron (23 euro) la DHL, iti creste pretul in total la 10 + 15 + 5 + 23 = 55 Euro.

    Pentru un produs de 10 euro cu DHL platesti in total 55 Euro desi ai dat click pe 25 Euro pe site cu transport inclus.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  3. #3
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    vama percepe 20% din valoarea totala adica pretul produsului +transport si pentru calcul ti se cere dovada platii externe dupa care calculeaza ; normal expeditorul are obligatia sa treaca pe colet valoarea produsului ca baza de calcul pentru o asigurare de transport,despagubire in caz de pierdere si la destinatie pentru taxa vamala nu si pretul transportului iar vama romana in dorinta de a jupui cit mai bine romanul de rind ca sa aduca la buget cit mai multi bani stie ca transportul nu e gratuit in unele cazuri e mai mult decit produsul ,clar ca nu va scapa ocazia sa calculeze vama la o valoare cit mai mare .
    In perioada comunista erai umilit la vama ca aveai programare la o anumita ora nu se respecta ora si stateai de papagal pina iti venea rindul si de obicei pierdeai cam jumatate de zi dar nu te jupuiau in halul asta ,era plafonul ala de 100$ pentru bunuri de consum pentru care nu plateai vama ,important era sa existe lista cu bunurile din colet,sa nu lipseasca nimic si asta era ; la electronice nu se putea fara vama, trebuia sa existe neaparat factura dar aia era alta treaba. Dar in halul asta sa descurajezi populatia sa cumpere de la magazine de afara, nici comunistii nu au avut tupeul sa o faca cu toate ca atunci nu puteai sa cumperi online dar cumparau si iti trimiteau rudele sau prietenii .
    Rugamintea mea cei care intra aici pe forum si cumpara de afara sa posteze despre experientele lor cu diferite firme de curierat si cu comisionarii lor vamali ca daca tot platim la o firma de curierat pentru transport macar sa platim la una care se comporta cit de cit civilizat nu sa bagam bani in curul unor jepcari ca dhl.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Jan 2011
    Posts
    235
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    foaaaaa....am luat 2 telecomenzi de dm si un satfinder de la chinezu' meu.
    am si primit sms cu intrebari legate de pachet,ca urmeaza sa ajunga in tara si sa le detaliez ce contine coletul+copie c.i.
    cre ca mai bine le cumparam originale

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk

  5. #5
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,338
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    cred ca si taxarea vamala este relativa si in functie de bunavointa ofiterului vamal care poate sa incadreze produsul intr-o categorie sau alta, cu valori de taxare diferite. pentru o comanda de pe amazon.co.uk dar expediata din USA (radio tecsun 880) cu valoarea de facturare circa 120 usd am platit inca 150 ron taxa vamala plus transportul. in schimb pentru inele scalare de pe dx.com din china nu am platit nimic la vama. nici pt tbs sau piloteck, ambele din hongkong nu am platit nimic si le-am primit direct acasa prin fedex. oricum ma feresc sa mai comand din afara ue. unii asigura si transport gratuit dar daca este prin curier normal dureaza si 6 saptamani. un stick rtl 2832 de 15 usd l-am primit dupa aproape 4 luni, dupa ce primul transport s-a pierdut am reclamat si dupa cateva saptamani mi-au trimis din nou acelasi produs fara sa mai platesc nimic in plus ( dx.com )

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Jan 2011
    Posts
    235
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    mi-a venit pachetul....am de platit 15 lei.Eu stiam ca la valorile de pana in 30 usd nu se platesc taxe vamale
    Le e foame si la astia

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk

  7. #7
    none
    Join Date
    01 Jan 1999
    Location
    acasa
    Posts
    798
    Mentioned
    35 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    am comandat ceva de pe aliexpres...transport in germania cu dhl:
    DHL 3041161XXX
    • 2016.06.11 03:27 (GMT-7): Delivered - Signed for by
    • 2016.06.10 22:01 (GMT-7): With delivery courier
    • 2016.06.10 20:57 (GMT-7): Arrived at Delivery Facility in DORTMUND - GERMANY


    • 2016.06.10 18:46 (GMT-7): Departed Facility in COLOGNE - GERMANY
    • 2016.06.10 18:01 (GMT-7): Processed at COLOGNE - GERMANY
    • 2016.06.10 17:22 (GMT-7): Arrived at Sort Facility COLOGNE - GERMANY
    • 2016.06.10 15:39 (GMT-7): Processed at LEIPZIG - GERMANY
    • 2016.06.10 13:45 (GMT-7): Customs status updated
    • 2016.06.10 13:45 (GMT-7): Clearance processing complete at LEIPZIG - GERMANY
    • 2016.06.10 12:59 (GMT-7): Arrived at Sort Facility LEIPZIG - GERMANY
    • 2016.06.10 02:02 (GMT-7): Departed Facility in HONG KONG - HONG KONG
    • 2016.06.10 01:54 (GMT-7): Processed at HONG KONG - HONG KONG
    • 2016.06.09 11:36 (GMT-7): Arrived at Sort Facility HONG KONG - HONG KONG
    • 2016.06.09 07:58 (GMT-7): Shipment picked up
    • 2016.06.09 05:53 (GMT-7): Customs status updated
    • 2016.06.08 20:39 (GMT-7): Processed at HONG KONG - HONG KONG
    • 2016.06.08 19:06 (GMT-7): Departed Facility in HONG KONG - HONG KONG

    ...in trei ( 3 ! ) zile l-am avut acasa (un K1 4K box)...
    ^^^^
    bafta

  8. #8
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,338
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Am comandat pe 17 august un LNB C-band din SUA




    Coletul a plecat prin USPS pe 19/8, de atunci nu mai exista informatii cu privire la colet.
    Am incercat la furnizor, a revenit de fiecare data cu o replica politicoasa și inutilă de genul: ne pare rau pentru intarziere, verificam cu USPS dar nimic concret deocamdata.
    Nici local nu am vreo veste, nu stiu cine este partenerul local si unde sa ma interesez. La Posta am intrebat, au spus ca la ei nu a ajuns, poate e la Vama poate e pe drum.


    Ultima referinta pe tracking arata astfel:
    August 19, 2020, 6:36 am
    Departed USPS Regional Facility
    SAN FRANCISCO CA INTERNATIONAL DISTRIBUTION CENTER
    Your item departed our USPS facility in SAN FRANCISCO CA INTERNATIONAL DISTRIBUTION CENTER on August 19, 2020 at 6:36 am. The item is currently in transit to the destination.
    August 19, 2020, 6:36 am
    Arrived at Regional Facility
    SAN FRANCISCO CA INTERNATIONAL DISTRIBUTION CENTER

    Din experienta altora întreb dacă oare mai exista vreo sansa de rezolvare sau pierdere finală?

  9. #9
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @dingo
    prin usps de obicei ajunge cam intr-o luna , o luna si jumatate in romania -vorbim de expeditie simpla . Trackingul la ei e cam "asa sa fie " dar prea mult nu te ajuta fiind o expeditie simpla , ar trebui sa cauti un alt tracking number care apare pe la cautatoarele de trackinguri ca alt tracking number sau tracking number alternativ , al curierului sau operatorului postal caruia i-a fost predat coletul la sosirea in europa . Cum nu poate sa spuna nimeni ce program de lucru au avut curierii si la ce expeditii au dat prioritate in aceste ultime luni ne ramine sa asteptam daca intr-un final va apare coletul. In cazul tau comandat pe 17 august azi fiind in 9 noiembrie cam 90%sanse sa fie pierdut si 10% sa fie in asteptare printr-un depozit USPS deoarece in state in ultimele 5 luni firmele de curierat au lucrat la program redus cu prioritate pentru expedierile locale si nationale. Ca sa fie clar ca a iesit din state trebuie sa ajunga la centrele lor de distributie din new york -new jersey de pe coasta de est ,de acolo pleaca spre europa toate coletele . Cum ultima referinta e ca a plecat din san francisco asta inseamna ca nu a plecat din state si zace printr-un depozit sau container undeva in state -acesta fiind motivul pentru care afirm ca sint 10%sanse sa-ti ajunga. Aiurea e ca la firmele de curierat din state daca un colet dintr-un motiv sau altul nu a fost expediat in 6 luni (sper sa nu ma insel) se anuleaza tracking numberul si coletul se intoarce la expeditor .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  10. #10
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,338
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    @claudiu

    Din păcate ai avut dreptate și ai estimat corect, coletul a fost declarat pierdut și mi-au trimis banii integral, inclusiv transportul deși m-am așteptat să-mi returneze doar prețul produsului.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •