Thanks Thanks:  5
Likes Likes:  3
Dislikes Dislikes:  1
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29

Thread: reglare antena offset cu montura polara

  1. #16
    Standard RSP member marcghi's Avatar
    Join Date
    17 Jan 2008
    Posts
    429
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Frate, cred ca ai bagat pe toata lumea in ceata cu explicatiile tale, eu unu nu inteleg ce zici acolo cu motorul pe stanga sau pe dreapta, reglaj la 15 vest.

  2. #17
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Jan 2014
    Posts
    46
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    38

    Default

    Spui ca am bagat pe toata lumea in ceata si sincer daca ai reglat cu adevarat vreodata o astfel de cupa ai cunoaste diferentele dintre acuator pe dreapta fata de cel pe stanga.
    Pentru cei ce nu stiu : pentru un reglaj pe dreapta e bine sa incepi cu satelitul la 15 vest sau hispasat , deoarece e mult de munca sa incepi cu Turksat sau Eurobird la 28,2E.
    Am spus cel mai important lucru legat de acuator- "Atentie! Trebuie sa fixezi acuatorul de stalp cam la cca. 10-15cm de la capatul de deschidere in jos la cele doua suruburi.(nu ma refer la tija care iese!)"
    Daca ai fi stiut acest lucru nu ai fi fost surprins.
    Am spus ca-l voi ajuta si mai tarziu am sa-i ofer un tutorial cat mai simplu si util de reglaj( nu cele de pe alte forumuri!)

    Eu cand am reglat prima data cupa de 1.20 cu montura polara de la peruvision am plecat de la Hotbird 13E , pentru ca asa mi-a aranjat-o cel ce m-a ajutat. Nu se pricepea prea mult si prin 2000 putini stiau cum sa o faca , asa ca m-am apucat eu de reglaj , pentru ca era greu sa-ti multumesti parintii.

  3. #18
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Am chiar acelasi model de montura ,singura diferenta e antena.A mea e prime focus.
    Tu mai ai si o alta problema.Lnbul cred ca nu prea mai e in focar...
    Bratul e deformat din cauza apei din interiorul lui. (care a inghetat)
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Apr 2007
    Posts
    144
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    hmm..nasol daca lnb-ul nu mai este in focar.

    Daca zici ca ai acelasi model de montura...poti sa-mi spui daca pe a ta se poate regla declinatia...din surubul acela de sus?

    merci
    Last edited by konstantine; 04-10-15 at 20:22.

  5. #20
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Se poate...Inainte de asta,gaureste bratul in partea de jos sa nu mai ai iar probleme
    si incearca sa-l centrezi.
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  6. #21
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Apr 2007
    Posts
    144
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Quote Originally Posted by konstantine View Post
    Treci pe aici si citeste cu atentie.Primul si ultimul avertisment !
    O sa incerc sa va daca il pot centra cumva...ideea e ca nu prea am acces la brat..ajung cu greu la el...dar o sa vad ce pot face. merci
    Last edited by konstantine; 04-10-15 at 21:05.

  7. #22
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    @theqman2 ce spui tu e experiența ta, dar cel mai simplu e sa faci un reglaj bun la punctul zero ( cel mai sudic punct ) cauți satelitul cel mai apropiat, sucești puțin lnb-ul daca sudul e diferit de locația satelitului și iți iei punct de lucru un transponder cu semnal mai slab și reglezi să ai semnal maxim pe el, apoi montura iși face treaba

  8. #23
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Jan 2014
    Posts
    46
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    38

    Default

    Voi incepe cu cateva explicatii.

    "am incercat sa caut satelitul din zona mea aflat la sudul geografic(punct 0) acesta fiind astra 28.2."
    Ceea ce nu inteleg e faptul ca toata lumea face aceeasi eroare sustinand ca punctul 0 ( cel mai sudic punct ) este locul de incepere al unui reglaj in Romania si ca asa e bine.
    Din experienta mea spun ca e total gresit si ca doar marcghi a sustinut ceea ce e real.

    " Pozele sunt cand antena era pozitionata pe 19 est."
    De aici am observat ca acuatorul este aproape inchis, ceea ce trebuia sa fie la jumatate de inchidere ,pentru a putea ajunge cel putin la Amos cu o calitate de cca.80%-100% pentru france chanels.

    " antena nu mai are montura de fabrica ,e o montura facuta si din cit am putut sa vad in poze nu e chiar cea mai reusita improvizatie. La asa ceva e greu de spus cam de unde sa incepi cu reglajul ." - dupa cum a spus claudiu
    Exista solutii si le voi expune mai jos.

    " Ar trebui sa fie si ceva de unde sa reglez decinatia..dar nu vad sa aiba. Acum cum e reglata imi permite sa vad ceva programe intre 28 est si 3 est insa semnalul nu este cel mai bun... "
    Asta din cauza reglajului incorect sau "doar din comoditatea" de a vedea semnal puternic pe un singur satelit - semnal destul de maxim pe 28 est.

    " Trebuie sa misti manual actuatorul pana cand suportul de care este prinsa antena, acela rotund, sa fie perpendicular pe suportul fix, orizontal de deasupra stalpului...... Nu confunda pozitia 0, sud cum zici cu pozitia satelitului, pentru Romania cel mai sudic satelit este Badr 26E. " - corect cum sustine marcghi
    Trebuie sa stii ca unghiul de 90 grade e valabil doar pentru stalpul de sustinere, adica cel fixat de balcon sau zid.Am observat din poze ca se afla la etajul unu sau doi sau un etaj superior al casei si ca aria de deschidere pentru sateliti pare buna daca esti deasupra caselor ce se vad.
    Notez ca ai mentionat: " Vreau sa precizez ca bratul motorului (dimensiunea motorulu) permite sa misc antena intre 42est si aprox 1 vest. Ideea e ca odata ajuns la extremitati semnalul este slab, atta la est cat si la vest (chiar daca pe 28 est e full).
    Am incercat sa umblu la elevatia, ca doar acest reglaj il pot face, insa daca la extremitati umblu la elevatia...semnalul creste simtitor..insa pierd semnalul pe 28 est si la satelitii de langa."
    Acest lucru e valabil deoarece cupa urmeaza o traiectorie " pe fata ", adica elevatia.
    Conteaza foarte mult sa ai deschidere buna la satelitii est-vest.

    "Acum de exemplu am semnal cam la 55% pe 42 est, semnal destul de maxim pe 28 est, si o bruma de semnal pe 7est....dupa care spre 4.8 est e zero "
    Corectura pe care trebuie sa o faci e urmatoarea:

    Prima varianta:
    -Fa un semn pe montura care se fixeaza cu cele 5-6 suruburi pe bratul fix.
    -Diminueaza calitatea pe 11385H pe Astra2E 28,2E din surubul cel lung pentru elevatie si foarte putin pentru cel mic de sus.( adica dai cupa putin pe spate)
    Cu ajutorul recieverului cauti spre vest satelitii : Arabsat 26E ( pe 11919H sa ai 70-85% max. pentru inceput) , Astra 19E 19,2 ( pe 12187H sa ai 90-100% max. pentru inceput); Eutelsat16A 16E ( pe 12738H sa ai 70-85% max. pentru inceput); Hotbird 13E ( pe 11179H sa ai 80-85% max. pentru inceput) .. si de aici isi face treaba acuatorul.
    Iar spre est cu satelitii : Eutelsat 36A 36E ( pe 11212H sa ai cca.60-80% max. pentru inceput) , Hellas sat2 39E ( pe 12688v sa ai 96% max.) , Turksat 42E ( pe 12688v sa ai 96% max.) ... si de aici isi face treaba acuatorul.

    Varianta a doua:
    -Slabesti suruburile si faci o miscare usoara spre dreapta a tot ansamblului si apoi strangi la loc suruburile si faci un al doilea semn pe montura.
    Daca nu ai obtinut aceleasi calitati ( mai mici cu cupa asa cum ai lasat-o de la prima varianta) umbla din nou la surubul lung si deschizi dand cupa umpic pe fata .
    Mentionez ca odata miscat intreg ansamblul va trebui sa mergi ,din aparat, cu acuatorul spre stanga(est) pentru a aparea satelitul la 28,2E.

    A treia varianta:
    - Revii la primul semn si de aici misti tot ansamblul putin spre stanga si strangi suruburile, facand un al treilea semn.
    Trebuie sa stii ca facand acest lucru la toate cele trei variante vei obtine calitati diferite ale aceleiasi frecvente ( 11385H pe Astra2E 28,2E )
    Urmezi aceeasi manevra de reglaj al cupei(fata-spate) si urmaresti diferentele care apar pe frecventele de pe satelitii mentionati.

    De aici totul e foarte usor si cred ca ai priceput putin cate putin ce usor poate fi un reglaj corect al unei cupe, indiferent de dimensiune si acuator sau motor H-H (chiar si pentru una fixa).

    IMPORTANT! - citeste ce am scris legat de fixarea acuatorului de suport.( poti face si aici la cele trei variante cate un semn , mai sus sau mai jos pe acuator)
    - cand faci acest lucru capatul axului sa fie nedesfacut de la surubul prins de suportul rotund fixat pe cupa!
    Daca ai o deschidere buna ar trebui sa obtii calitati maxime de la TURKSAT pana la 15 vest ( exceptand 28,2E, 7W si 15W , care si-au diminuat nivelul de semnal pentru Europa )

    " cel mai simplu e sa faci un reglaj bun la punctul zero ( cel mai sudic punct ) cauți satelitul cel mai apropiat, sucești puțin lnb-ul daca sudul e diferit de locația satelitului și iți iei punct de lucru un transponder cu semnal mai slab și reglezi să ai semnal maxim pe el, apoi montura iși face treaba "
    Asa cum sustine horatyu e corect si asta e o alta corectura pe care trebuie sa o faci la lnb, dar numai daca nu obtii satelitii corect la est sau la vest( inclusiv nivelul de calitate al frecventelor dorite)


    Asa cum am promis ti-am oferit putin din experienta mea si vei avea rezultate foarte bune daca faci exact cum am scris.
    Mult succes si spor la lucru.

  9. #24
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    chestia cu reglajul e mai usor de la vest la est decit invers mi-a dat de gindit vis-a-vis de ce inseamna un reglaj iar partea cu reglajul plecind de la 15vest mi-a dat sperante ca cineva in Romania poate sa receptioneze satelitii americani aflati sub linia orizontului pe o reflexie venita pe deasupra polului nord.
    Asemenea reglaje profesioniste un singur om stiu ca facea in Romania ,cel cunoscut sub nickul spaniolul.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  10. #25
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    @theqman2 brațul actuatorului la punctul zero trebuie să fie perpendicular pe antena și prinderea actuatorului trebuie gandită să fie mai rezistentă cam la 2 treimi din lungimea lui față de motorul actuatorului, iar la punctul zero trebuie deschis jumătate actuatorul.
    Foarte foarte important e sa reglezi limitele est - vest din pozitioner ca să nu apară defecțiuni.

  11. #26
    Standard RSP member marcghi's Avatar
    Join Date
    17 Jan 2008
    Posts
    429
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    theqman2 sincer nu reusesc sa inteleg mare lucru din ce zici acolo, poate nu iti iese in scris.
    Mai bine lasa pe altcineva care stie cum se face si care si stie sa sa faca inteles.

  12. #27
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Apr 2007
    Posts
    144
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Din pacate am promis ca mai incerc luni sa o mai reglez insa nu am avut timp. Azi a plouat in zona mea si saptamana nu se anunta prea ok din punct de vedere al vremii. Va tin la curent daca am vreun update.
    Multumesc tuturor pentru informatii.

  13. #28
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    @theqman2 accepta și ințelege ca antena cu pozitioner se reglează altfel decat știi tu
    cat privește faptul ca la inscrierea pe forum ai pus o data de naștere fictivă ești vinovat tu nu un moderator, poți schima data de naștere intrand la setările contului

  14. #29
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Iar ai dat-o pe langa.De curand ,chiar am spus cuiva cat de mult am avut de suferit
    din cauza comunistilor.Ma rog,asta e alta problema...Daca am reusit sa aduc un zambet
    pe fata celor care au citit aici,ma bucur.Macar aici sa fim veseli daca in viata
    cotidiana suntem coplesiti de o gramada de probleme.Nu-ti dau ban nici acum...
    O prte dintre postarile de aici,vor fi mutate in offtopic la sectiunea :
    "Unde dai şi unde crapă"
    Last edited by konstantine; 07-10-15 at 01:17.
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •