Thanks Thanks:  8
Likes Likes:  16
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: Antenele vor iesi din lista "must carry"

  1. #1
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,499
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Antenele vor iesi din lista "must carry"

    Surse: Antenele vor iesi din lista "must carry" a statiilor pe care cablistii sunt obligati sa le retransmita, dar numai in anumite conditii

    Grupul Intact negociaza in prezent cu unii operatori de cablu in vederea retransmisiei Antenelor pe baza unor acorduri comerciale, in conditiile in care aceste televiziuni si-au manifestat interesul sa iasa din "must carry" - lista posturilor pe care cablistii sunt obligati sa le retransmita si pentru care acestia nu trebuie sa dea bani, potrivit informatiilor HotNews.ro. O confirmare in acest sens a venit, miercuri, din partea reprezentantilor Romtelecom. Din informatiile HotNews.ro, actionarii Antenelor au aprobat saptamana trecuta iesirea acestor posturi din must carry, dar numai in anumite conditii.

    In prezent, Antenele sunt difuzate de cablisti in pachetul "must carry", al posturilor care s-au declarat libere la retransmisie, fara conditionari tehnice sau financiare, deci cele pe care operatorii de cablu sunt obligati sa le retransmita, in anumite limite, fara sa plateasca bani catre televiziunile respective. Daca Antenele ies din "must carry", acest lucru inseamna ca operatorii de cablu care vor sa retransmita Antenele trebuie sa plateasca o suma pentru dreptul de retransmisie. Principiul "must carry", stipulat in Legea Audiovizualului, nu se aplica decat operatorilor de cablu, nu si celor DTH (satelit).


    Conform informatiilor HotNews.ro, actionarii televiziunilor Intact - operate de Antena TV Group (Antena 1, Antena Stars, Euforia, Zu TV), respectiv Antena 3 S.A. (Antena 3) - au aprobat saptamana trecuta iesirea din "must carry", dar cu conditia ca, mai intai, sa fie incheiate intelegeri sau acorduri cu operatorii de cablu, asa incat sa se asigure ca posturile vor fi disponibile pentru larga majoritate a populatiei.

    Reprezentantii Intact nu au raspuns intrebarilor HotNews.ro: nici nu au confirmat, nici nu au infirmat aceste informatii. Pe de alta parte, HotNews.ro a intrebat mai multi operatori de cablu daca poarta, in prezent, discutii cu Intact in conditiile intentiei acestui grup de a scoate Antenele din "must carry", iar o prima confirmare a venit, miercuri, de la reprezentantii Romtelecom.

    Acestia au declarat pentru HotNews.ro: "Iesirea din must carry a posturilor Antena 1, 2, 3 ne afecteaza intr-o mica masura. In prezent suntem in negocieri pentru incheierea unui acord comercial care acopera toate platformele disponibile in oferta noastra, astfel incat clientii nostri sa nu fie afectati de aceste schimbari."


    Actionarii Antenelor ar fi trebuit sa ia o decizie privind posibila iesire din "must carry" in urma cu doua saptamani, dupa cum HotNews.ro a scris aici. Decizia a fost amanata, insa, pana saptamana trecuta. La sfarsitul lunii iunie, Paginademedia.ro a publicat o scrisoare a Antenelor catre un cablist, prin care aceste televiziuni mentionau ""potentiala renuntare la beneficiul aplicarii principiului must carry".

    In iulie 2013, liderul pietei TV, Pro TV, a anuntat ca iese din lista statiilor pe care cablistii sunt obligati sa le retransmita. Drept urmare, in 2013 veniturile Pro TV provenite de la cablisti au crescut fata de 2012 cu 110,9%, pana la 10,7 milioane de dolari.

    Dupa anuntul Pro TV, Dan Voiculescu declara in vara anului trecut, intr-un interviu la Realitatea TV:

    "Tin legatura cu fiica mea zilnic, dimineata, la pranz si seara, cu fiicele mele de fapt, iar cu domnul Alexandrescu (Sorin Alexandrescu, director general Antena TV Group - n.red.) ori de cate ori e o problema de strategie, acum nu stim ce sa facem sa iesim din must-carry, cum a facut Pro TV sau sa nu iesim, problemele de politica comerciala, de strategie economica le discut cu Sorin Alexandrescu, cu Marius Tuca, cu cei care iau deciziile."


    Pe de alta parte, trustul Intact este angajat, de mai multi ani, intr-un conflict de proportii cu cel mai mare operator de cablu, RCS&RDS. Antenele nu sunt prezente, in acest moment, nici pe platforma DTH a RCS&RDS, Digi, nici pe Focus Sat, platforma DTH a UPC, in conditiile in care principiul "must carry" nu se aplica operatorilor de satelit.
    SURSA
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #2
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    de frica ca vor cadea in gol si vor ramane la curu gol toti cablisti vor accepta antenele si vor plati cat cer ce i de la intact

    nici nu stiu cum sa o numesc...IRONIA IRONIILOR sau....nu stiu cum,sa ajungi la ce transmit antenele sa mai faca si bani pe deasupra pe aspectu asta

    hai ca audienta o inteleg...la numaru mare de romani prosti si de tineri intelectuali gen karatistu badea...ala de face spagatu la tv
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  3. #3
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Antele vor avea exclusivitate pe RTC si ORNG. Asta e strategia de marketing... Imi tai barba de n-o fi asa...
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Sep 2007
    Posts
    209
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by laleauaneagra View Post
    hai ca audienta o inteleg...la numaru mare de romani prosti...
    Nu v-ati plictisit de propaganda. Cine nu e cu basaul e prost. Si in 2004 si 2009 erau prosti ? Vai, vai.

  5. #5
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,499
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Nu m-ai lamurit inca, iubesti PSD sau ai treaba cu Basescu doar pentru diversiunea varanului?
    Oamenii nu sunt prosti, sunt doar mase de manevra !
    Pe pensionari nu ii intereseaza ca un angajat ar trebui sa plateasca taxe sa isi acopere asigurarile de sanatate si pensia la 1,2 din ei!
    Pentru ca inca nu s-au clonat oamenii pe Terra, sistemul se imprumuta 3 miliarde de euro pe an si nimeni nu isi pune problema cum se va rezolva asta.

    Astept raspunsul tau la intrebarea mea simpla si de bun simt:
    Cine va plati pensia mea ca sa am aceleasi drepturi pe care le "emana PSD" azi si le imbratiseaza pensionarii, cei mai activi votanti !


    Daca ai copii te poti intreba mai mult: ei cum vor avea pensii ?
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  6. #6
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    Quote Originally Posted by zildan View Post
    Oamenii nu sunt prosti, sunt doar mase de manevra !
    ma rog,asta e un mod mai diplomat de a o spune .......ca sant prosti
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  7. #7
    RSP Enigma Team & GM michael86's Avatar
    Join Date
    01 Jun 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    465
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Quote Originally Posted by petrica View Post
    Nu v-ati plictisit de propaganda. Cine nu e cu basaul e prost. Si in 2004 si 2009 erau prosti ? Vai, vai.
    auzi mai "@petrica politika" tu nu te'ai plictisit sa tot vanezi interese ascunse in ce zic aproape 90% din membri activi ai forumurilor ? si pe rdi tot la fel faci ... se pare ca nu pricepi de facto cum sta treaba si realitatile prezentului , ai ramas ancorat in sistemul de ajutor reciproc in care toti erau la gramada si "egali" . ce nu intelegi din ce zice @zildan ? e o realitate crunta , sa vedem de unde pola scot bani sa intretina un stat de asistati . basau' ala cum ii zici tu , a taiat din salarii poate mai pleaca in pola mea aia care sunt parazitii sistemului de stat si nu produc nimic , da de unde frate sta ca scaiele agatate . stii si tu ce inseamna un raport de platitori la contributii vs cei care toaca din el ? te intrebi de ce pe cei care muncesc de le crapa oasele ii rup impozitele ? habar nai !!! sa tina in spate un sistem imbacsit .
    ps. e un reply personal pentru tine si vreau sa raspunzi cu argumente . economic , ca de restu ma doar'n pics .

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Sep 2007
    Posts
    209
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by michael86 View Post
    te intrebi de ce pe cei care muncesc de le crapa oasele ii rup impozitele ? habar nai !!! sa tina in spate un sistem imbacsit .
    Asa e. Mai ales i-au rupt impozitele de le-au crapat oasele atunci cand s-a marit tva-ul, cand s-a introdus impozitul minim obligatoriu care a dus la inchiderea a peste 200.000 de firme, cand s-a indatorat Romania cu 20 miliarde euro. Pentru ce ? Ca sa tina in spate un sistem imbacsit.

  9. #9
    Super Moderator tutri's Avatar
    Join Date
    19 Aug 2011
    Location
    UTC+13
    Posts
    1,065
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    "Ponta strikes back". Un titlu` tentativa . Cica Basescu a inscenat toata intalnirea de saptamana trecuta.
    Adica sa intelegem ca Basistii sunt experti an ale lui AfterEffects si Hitfilm, au prelucrat filmu?. In realitate Ponta nu isi dadea ochii peste cap, nu se uita pe plafon, ci a vorbit non stop.
    muta sobolanu` de aici

  10. #10
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    "Rosii" ne iau de prosti nu alta.Adica noi percepem informatiile deformat si ei ne invata sa le interpretam.
    Tare rau.
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  11. #11
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,499
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Quote Originally Posted by petrica View Post
    Asa e. Mai ales i-au rupt impozitele de le-au crapat oasele atunci cand s-a marit tva-ul, cand s-a introdus impozitul minim obligatoriu care a dus la inchiderea a peste 200.000 de firme, cand s-a indatorat Romania cu 20 miliarde euro. Pentru ce ? Ca sa tina in spate un sistem imbacsit.
    Romania s-a indatorat 20 miliarde de euro pentru ca pensia e garantata !!!
    Inca nu mi-ai spus cine o sa plateasca pensiile celor care au acum 20 , 30, 40 de ani si va fi un angajat la 3 pensionari cand vor iesi la pensie.


    Cat despre antene ... e cum am stabilit. Cei mai bogati oameni din tara conduc partide de stanga si oficial nu au venituri, da au avere !
    Marele profitor al fondurilor ICE Dunarea cica e pensionat si nu a auzit si vazut nimic. Poate se face si pentru el un loc la Rahova ca e pensia mica !
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  12. #12
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Sep 2007
    Posts
    209
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by zildan View Post
    Inca nu mi-ai spus cine o sa plateasca pensiile celor care au acum 20 , 30, 40 de ani si va fi un angajat la 3 pensionari cand vor iesi la pensie.
    Ti-am mai raspuns o data, dar poate ai uitat. Eu spun ca daca nu se mai fura din bugetul de stat, asa cum s-a intamplat pe vremea lui boc, vor fi bani suficienti pentru pensii.

    Quote Originally Posted by zildan View Post
    Marele profitor al fondurilor ICE Dunarea cica e pensionat si nu a auzit si vazut nimic. Poate se face si pentru el un loc la Rahova ca e pensia mica !
    Sa-i faca un loc, nu am nimic impotriva, daca au ceva probe. Pana acum nu a aparut nici o proba in dosarul de santaj, inscenat peste noapte, cu asa zisii denuntatori. Daca in acest dosar mai mic nu au probe, ce sa mai vorbim de ala mare. De fapt, ala mare, stim cu totii, s-a redeschis doar pentru ca voiculescu a fost seful comisiei de suspendare a basaului in 2007.

  13. #13
    Super Moderator tutri's Avatar
    Join Date
    19 Aug 2011
    Location
    UTC+13
    Posts
    1,065
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Quote Originally Posted by petrica View Post
    Ti-am mai raspuns o data, dar poate ai uitat. Eu spun ca daca nu se mai fura din bugetul de stat, asa cum s-a intamplat pe vremea lui boc, vor fi bani suficienti pentru pensii.
    Ai dovezi, concrete? nu pixeli si altele.
    Acum intrebare retorica, pe vreme altora nu s-a furat?
    Quote Originally Posted by petrica View Post
    Sa-i faca un loc, nu am nimic impotriva, daca au ceva probe. Pana acum nu a aparut nici o proba in dosarul de santaj, inscenat peste noapte, cu asa zisii denuntatori. Daca in acest dosar mai mic nu au probe, ce sa mai vorbim de ala mare. De fapt, ala mare, stim cu totii, s-a redeschis doar pentru ca voiculescu a fost seful comisiei de suspendare a basaului in 2007.
    Esti procuror cumva, sa stii exact ce contin dosarele?
    muta sobolanu` de aici

  14. #14
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Sep 2007
    Posts
    209
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Pai uite cum protejeaza basaul evazionistii, luand mita de la ei, mormane de bani, de la bercea in primul rand. Iti dai seama cati evazionisti au mai cotizat la basau pentru a cumpara protectie. Cum dracu sa mai fie bani la buget, daca marii evazionisti sunt protejati direct de la Cotroceni ?

  15. #15
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,499
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Expresia basau e de raspandac !
    Basescu pleaca, ramane Ponta si A3 fara gogoritza
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •