Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 16 to 30 of 109

Thread: Teste de viteza download/upload !

  1. #16
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    @spaniolul: nu stiu cum sunt preturile pe la voi; eu deex platesc 24 euro pt 1.5 mega dinamic... dar eu nu tare am de unde alege... inafara de RDS si IPN (internet tot de la RDS prin retea de orash) nu am ce alege decat RDS-ul... acum astept sa bage si la noi fibra...

    @vid30: Tocmai asta spuneam mai devreme... daca te uiti la printurile tale se vede clar diferentza de viteza dintre ele... adica: cum ai tu pe un site upload de aproape 3 mega iar pe altul ai numai 200 sau 400 si ceva de kilo... la download pe un test ai 8m, pe altul ai 4m iar pe altul ai doar 500 si ceva de kilo... iti spun eu cum e posibil: Testele la care ai viteze mari sunt ori pe servere locale, apropiate tie (in acelasi oras/judet), ori sunt pe linie metropolitana (gen retea dar de dimensiuni mari) asa se explica viteze de download asa mari, observi ca la testul din New York (unde nu poti sa ai teava mare direct la el) ai viteze mult mai mici fatza de celelalte... deex: serverele alea sunt ori de la tine din localitate/judet ori sunt legate la o retea nationala (metro) gen RDS care e normal sa aiba transfer la viteze mari (fibra) intre judete... nush daca sunt destul de explicit... practic serverele alea sunt ca si cum ar fi la tine in retea, atata ca scade viteza cu cativa mega deoarece e distanta mai mare... probabil sunt in alt judet sau stiu eu...
    Incearca sa dai jos ceva direct de pe net... cum ar fi... http://www.kernel.org/pub/linux/kern...6.20.2.tar.bz2 dupa ce se stabilizeaza viteza de download si merge constant cam cu aceeasi viteza vezi cu cat iti vine si posteaza daca vrei... serverul asta de kernel32 e recunoscut pt ca suporta viteze f mari de download, deci nu e limitat, ceea ce te ajuta pe tine sa iti dai seama cam cat poate fi aproximativ viteza ta maxima de download de pe net.

    Oricum... daca mai vad 2-3 printuri de la voi ma iau de cap... eu ma chinui cu 120-160 de kilo download real... aveti mare noroc cu fibra, ceea ce inca la noi nu au bagat :cry:
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  2. #17
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default y

    La mine la descarcat in 4 min,e ok?
    Apropo daca spui ca ai probleme cu conexiunea de ce nu treci la romtelecom ca mine? ai o gramada de oferte sunt abonamente de la 10E eu lam ales pe cel de 30 ca am nevoie sa am minim 2,5 giga si 380 upload pe mine nu ma intereseaza downloadul intra pe; www romtelecom.ro ,la sectiunea internet si uitate pe acolo,eu daca iti spun ca sunt legat la o retea veche de 30 de ani ma crezi? se vad firele de cupru are cazuta izolatia si totusi am viteza si tot ce vreau! :wink:

  3. #18
    Membru de onoare Einstein's Avatar
    Join Date
    06 Jan 2007
    Posts
    2,652
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Am testat si download:


  4. #19
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Re: y

    Quote Originally Posted by spaniolul
    La mine la descarcat in 4 min,e ok?
    Apropo daca spui ca ai probleme cu conexiunea de ce nu treci la romtelecom ca mine? ai o gramada de oferte sunt abonamente de la 10E eu lam ales pe cel de 30 ca am nevoie sa am minim 2,5 giga si 380 upload pe mine nu ma intereseaza downloadul intra pe; www romtelecom.ro ,la sectiunea internet si uitate pe acolo,eu daca iti spun ca sunt legat la o retea veche de 30 de ani ma crezi? se vad firele de cupru are cazuta izolatia si totusi am viteza si tot ce vreau! :wink:
    Nu am zis ca am probleme, am zis ca nu este inca fibra kalumea la mine in orash, una e sa dau jos de pe torrente sau alte surse (practic de pe net) si alta e sa dau jos ca si cum as copia de la unu de pe retea (metro)...oricum mie imi ajunge 1,5 m deocamdata... vine fibra imediat asa ca... oricum nui stres... mai sunt si alte... surse :mrgreen:

    @vid30: asa mai merge... tot nu e 4 mega nu? oricum stai bine... la ce provideri avem noi in Romania e acceptabil... la banii nostri

    /later edit:
    @outcast: faci te rog un dld la asta http://www.kernel.org/pub/linux/kern...6.20.2.tar.bz2 sunt curios cum merge adsl-ul cu 4 mega...

    Merci!
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  5. #20
    Standard RSP member outcast's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    1,660
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    Quote Originally Posted by XVanish
    @outcast: faci te rog un dld la asta http://www.kernel.org/pub/linux/kern...6.20.2.tar.bz2 sunt curios cum merge adsl-ul cu 4 mega...

    Merci!
    imi da eroare http 404 cind accesez linkul tau...

  6. #21
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default y

    Quote Originally Posted by outcast
    Quote Originally Posted by XVanish
    @outcast: faci te rog un dld la asta http://www.kernel.org/pub/linux/kern...6.20.2.tar.bz2 sunt curios cum merge adsl-ul cu 4 mega...

    Merci!
    imi da eroare http 404 cind accesez linkul tau...
    Mai incearca si la mine dadea eroare la inceput dar am reusit pina la urma la dat jos in 4 min.

  7. #22
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Ti se deschide pagina goala (adica da error 404 http) dar fisierul ti-l downloadeaza... poate ai firewall sau blocker la firefox
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  8. #23
    Member Visitor
    Join Date
    07 Mar 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    daca tot e sa comparam, intru si eu cu UPC varianta de mijloc, cea care era 1024kbps pana acu vreo 2 saptamani de cand au marit pana la 4Mbps...

    Am reusit sa ating 3.5Mbps download de pe net, undeva aproape de 450kB/s, constant e pe la 400.... totodata si viteza de upload a crescut la 512kbps...

    asta e la 70 RON + TVA...

  9. #24
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Quote Originally Posted by cocomic
    daca tot e sa comparam, intru si eu cu UPC varianta de mijloc, cea care era 1024kbps pana acu vreo 2 saptamani de cand au marit pana la 4Mbps...
    Am reusit sa ating 3.5Mbps download de pe net, undeva aproape de 450kB/s, constant e pe la 400.... totodata si viteza de upload a crescut la 512kbps...
    asta e la 70 RON + TVA...
    E ok... si cat platesti?
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  10. #25
    Member Visitor
    Join Date
    07 Mar 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    70 ron + tva... inainte de a mari banda ma batea gandul sa trec la varianta de atunci a 1536kbps (ar fi 95 RON + tva)... nu mai merita, respectiva cica e acum pana la 6Mbps, dar cum si 4 e greu de atins sunt destul de sceptic.... in plus, viteza de upload e tot la 512kbps, deci...

  11. #26
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Deci 70 RON platesti acum si ai 4 mega? Sau la 70 RON ai 1024k iar la 95 RON si 4 mega? M-ai cam zapacit :shock:
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  12. #27
    Member Visitor
    Join Date
    07 Mar 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    acum platesc 70 RON si am 4 mega DL si 512 UL.
    daca as face upgrade, ar fi 95 RON si 6 mega DL / 512 UL

    cei de la UPC au marit de vreo luna viteza pentru abonamentele lor, ce e acum cu 4 mega era cu 1 inainte, ce e cu 6 era cu 1.5

    sper ca m-am facut inteles

  13. #28
    Standard RSP member
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Pai sa zic si eu de viteze la net..
    Pe intern: mai ales pe torente 7-10 MB/s
    extern ma duce undeva la 150KB/s

    La un abonament de 40 ron.

    se vede in poza de mai jos..









  14. #29
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Feb 2007
    Location
    Satchinez-Timis
    Posts
    31
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Consider ca sunt relative chestiile astea cu speedometer sau test your speed..sau alte crap-uri...Deci incercati 10 servere de "test" si toate va dau alte rezultate diferite si cu o toleranta destul de mare..o fii din cauza hop-urilor?...Apropos..cetiti cu atentie contractele alea in care iti "garanteaza" 1mb la 95 lei...sau cat naiba..crossborder?metropolitan? ma rog..m-as bucura sa fie asa...
    Skystar 2.6d , H-H DM2100, "oala" 0,9, LNB quad..si restu cablu :-D

  15. #30
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Quote Originally Posted by cocomic
    acum platesc 70 RON si am 4 mega DL si 512 UL.
    daca as face upgrade, ar fi 95 RON si 6 mega DL / 512 UL

    cei de la UPC au marit de vreo luna viteza pentru abonamentele lor, ce e acum cu 4 mega era cu 1 inainte, ce e cu 6 era cu 1.5

    sper ca m-am facut inteles
    Asa da, merci :mrgreen:

    @tdk29: pt 40 ron e accepabil...

    Quote Originally Posted by lioz
    Consider ca sunt relative chestiile astea cu speedometer sau test your speed..sau alte crap-uri...Deci incercati 10 servere de "test" si toate va dau alte rezultate diferite si cu o toleranta destul de mare..o fii din cauza hop-urilor?...Apropos..cetiti cu atentie contractele alea in care iti "garanteaza" 1mb la 95 lei...sau cat naiba..crossborder?metropolitan? ma rog..m-as bucura sa fie asa...
    Atata timp cat avem banda dinamica mi se pare normal sa fie relative testele... nu exista garantat la buzunarele nostra :mrgreen: sau cel putin nu sa si merite... referitor la teste: un test trebuie facut pe un server extern (preferabil din state - acolo se vede adevarata banda alocata) si trebuie facute de mai multe ori in intervale diferite ale zilei pt a elimina factorii de genul... e incarcata reteaua sau la ora asta is multi online, etc...
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •