@spaniolul: nu stiu cum sunt preturile pe la voi; eu deex platesc 24 euro pt 1.5 mega dinamic... dar eu nu tare am de unde alege... inafara de RDS si IPN (internet tot de la RDS prin retea de orash) nu am ce alege decat RDS-ul... acum astept sa bage si la noi fibra...

@vid30: Tocmai asta spuneam mai devreme... daca te uiti la printurile tale se vede clar diferentza de viteza dintre ele... adica: cum ai tu pe un site upload de aproape 3 mega iar pe altul ai numai 200 sau 400 si ceva de kilo... la download pe un test ai 8m, pe altul ai 4m iar pe altul ai doar 500 si ceva de kilo... iti spun eu cum e posibil: Testele la care ai viteze mari sunt ori pe servere locale, apropiate tie (in acelasi oras/judet), ori sunt pe linie metropolitana (gen retea dar de dimensiuni mari) asa se explica viteze de download asa mari, observi ca la testul din New York (unde nu poti sa ai teava mare direct la el) ai viteze mult mai mici fatza de celelalte... deex: serverele alea sunt ori de la tine din localitate/judet ori sunt legate la o retea nationala (metro) gen RDS care e normal sa aiba transfer la viteze mari (fibra) intre judete... nush daca sunt destul de explicit... practic serverele alea sunt ca si cum ar fi la tine in retea, atata ca scade viteza cu cativa mega deoarece e distanta mai mare... probabil sunt in alt judet sau stiu eu...
Incearca sa dai jos ceva direct de pe net... cum ar fi... http://www.kernel.org/pub/linux/kern...6.20.2.tar.bz2 dupa ce se stabilizeaza viteza de download si merge constant cam cu aceeasi viteza vezi cu cat iti vine si posteaza daca vrei... serverul asta de kernel32 e recunoscut pt ca suporta viteze f mari de download, deci nu e limitat, ceea ce te ajuta pe tine sa iti dai seama cam cat poate fi aproximativ viteza ta maxima de download de pe net.

Oricum... daca mai vad 2-3 printuri de la voi ma iau de cap... eu ma chinui cu 120-160 de kilo download real... aveti mare noroc cu fibra, ceea ce inca la noi nu au bagat :cry: