Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 10 of 10

Thread: Sugestii pentru un receptor bun

  1. #1
    Member Visitor
    Join Date
    23 May 2014
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Sugestii pentru un receptor bun

    Buna ziua. Eu sunt nou pe aici, desi nickname-ul ar indica altceva. Am ales sa fac un topic unde sa pot primi anumite raspunsuri, sugestii, pe baza carora sa ma pot informa mai bine, deoarece nu sunt expert in chestiunile tehnice subtile si de detaliu care la prima vedere un inginer ar sti cum sa le evalueze. Astfel...

    Am următoarele cerinţe privind propunerea şi sugerarea unor aparate - receptare digitală:

    - PVR (să poată inregistra fără probleme acele canale recepţionate)
    - receptare DVB-C - DVB-S - DVB-T (evident, separat, nu cred că există un aparat multifuncţional)
    - să poată recepţiona programele RCS-RDS şi Dolce destul de clar fără a fi probleme de semnal (atat pe cablu, cat şi pe satelit - evident aparate specializate pe un anumit specific)
    - să pot inregistra cu ajutorul acestora aparate şi să vizionez programele pe un laptop.

    Am gasit niste modele interesante pe care vi le enumar mai jos:

    Amiko HD-8840 Series
    Amiko Alien 2
    Amiko Mini Combo
    Alma C-2200 HD CXE PVR
    Amiko CHD-8240 CICXE

    Astept informatii si vreau sa intru in discutii cat mai profunde privind produsurile pe care mi le puteti propune.

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    14 Sep 2007
    Location
    se uk , iasi
    Posts
    133
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    Ce vrei tu nu exista .. receptor sa mearga si pe Digi si pe Dolce , nici cu cartele , nici prin share .

  3. #3
    Member Visitor
    Join Date
    23 May 2014
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Ma refer daca pot cupla cablurile Digi si Dolce la un anumit receptor care sa receptioneze ori prin cablu, orin satelit. Am vazut ca au sistemul CONAX care decodeaza programele de pe cablu si probabil satelit.

    ---------- Post added at 22:32 ---------- Previous post was at 22:30 ----------

    Cabluri de coaxial si de satelit. Am vazut ca la unele produse in descriere se scria ca au tunere pentru treaba asta.

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    14 Sep 2007
    Location
    se uk , iasi
    Posts
    133
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    Conax inseamna ca citeste carduri care folosesc aceasta norma de codare , nicidecum ca decodeaza .

  5. #5
    Member Visitor
    Join Date
    23 May 2014
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Ok. Deci in cazul asta ar merge fiindca daca as baga direct cablul in mufa de tuner al dispozitivului, primeste semnalul. Cablul de DVBC respectiv de la DVB.S

  6. #6
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    sunt receptoare , in general cu linux care pot fi configurate cu ajutorul unor prieteni pentru a face lumina la pachete romanesti si straine dar e mult de discutat-este vorba de sharing pe satelit+internet( impartirea unor cartele oficiale intre mai multi doritori)

    dar aici apare problema banilor----> tu cat vrei sa investesti in acest domeniu, pentru ca este destul de mult de investit pentru cineva cu salariu mediu in Romania

    pe dvb-c exista posibilitatea sa faci inca lumina cu ceva cheite in n2 la pachetul de la cei cu monopolul pe cablu

    pe dvb-t inca nu exista la noi programe codate
    Last edited by horatyu; 27-05-14 at 12:15.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    07 Sep 2013
    Location
    https://t.me/blackhatshiller
    Posts
    377
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    44

    Default

    exista receptoare cu tuner triplu(cablu,satelit,terestru) sau cu mai multe tunnere.
    Dolce nu merge receptionat decat cu rec de la ei...(foarte putini au asa ceva in share...sau nici-unul)
    In rest merg destule.....chiar daca ai sau nu card.(de preferat ar fi sa iei si un card)

  8. #8
    Standard RSP member cristianio's Avatar
    Join Date
    26 Sep 2008
    Location
    bucale
    Posts
    135
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    seniori ar trebui sa mai studiezi un pic acest forum si iti recomand pagina incepatorului.Pentru intrebarile tale nu exista un raspuns general la toate, e mai complex, dar o parte din intrebari se pot realiza altele nu.Gama Amiko este acesibila ca pret, dar nu se compara cu marci consacrate in domeniu.Cum toate au un inceput .....
    antena triax td110 pe
    16 E +19 E

  9. #9
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Oct 2007
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Merge bine HDD extern Western Digital My Passport 1TB USB 3.0 Red montat pe un dm800 se sau trebuie neaparat sa pun un hdd intern ? e vreo diferenta sesizabila intre cele 2 posibilitati, intern si extern ? Vreau sa cumpar si sunt nehotarat ce sa iau.....

  10. #10
    Standard RSP member gigibamse's Avatar
    Join Date
    28 Jan 2009
    Location
    London.
    Posts
    82
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    salut baieti

    ma intreseaza un receptor non linux,amiko sau altceva cu suport bun software,dvbs-2 mpeg 4 poate fi si combo (dvb-c sau dvb-t).

    Astept sugestii

    multumesc,o zi buna.
    Explorer

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •