Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 8 of 8

Thread: Montura sau multifeed

  1. #1
    Member Beginner
    Join Date
    23 Mar 2014
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    37

    Default Montura sau multifeed

    Salut am 2 sateliti de interes : 30W si 12.5W receptia o fac cu antena de 80cm am semnal foarte bun pe ambii sateliti insa nu stiu ce modalitate sa aleg pt ai receptiona cu o singura antena nu am vedere de la geam spre Sud la hispasat am elevatia de 15gr iar rotita antena putin mai la stanga am eutelsatu de la 12.5w cu o elevatie de 25gr asadar ce configuratie as putea aplica pe antena sa-i receptionez pe ambii? Multumesc

    Trimis de pe al meu Orange Reyo folosind Tapatalk

  2. #2
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    daca locuiesti in Romania cei 2 sateliti de care pomenesti nu ar fi foarte departati fiind pe west partea curbei pe care satelitii incep sa coaboare. Solutia mai rapida ar fi multifeedul si daca nu ai deschidere spre sud e chiar complicat sa reglezi o montura h-h. Dar eu as merge pe o antena mai mare cam la 1m . Daca duminica dupa amiaza prind o ora libera cu lumina naturala ,incerc un test ca sa-ti pot dau un raspuns sigur.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  3. #3
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    deocamdata cu ce suport multifeed am nu am reusit mare lucru. Semnal bun pe skylogic 12,5W ma duce sub pragul de demodulare pe hispasat. In poze vezi cam care e diferenta pe verticala intre lnburi . Suport care sa-mi permita sa cobor sau sa ridic mai mult lnb-urile nu am ,ma gindesc sa vad daca pot aduce vreo modificare la ce am .


    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  4. #4
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    revin cu rezultate partial imbucuratoare,am desfacut 2 suruburi de la suportul pentru lnburi si am reusit sa inclin mai tare tija pe care se fixeaza lnburile (am masurat si tija e inclinata la 22grade fata de orizontala) : hispasat receptie ok dar pe 12,5west doar skylogic -vezi poza- are semnal ,restul transponderilor apar pe spectru dar nu am lock la ei . Antena folosita e un gibertini de 80cm , inclin sa cred ca in cazul unei antene mai mare ,sa zic la 1m si un suport multifeed care sa-ti permita o inclinatie cum vezi in poza receptie e rezolvata si pe 12,5W.






    Last edited by claudiu; 01-11-15 at 14:01. Reason: adaugare
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  5. #5
    Member Beginner
    Join Date
    23 Mar 2014
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    37

    Default

    Pai antena spre ce satelit ai orientato si cu ce elevatie "mijlocul" intre cei 2 sateliti e pe la 22w eu la 22w in bv am o elevatie de 20gr

    Si mai am o intrebare . . as vrea sa receptionez cumva si 5W sau amos4w acolo sunt foarte multe prograne si pachete care se pot deschide cu cccam insa ma limiteaza coltul blocului.. Pe actualul suport "vedeam" pana la 15 w de cand am pus al doilea de 35cm vad numai pana la 12.5gr w insa as vrea sa mai urc putin..un suport si mai lung ar rezolva problema? Exista riscuri la o lungime mai mare?

    Trimis de pe al meu Orange Reyo folosind Tapatalk
    Last edited by Seby2193; 01-11-15 at 20:18.

  6. #6
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    gradatiile de pe antena sint informative si te ajuta orientativ si difera la fiecare model de antena; da , dupa graditiile de pe antena elevatia este la valoarea 20 dar reflectorul parabolic este pe negativ la elevatie -2,7grade adica un pic inclinat reflectorul spre pamint. Si asta in conditiile in care suportul pe care am pus antena este aproape vertical 88-89grade .
    In cazul de fata diferenta de elevatie intre sateliti este mare , reglajul va depinde de modelul de antena ,marimea antenei si suportul multifeed ; eu am plecat de la 22west dar cum apropierea lnburilor de focarul principal a insemnat si rotirea antenei ,nu cred ca acum mai e pe 22w dar testez si te informez.
    Acum sa vedem ce s-ar putea face: poza ai facut-o de pe balcon? sau ai balcon pe partea blocului unde ai antena montata? Un suport mai lung iti va permite sa mai receptionezi inca un satelit sau poate mai multi dar trebuie sa fie un suport sigur ; daca e prea lung suportul mai ai posibilitatea sa ajungi la antena pentru reglaj?
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  7. #7
    Member Beginner
    Join Date
    23 Mar 2014
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    37

    Default

    Poza e facuta din exteriorul camerei in imagine se vede corpul balconului ,satelitii pana in 1w vin de dupa balcon antena are actualmente 75cm in exterior pana sa pun inca 35cm pe actualul suport mergea numai pana pe 15w acum intra pt ca am probat seara asta si satelitul rusesc express iti dau imaginea mai jos



    Trimis de pe al meu Orange Reyo folosind Tapatalk

  8. #8
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    ai acum 75cm suportul prelungit ,un suport manufacturat te-ar putea indeparta de perete la 1m sau chiar 1,2m dar nu prea mai ajungi in siguranta la antena. Balconul care apare in poza este balconul tau ? si este pe coltul blocului? ai avea deschidere de pe balcon mai mult spre est?
    Din punct de vedere al semnalului amos si eutelsatul de la 5west stau bine asa ca receptia nu ar pune probleme ,deschidere sa ai cumva.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •