Am intrat in fostul magazin Romtelecom de pe Calea Dorobanţilor din Bucureşti şi am văzut cum vor arăta toate magazinele care se vor numi “T”, brandul pe care il foloseşte Deutsche Telekom, acţionarul Romtelecom şi Cosmote Romania, la nivel de grup.

Designul este unul destul de simplu şi sobru, iar in magazin există un număr mare de ecrane pe care rulează conţinut multimedia.

In loc de Cosmote, aşa cum ne-am obişnuit pană acum, serviciile de comunicaţii mobile vor conţine sintagma TELEKOM ROMÂNIA MOBIL, iar serviciile de comunicaţii fixe le vom putea regăsi, in loc de Romtelecom, sub denumirea de TELEKOM ROMÂNIA FIX.

In primăvara acestui an au apărut zvonuri conform cărora adunarea generală a acţionarilor Romtelecom şi Cosmote au decis rebrandingul celor două companii in această toamnă, zvonuri care s-au şi confirmat in cele din urmă.

Astfel cei doi operatori vor funcţiona sub denumirea TELEKOM ROMÂNIA şi vor reprezenta cel mai mare furnizor de pe piaţa locală cu venituri de 1.07 miliarde de euro in 2013, mai mari decat cele ale actualului lider, Orange Romania, care in 2013 a inregistrat venituri de 934 de milioane de euro.

Numărul de clienţi al Cosmote şi Romtelecom se ridica la 10.840.000, la finalul primului trimestru din 2014, cu cu aproape 500.000 mai mulţi decat Orange Romania, care a raportat pentru aceeaşi perioada 10.394.000 de utilizatori.

Un astfel de model de business a fost adoptat şi in Marea Britanie unde Orange şi T-Mobile operează impreună sub brandul Everything Everywhere.

Topul operatorilor de pe piaţa locală, in funcţie de numărul utilizatorilor, este in acest moment:

Orange Romania - 10.38 milioane clienţi;

Vodafone Romania - 7.98 milioane clienţi;

Cosmote Romania - 6 milioane clienţi;

Romtelecom 4.82 milioane clienţi;

RCS&RDS - aproximativ 4 milioane clienţi;

UPC Romania 2.3 milioane clienţi;

După rebrandingul Cosmote şi Romtelecom topul va arăta in felul următor:

TELEKOM ROMÂNIA - 10.82 milioane clienţi;

Orange Romania - 10.38 milioane clienţi;

Vodafone Romania 7.98 milioane clienţi;

RCS&RDS aroximativ 4 milioane clienţi;

UPC Romania 2.3 milioane clienţi;

Sursa http://www.economica.net/mobile/cum-...oto_85809.html