Thanks Thanks:  9
Likes Likes:  3
Dislikes Dislikes:  1
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 71

Thread: Spre ce satelit e orientata antena mea?

  1. #31
    Member Beginner
    Join Date
    25 Oct 2013
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default

    Quote Originally Posted by djczefre View Post
    Pana la urma cum aveti cablu in receptorul dv? Daca este al propietarului!
    credeam ca doar eu pun intrebari tampite aici)..
    deci..am inchiriat un apartament..in care am gasit un receiver .In acel receiver intra un cablu.Cablul e conectat la antena de pe acoperis.Antena la satelit.Dar nu la satelitul care l vreau eu ..La un satelit care are semnal bun pe hotbird si astra..curiozitatea mea,era daca exista vreo solutie,prin care sa pot receptiona si alte canale romanesti decat tvr,si pro tv international,fara a modifica pozitia antenei,tinand cont,ca antena e conectata ,la alte 3 apartamente,deci nu mi permit sa cer proprietarului rotirea ei.Din cate inteleg,nu exista nici o solutie.Asta e..mersi celor care s au implicat bine intentionati

  2. #32
    none
    Join Date
    01 Jan 1999
    Location
    acasa
    Posts
    798
    Mentioned
    35 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    offtopic:
    cum pui tu problema aici...e ca si cum ai vrea sa mergi cu trenul pe autostrada...cu toate ca tu ai cumparat doar un bilet la CFR.... ori mergi si pui briceagu la git mecanicu de locomitiva sa deraieze pe autostrada...ori stai linistit pe bancheta ta si te uiti pe geam!

    ontopic:
    investeste cam 100 de euro, cumpara o antena mobila, o pui in geam, daca ai vedere spre sud, ia un dm500 sh, si cauta-ma sa te invat mai departe....
    ^^^^
    bafta

  3. #33
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,454
    Mentioned
    6 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    Quote Originally Posted by mirel View Post
    offtopic: ia un dm500 sh, si cauta-ma sa te invat mai departe....
    Tot offtopic cer bann permanet acestui user care instiga noii veniti la lucruri serioase !!!
    ..::EGAMI TEAM::..

  4. #34
    Member Beginner
    Join Date
    25 Oct 2013
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default

    Quote Originally Posted by mirel View Post
    offtopic:
    cum pui tu problema aici...e ca si cum ai vrea sa mergi cu trenul pe autostrada...cu toate ca tu ai cumparat doar un bilet la CFR.... ori mergi si pui briceagu la git mecanicu de locomitiva sa deraieze pe autostrada...ori stai linistit pe bancheta ta si te uiti pe geam!

    ontopic:
    investeste cam 100 de euro, cumpara o antena mobila, o pui in geam, daca ai vedere spre sud, ia un dm500 sh, si cauta-ma sa te invat mai departe....
    am si bilet,am si tren..de aceea apelez la acest forum,sa vad daca i gasesc si sine..autostrazile sunt mai greu de gasit decat satelitii ).daca nu gasesc,stau bine si pe bancheta,si ma uit pe geam..am deja vreo 2 mii de canale..inca nu am inteles,,de ce prind foarte multe posturi pe thor.insa nici un provider din romania..frecvente diferite??in fine....legat de antena mobila..pe care parte a geamului o fixez?pt ca am precizat de cateva ori,ca nu pot gauri casa omului)acum o intrebare de baraj..exista vreo antena wireless ?

    ---------- Post added at 03:26 ---------- Previous post was at 03:04 ----------

    Quote Originally Posted by armandino View Post
    Cam "razboinic" in afirmati dl morrientes. Intrebare simpla: antena e doar pt ap dvs sau e la comun?

    Sent from my LG-P760 using Tapatalk
    Antena e HBNM (H'aBarNaM)

  5. #35
    none
    Join Date
    01 Jan 1999
    Location
    acasa
    Posts
    798
    Mentioned
    35 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    @fery21: "lucruri serioase" insemnind adrese de web unde poate omul sa-si faca un abonament..

    @morrientes: posteaza ce frecvente prinzi de pe thor, asa cum presupui.... in al doilea rind, exista antene de 30x30 sau 35x35 cu lnb incorporat, asazisele mobile...pt camping..e relativ mica, si ai posibilitatea sa o prinzi de un suport cu "ventuza"...deci pe geam! am un amic, tirist, care foloseste asa ceva, si are semnal bun pe pocus...

    ^^^^
    bafta

  6. #36
    Standard RSP member
    Join Date
    14 Sep 2007
    Location
    se uk , iasi
    Posts
    133
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    Quote Originally Posted by morrientes View Post
    ..inca nu am inteles,,de ce prind foarte multe posturi pe thor.insa nici un provider din romania..frecvente diferite??in fine....
    Tu ai citit ce am scris eu ?

    Ti-am dat toate raspunsurila la intrebarila tale dar tu , nimic .. batman , batman ... daca nu te sinchisesti sa citesti raspusurile de ce naiba ma ma bag eu sa scriu ca prostu' ?

    Trebuia sa pui titlul , Vreau sa creez un thread lung si fara noima ... in care ignor raspunsurile la obiect .

    Te-am lasat , bafta cu prinsu' semnalului .

    Adios .

  7. #37
    Super Moderator tutri's Avatar
    Join Date
    19 Aug 2011
    Location
    UTC+13
    Posts
    1,065
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Nu trebuie sa dai gaura in perete. Ti s-a mai explicat, sunt cabluri plate, cu ajutorul carora poti trece usile si/sau geamurile.
    Vezi aici, la minutul 20:15.


    Sunt curios, de cate ori vei mai afirma, ca nu poti/ai voie sa dai gauri.

    Referitor la scanarea de pe Thor, da aparatul tau cunoaste mai multi sateliti, insa pe oricare il pui sa scaneze, el tot semnaul de pe 13E il scaneaza.
    muta sobolanu` de aici

  8. #38
    Standard RSP member
    Join Date
    21 Oct 2009
    Posts
    163
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    @morrientes ar trebui sa dai dovada de mai mult respect fata de toti cei care incearca sa te ajute, din cate vad tu nu faci decat sa raspunzi de cele mai multe ori la misto, daca tot le stii de ce nu ne inveti tu cum trebuie facut in cazul tau.
    Cea mai buna solutie in cazul tau este cea data de horatyu in postul 4, antena ta este orientata pe 13E, de scanat poti sa scanezi pe toti satelitii din lista receptorului si sa apara semnal pe respectivul satelit ales de tine, asta nu inseamna ca tu chiar esti pe respectivul satelit; asa cum a pus link si Swerige in postul 3 si anume http://ro.kingofsat.net/ dupa ce ai scanat si apar programele puteai da o cautare pe http://ro.kingofsat.net/ dupa denumirea unuia din programele aparute dupa scanate si vedeai pe ce satelit apare respectivul program, faceai acest lucru pt. cateva programe si ajungeai la concluzia ca antena este orientata pe 13E.
    Cred ca raspunsuri ai primit destule si poate fi inchis acest topic.
    Multumesc!

  9. #39
    Standard RSP member djczefre's Avatar
    Join Date
    09 Oct 2010
    Posts
    277
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Quote Originally Posted by morrientes View Post
    credeam ca doar eu pun intrebari tampite aici)..
    Da...! asa considerati ca au am pus intrebari tampite? Hmmm. Asa credeti? Eu m-am pus si am incercat sa va ajut, si sunt 100% ca eu am scris si calea pe care o doriti. Am postat-o mai inainte #10 aici , si daca stiam atunci care este situatia dv. spuneam doar versiaunea cea mai buna. Inca odata. Rog foarte mult sa nu jigniti pe toti cei care vor sa va ajuta .
    Deci pe acoperis unde aveti antenna, (probabil) aveti un singur LNB cu mai multe iesiri. Cuparati un multifeed pt 4 LNB cu 10 Euro, LNB 1,s-au doua s-au chiar si 3 6-8 Euro bucata, Cablu 10 euro, Cablul care am postat mai inainte pt. trecere pe langa geam 4 euro, 6 mufe rf 1 euro , diseq 9-12 euro ,si in rest e munca cu precizie mare. Pe poza de jos cercul rosu reprezinta LNB-ul dv care o aveti momentan (numai ca probabil o aveti momentan acea cu 4 iesiri, ati zis ca au si vecinii, si ca e comun) Cel cu verde si albastru o puteti pune una pt 4,5 E Sirius, si una pt. 16 E in asa fel ca Lnb-ul cel original si antenna sa nu fie mutata deloc.
    Daca cumparati multifeed si va puneti de treaba , o montati sina pentru LNB-uri pe acel LNB (Se poate) care momentan este montata . Lnb-ul acela o sa ramane la locul lui, deci la ceilati nu i se deregleaza nimic daca o faceti cu mare atentie si faceti niste semne inainte de a apuca de treaba. Dupa ce ati montat sina incepeti si montati lnb-uriile, sau numai unul singur pt 16E (unde sunt canalele free). O fixati in partea dreapta (privind din spatele antennei) pe langa LNB-ul cel care este si momentan. Cautati pe internet transponderul respectiv pentru TVR de pe 16E, si din receiver cautati acel satelit si acel transponder, si stati pe el. Nu fixati tare LNB-ul , faceti o cablare pana la receiwer prin geam care o sa fie numai pe perioada montarii , o puneti pe cineva in fata televizorului si cand intra semnal (in timp ce dv. mutati din stanga in dreapta LNB-ul) ii ziceti sa va anunta. Daca a intrat semnal sa o reglati cu snr. cat mai mare. Fixati bine de tot. Daca este gata cu semnalul, cablul care merge catre dv taiati in doua acolo undeva in spatele farfuriei unde o sa se afla diseq-ul . Pe teava o montati Diseq undeva in spatele antennei. Cablul cel original al lui dv care vine din LNB orig o introduceti in diseq in portul A (cu partea unde ati taiat iar din LNB-ul de la 16 E(care e nou montata) introduceti in portul B. Aceste 2 cabluri care vin din LNB aprox. 1-1,5 m lungime trebuie sa aiba. Pe unde ati taiat in doua, partea cealata care coboara catre dv. introduceti in diseq la mijloc s-au mai bine zis in Out. Restu de setari se face din box. Si asa aveti akces la Posturi free romanesti + Hotbird 13E . Creati in receptor lista favorit si intr-o secunda mutati posturiile de pe un satelit pe celalalt. Deci daca vreti si aveti chef sa faceti se poate face. Da parca vad , ca nu.... ca e mult de lucru cu el .....si bla bla bla..... da eu am scris exact cea ce vreti, nu cumparati antena propie, va uiatai la posturi free, nu dati gauri, va folositi de antena cea comuna, numai ca adaugati pe langa LNB-ul lor, cateva (s-au numai una) in plus, care o sa fie numai al lui dv.Si nu il deranjeaza pe nimeni. Si nu trebuie sa cereti nimic deosebit de la propietar. Daca va puneti de lucru noi va ajutam, mai detaliat si pas cu pas. Numai ca pe durata cat dureaza montarea ceilati nu o sa aiba semnal. Asta e important numai daca se folosesc momentan de acest antenna. In cazul meu acest inrerupere de semnal ar fii undeva 20 de minute.
    Last edited by djczefre; 14-11-13 at 21:37.

  10. #40
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Hai sa o luam mai usor.
    Daca omu nu stie prea multe despre receptia satelitara ... are vreme sa invete.
    Nu ajungea sa inchirieze apartament in Polonia daca era complet ignorant.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  11. #41
    Member Visitor
    Join Date
    03 Jun 2007
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Antena

    Da o scanare pe satelitul 1 W. Vei prinde aceleasi programe ca la satelitul 13E. Probabilitatea de a prinde intr-adevar satelitul 1W este foarte mica. Fiind in Polonia, este evident ca proprietarul a instalat acea antena pentru pachetele locale ce sunt transmise pe 13E. Interesul lui pentru 1W nu cred sa existe. Pentru ca receveirul tau sa prinda si thor, ar fi trebuit sa ai 2 LNB-uri montate pe antena sau 2 antene, fiecare indreptata spre un satelit. Ca un test verifica in meniul de instalare daca ai DISEQ activat si care sunt setarile lui./// Solutia care o ai este de a-ti instala propria antena, independenta de antena proprietarului.

  12. #42
    Standard RSP member vic5's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2011
    Location
    Agen
    Posts
    179
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    46

    Default

    Quote Originally Posted by morrientes View Post
    ...cred ca am fost f clar,cand am spus ca nu am acces la antena proprietarului,deci cum as putea sa platesc un instalator,sa "suceasca"antena proprietarului cum vreau eu?..
    Ti am inteles ironia cu "platitul"..ideea era ca daca mi permit sa platesc un abonament rds,as putea plati si un instalator.
    Ironia nu era cu platitul instalatorului, ci cu platitul abonamentului rcs, in Polonia; si daca te-ai duce la cel mai apropiat centru rcs, fara sa-ti fi procurat in prealabil un receptor de-l lor nu ti se va face abonament, caci le lipsesc receptoarele; ce e rau daca iti pui o antena in fereastra ta (cum mi-am pus eu, fara sa dau nici o gaura), si daca chemi pe cineva priceput s-o faca (altfel iti mai trebuie un sat-finder). Cand pleci iti iei instalatia cu tine. Dar, nu va fi chiar gratis.
    GM Spark Triplex, Amiko Alien 8900, DM 500s, Echosmart HD 7109 LAN; HH Strong.

  13. #43
    Member Beginner
    Join Date
    25 Oct 2013
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default

    Ok guys,mersi pt sfaturi...initial am crezut ca o sa fiu luat la misto,datorita nestiintei mele in acest domeniu,insa,se pare ca sunt si oameni care chiar vor sa ajute..tin sa le multumesc,ca au folosit cateva minute din timpul lor liber,pt a ajuta..eu nu am avut timp,nici macar pt a raspunde..de obicei imi place sa ma documentez,inainte sa pun intrebari,insa chiar nu am avut timp perioada asta,de aceea am ales varianta de a apela la acest forum..m am hotarat,sa mi cumpar un smart tv cu CI+,sa cumpar o antena,si un digi smart cam..banuiesc ca nu mai ar fi nevoie de nimic altceva,nu?( ma refer la echipamentul digi,nu la lnb-uri,cabluri..etc)
    Last edited by morrientes; 18-11-13 at 22:49.

  14. #44
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    '' digi smart cam ''

    este pentru TV CABLU

    nu se foloseste la tv satelit .
    Don't dream your life - live your DREAMbox ! DON'T FORGET TO SAY '' THANKS '' Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal All the files available here are kept for experimental and educational purpose only!

  15. #45
    Member Beginner
    Join Date
    25 Oct 2013
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default

    ok ms..n am nimerit o,nici de data asta)deci sa inteleg ca trebuie neaparat receiver de la ei...credeam ca e indeajuns sa fie televizorul comptivil CI+

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •