Thanks Thanks:  9
Likes Likes:  3
Dislikes Dislikes:  1
Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 46 to 60 of 71

Thread: Spre ce satelit e orientata antena mea?

  1. #46
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,559
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Nu te grabi, mai citeste si asteapta sfaturile celor de pe forum!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #47
    Member Beginner
    Join Date
    24 Oct 2013
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default

    Nu ma grabesc ..astept Black Friday-ul)

    Pana atunci ceva frumos din Polonia..offtopic ) http://www.youtube.com/watch?v=rr1DSgjhRqE

  3. #48
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jan 2011
    Posts
    103
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    49

    Default

    Parerea mea. Black Friday o mare teapa

  4. #49
    Member Visitor sat_team's Avatar
    Join Date
    25 Feb 2007
    Location
    TM
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by morrientes View Post
    Ok guys,mersi pt sfaturi...initial am crezut ca o sa fiu luat la misto,datorita nestiintei mele in acest domeniu,insa,se pare ca sunt si oameni care chiar vor sa ajute..tin sa le multumesc,ca au folosit cateva minute din timpul lor liber,pt a ajuta..eu nu am avut timp,nici macar pt a raspunde..de obicei imi place sa ma documentez,inainte sa pun intrebari,insa chiar nu am avut timp perioada asta,de aceea am ales varianta de a apela la acest forum..m am hotarat,sa mi cumpar un smart tv cu CI+,sa cumpar o antena,si un digi smart cam..banuiesc ca nu mai ar fi nevoie de nimic altceva,nu?( ma refer la echipamentul digi,nu la lnb-uri,cabluri..etc)
    ok ...

    1)daca vrei sa prinzi posturile romanesti libere de pe 16 est .. iti iei un tv smart .. care ori are incorporat tuner dvb-s2 ori pui un receptor de satelit pt canale libere si le prinzi pe cele cateva de pe satelitul asta ! pentru asta bine inteles iti trebuie o antena satelit orientata spre acest satelit

    2)daca vrei sa prinzi posturile romanesti de pe 1w codate ai varianta sa iti cumpreri acel smart tv cu ci+ dar in acel ci ... trebuie sa bagi un cam de conax + cartela de focussat din romania cu abonament lunar ,sau un receptor pe linux si vb cu baietii care se distreaza cu liniile de pe aici ( eu folosesc alte sisteme de decodare)


    PENTRU TOATE SITUATIILE DE MAI SUS AI NEVOIE DE O ANTENA ORIENTATA PE SATELITUL UNDE SUNT POSTURI ROMANESTI 1) EUTELSAT 16 EST 2) THOR 1W

    SUCCES

    daca

  5. #50
    Standard RSP member
    Join Date
    05 Apr 2009
    Location
    Tel-Aviv, Israel
    Posts
    116
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Thumbs up Cum stiu spre ce satelit este orientata antena?

    Va salut,

    Vad ca subiectul a deviat mult iar titlul este aproape irelevant.

    Nu am stat sa citesc toate comentariile si raspunsurile la acest subiect, totusi, am sa va dezvalui metoda pe care o abordez ca sa stiu spre ce satelit este orientata antena vecinului, fara a ma cabla la lnb-ul acestuia :).

    Pur si simplu folosesc DishPointer Pro. Aplicatia este pentru android. Daca nu ai un astfel de telefon, ori iti cumperi ori rogi un prieten sa vina pe la tine cu telefonul, il cinstesti cu o cafea pe acoperis, si-l rogi sa-ti imprumute telefonul pentru 5 minute :).

    Deci va salut si la mai mare.

    ---------- Post added at 19:45 ---------- Previous post was at 19:24 ----------

    Din Polonia ai acces ok la intelsat/thor la 0.8w.

    Nu vad dece te complici atat si nu rogi pe cineva din familie sa faca un abonament la focus spre exemplu.
    Daca nu doresti sa te aventurezi la montarea antenei, pentru care iti trebuie instrumentele necesare montarii unui suport, de antena sau unul deja montat, verificata stabilitatea si sa fie perfect perpendicular cu pamantul, chei pentru montarea si reglarea antenei, etc. Te sfatuiesc sa platesti un instalator.

    Fara lista de mai jos nu te apuci de treaba:



    -Antena parabolica de 80-120 cm
    - LNB universal, cu o iesire (sau cu mai multe iesiri)
    -Un suport in forma de L sau orice alt suport care sa va permita sa montati antena pe perete, si sa aveti si posibilitatea sa o rotiti stanga-dreapta pentru ajustarea orientarii catre satelit.
    - Un SAT finder (https://www.google.co.il/search?q=sa...w=1920&bih=935) dupa limita posibilitatilor.
    - Luarea la cunostinta a pozitiei satelitului dorit de la locatia unde va fi montata antena, eu folosesc http://www.dishpointer.com/. Selectezi pe harta pozitia, satelitul si vezi in ce directie montezi antena, cum rasucesti lnb-ul, elevatia nu ajuta prea mult, dar numai ca ideie, este bine de stiut. Cel mai bine este sa tragi la imprimanta pagina si sa scrii aparte cateva tp-uri prin care sunt transmise canalele romanesti in satelitul respectiv. Ideal este ca sa ai canalele deja adaugate in receptor, in felul acesta reglarea se face pana prinzi canalele.
    - F Connectori. astia sunt niste conectori mici care conecteaza cablul coaxial la o iesire F (adica e infiletare).
    - Cablu coaxial.
    - Nivela cu bula (stabila, level) sau magnetic.
    - Receptorul de satelit
    - Televizorul
    - Buna vointa, timp si rabdare.

    Daca dispui de toate mai sus enumerate, trebuie stiut sau luat aminte faptul ca reglarea antenei se face prin miscari precise, lent, est-vest, sus jos, lent, nu rotesti antena in alte pozitii.
    Last edited by jackuzzy; 27-11-13 at 18:47. Reason: mica corectare

  6. #51
    Member Beginner
    Join Date
    24 Oct 2013
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default

    Quote Originally Posted by sat_team View Post
    ok ...

    1)daca vrei sa prinzi posturile romanesti libere de pe 16 est .. iti iei un tv smart .. care ori are incorporat tuner dvb-s2 ori pui un receptor de satelit pt canale libere si le prinzi pe cele cateva de pe satelitul asta ! pentru asta bine inteles iti trebuie o antena satelit orientata spre acest satelit

    2)daca vrei sa prinzi posturile romanesti de pe 1w codate ai varianta sa iti cumpreri acel smart tv cu ci+ dar in acel ci ... trebuie sa bagi un cam de conax + cartela de focussat din romania cu abonament lunar ,sau un receptor pe linux si vb cu baietii care se distreaza cu liniile de pe aici ( eu folosesc alte sisteme de decodare)


    PENTRU TOATE SITUATIILE DE MAI SUS AI NEVOIE DE O ANTENA ORIENTATA PE SATELITUL UNDE SUNT POSTURI ROMANESTI 1) EUTELSAT 16 EST 2) THOR 1W

    SUCCES

    daca

    Salut.
    Am cam rezolvat problema,luni urmeaza sa vina un instalator sa monteze o a doua antena pe acoperis.
    M am decis sa optez pt eutelsat 16 e,si thor 0.8 w. In decembrie urmeaza sa vin in Romania,pt sarbatori,si astfel o sa am ocazia sa mi fac si un abonament la un provider din RO..Ce imi recomandati?DIGI?..M am uitat la ei pe site,da parca fara Antene,suna urat de tot..Dolce??e naspa ca i fara Digi)...altele nu mai stiu...Ma intereseaza filme si fotbal ..deci probabil digi pack + antenele care s FTA pe eutelsat...A doua chestie..vreau sa mi cumpar si un smart..cu ci+..acum am o cartela care decodeaza conax,de la cyfra +in polonia..exista vreun mod prin care sa evit,sa cumpar acel receiver din RO..si sa folosesc doar tuner ul smart tv ului?..

  7. #52
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,559
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Daca tot montezi antena, studiaza posibilitatea cu un offset de 90cm si H-H.
    H-H se comanda si se alimenteaza prin cablul de antena si ai posibilitatea sa receptionezi cateva mii de canale.
    Si monteaza un LNB dual daca estimezi ca vei dori in viitor sa mai adaugi un receptor in apartament.
    Bafta !
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  8. #53
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Feb 2008
    Posts
    94
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    @morrientes
    exista vreun mod prin care sa evit,sa cumpar acel receiver din RO..si sa folosesc doar tuner ul smart tv ului?..
    Exista Focussat,poti opta doar pentru smartcard de la ei,tu urmand sa-ti cumperi un CAM Conax in care sa indroduci smartcardul Focussat.

  9. #54
    Member Beginner
    Join Date
    24 Oct 2013
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default

    Cat costa un cam CONAX? necesita un abonament lunar?si de unde se poate achizitiona?E mai avantajos decat receiver ul de la Focus sat?
    Pt canlele Digi sport,ar mai exista vreo alta solutie,in afara abonarii la Digi?

  10. #55
    Standard RSP member djczefre's Avatar
    Join Date
    08 Oct 2010
    Posts
    277
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Digisport feed este tot pe satelitul thor si e gratis cat timp trimite cate-un meci! ,.. parca! Mai exista pe Pc cu sopcast sa te uiti, sau daca ai Ubuntu s-au ceva linux pus pe PC , MaxTv, este o aplicatie superba pt. Romani! Si nu numai!~ Mai exista si calea cea mai rea(illegala), sa platesti la unu mai smecher si iti da liniuta ce...
    In legatura cu cam , ar era bine sa faci rost si de un receiwer de la focussat, in cazul in care daca bag cate-o smechetie in criptare sa ai posibilitate sa faci update ( se face lunar la cartelele, update, prin satelit, automat) Daca te-ai referit la modul , si vrei sa o folosesti intr-un televizor atunci o sa-ti mearga doar un singur satelit, ca televizoarele nu stie diseq s-au motor ( parca stiu bine) Corectati daca este cazul!

  11. #56
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,808
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    nu ai nevoie neaparat de CAM conax , un receiver cu slot pentru smartcard care stie norma de criptare conax. eu zic sa ramai la receiverul lor original focussat pentru inceput , pana mai citesti una alta

  12. #57
    Member Beginner
    Join Date
    24 Oct 2013
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default

    deci maine vine instalatorul la mine,insa eu nu voi fi acasa,deci tre'sa i explic exact ce mi trebuie..din cate am inteles cu 2 lnb uri pot prinde 2 sateliti..optez pt eutelsat 16 grade,si thor 0.8 grade W...daca prind thor 0.8 grade W,pot prinde si intelsat 1 grad w???pt ca m am hotarat sa cumpar un receiver digi din Romania.
    astfel voi avea acces la tot ce mi trebuie,mai putin Antena 1....deci am si eu o rugaminte,imi raspunde cineva rapid,ce sa i zic instalatorului?EUTELSAT 16 GRADE EST,THOR 0.8 W si Intelsat 1 grad w merg cu 2 lnb uri??

  13. #58
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,559
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Nu merge sa pui la o antena normala LNB-uri pentru cei doi sateliti,
    Te sfatuisem sa pui motor la antena.
    Ia un aparat HD compatibil cu cardul de FOCUS si cu retea, sa ai posibilitatea de a "colabora" in viitor cu altii.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  14. #59
    Member Beginner
    Join Date
    24 Oct 2013
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default

    Hello again,

    Am reusit sa instalez antena,insa din pacate,nu pot prinde toate posturile romanesti de pe eutelsat si thor..totusi am semnal bun pt focussat(cred).
    Acum am un receiver Fergusson FX-6600 CR.Aveti idee daca esti compatibil cu Focus sat?(cred ca are si un card conax in el)?sau tre'sa cumpar altul??si inca o intrebare:eu nu am fost acasa cand instalatorul a montat antena..proprietarul s a ocupat..chiar nu e posibil sa prind toate posturile romanesti FTA,or e tipul nepriceput??Langa antena mea,pe acoperis mai e una fixata pe astra si hotbird.Dupa prima zi prindeam toate posturile de pe Eutelsat,dupa a doua zi cateva de pe thor,dar nu si cele de pe eutelsat,acum tre'sa astept sa treaca vijelia.

  15. #60
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Sep 2007
    Location
    se uk , iasi
    Posts
    133
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    Da , da , sigur merge cardul care e in el ... vezi ca trebuie sa mearge si Prima TV de pe 45E .. da o scanare si ai sa vezi .. mama ce telenovela ...

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •