Thanks Thanks:  10
Likes Likes:  13
Dislikes Dislikes:  4
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25

Thread: Sfat achizitionare dreambox

  1. #16
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @costynho
    clonele de dream sa zicem ca merg cit de cit dar in ultima perioada ,calitate din ce in ce mai slaba si probleme din ce in ce mai dese ; clonele de vu sint bomba cu ceas ,cum si-au facut update ,trebuie sa schimbi flashul , daca optezi pentru cloud ibox trebuie sa ai pregatit jtagul . Sa zicem ca odata cu simurile de original e rezolvata problema imaginilor pentru dreamuri ,dar pentru vu esti dependent de imaginile modificate de chinezi si nu stie nimeni ce inseamna aceste modificari . Chestia ciudata la aceste imagini modificate nu a fost blocata functia de auto update si receptoarele continua sa crape . Mai nou la dreamuri le crapa imaginile la o luna la 2 luni ,de ce? -as fi curios daca imi poate spune cineva de ce crapa.
    Din punct de vedere al calitatii alegerea buna va fi intotdeauna originalul si daca diferenta de pret intre original si clona nu e mare chiar nu are rost sa te complici cu clona ( cazul boxului Vu solo2). Din pacate dreamurile originale sint sarite rau la pret asa ca de asta au avut succes clonele. Faptul ca au aparut magazine care vind clone nu e o garantie ca nu mai au probleme sau ca problemele soft sint rezolvate,
    Un receptor clona este o pacaleala ,hardware-ul nu stii de unde provine ,cine l-a fabricat suport soft ai doar partial si depinde in mare masura de cantitatea de aparate vindute, nu se vinde aparatul nu vezi imagini mai noi pentru el. Ca au pret mai mic decit originalele ,da dar trebuie ca toata lumea sa inteleaga ce insemna mai ieftin in cazul receptoarelor clona.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  2. #17
    Standard RSP member
    Join Date
    08 Feb 2009
    Posts
    28
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Eu doar vroiam sa ajut , sa ii spun omului ca ... la un buget de 300 ron isi poate lua doar o clona cu linux , macar asa se poate juca cum vrea ( daca e pasionat ) , cel putin eu prefer o clona si nu amiko ...
    iar pentru cei care tot comenteaza aiurea pe forum ( nici nu stiu de ce scriu acolo daca am avut originale sau nu sau dau dislike) , am avut si originale si ... fiind in italia de 15 ani ... am avut bani pentru toate prostiile inclusiv pentru receptoare si am facut teste ,sa fiti voi sanatosi ...singurele probleme intre clone si originale le-am avut cu condensatorii din alimentare care se duc si se schimba foarte usor... in rest no problem ...Daca unii pun imagini sau drivere aiurea fara sa se documenteze si dupa se plang , asta e altceva dar in fine...
    Last edited by konstantine; 13-12-15 at 23:52. Reason: R12(regula 12)

  3. #18
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Quote Originally Posted by costynho View Post
    am avut si originale si ...
    stiu!...ai ramas cu o clona, pe care ai pus o imagine "modefecata" de care esti foarte multumit chiar daca se mai blocheaza la 2-3 zile si se mai duce condensatorii din cand in cand.

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    08 Feb 2009
    Posts
    28
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Quote Originally Posted by mondo View Post
    Originale ai avut vreodata?
    am avut si nu am vazut asa mare diferenta


    Quote Originally Posted by mondo View Post
    Pai, nu cu chinezii trebuie sa ai probleme. Ca nu pe ei ai bagi in priza!
    eu nu am avut probleme cu chinezii si nici cu ce am bagat in priza , scrii fara sa stii ... tu ai probleme cu limba romana "ai " se scrie "ii" , e de primele clase elementare...

  5. #20
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    What? și "ii" cum se scrie?
    Last edited by mondo; 14-12-15 at 01:09.

  6. #21
    Standard RSP member
    Join Date
    08 Feb 2009
    Posts
    28
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Quote Originally Posted by mondo View Post
    stiu!...ai ramas cu o clona, pe care ai pus o imagine "modefecata" de care esti foarte multumit chiar daca se mai blocheaza la 2-3 zile si se mai duce condensatorii din cand in cand.
    Vorbesti aiurea fara probe , nu stiu ce cunostinte ai tu sau ce teste ai facut , imi pari exact ca in foto de la avatar ... ridicol si nu folositor pentru cei de pe forum ... clona nu se blocheaza cu lunile ... pur si simplu uit de ea , sa fii tu sanatos .

  7. #22
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Quote Originally Posted by costynho View Post
    Vorbesti aiurea fara probe , nu stiu ce cunostinte ai tu sau ce teste ai facut
    Pai nici nu stiu...ca nu am facut teste prea multe ca nu sunt in Italia si nu prea am bani decat de original.

    Quote Originally Posted by costynho View Post
    imi pari exact ca in foto de la avatar ...
    Ce coincidenta! Si tu mie imi pari la fel.

  8. #23
    none
    Join Date
    01 Jan 1999
    Location
    acasa
    Posts
    798
    Mentioned
    35 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    o dati in offtopic... si ne mutam la "Nu te supara frate"...
    ontopic: apropo' clone, dau si eu cu bita'n balta: am de ca. 2,5-3 ani doua cloud-ibox-uri (VuSolo) care merg, si crede-ma, merg 24 din 24...intr-adevar, nu am updatat mai sus de VTI 6...fara probleme..stii cum zice romanul: cum ti-o fii norocu'.
    ^^^^
    bafta

  9. #24
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Aha! Am auzit ca in Germania merg bine clonele! Asta da noroc!

  10. #25
    Member Beginner
    Join Date
    21 Feb 2009
    Posts
    14
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Si totusi, ar putea exista si varianta in care fiecare isi ia ce doreste si ce il multumeste, fara sa trebuiasca sa va certati aiurea?
    Nu cred ca pateste nimeni nimic daca vecinul are numai clone, sau daca are numai originale, sau daca a gasit un mix bun intre cele doua variante, asa-i? Fiecare isi cumpara ce vrea cu banii lui si cat il tine buzunarul, iar apoi are dreptul sa dea sfaturi in conformitate cu experienta pe care a avut-o cu respectivele aparate...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •