Thanks Thanks:  4
Likes Likes:  8
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26

Thread: Detalii tehnice FREESAT

  1. #16
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jul 2022
    Location
    romania
    Posts
    110
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    E foarte simplu. Satelitul se afla pe pozitia 16E. Pe 13E ai Hotbird. Pe 19.2E ai Astra.
    Asa ca diferenta intre cei doi sateliti aflati in stanfa si in dreapta e doar de 3 grade.
    Se gaseste suport sau chiar LNB dublu incorporat cu diferenta de 3 grade.
    Asa ca acolo vrea sa spuna ca daca mai pui un LNB suplimentar,vei avea acces la multe canale de calitate,mai ales pe 19.2E.

    Uite aici: https://www.elstar.ro/Accesorii/LNB/LNB-Inverto-Monoblock%20-%203-grade-single

    Sau chiar 13E-16E-19E 3 sateliti odata: https://www.elstar.ro/Accesorii/LNB/...-13E-16E-19-2E



    https://www.google.ro/search?source=...w=1106&bih=762






  2. #17
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,338
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Noi vorbim de 16E si de exprimarea lor incorecta. Cele 500 de programe suplimentare, sau chiar mai multe se gasesc pe 16E pozitie. Toata lumea stie asta
    La asta m-am referit. Nici la antene multifeed sau toroidale. Nici la 13E, 19E sau alte pozitii

  3. #18
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jul 2022
    Location
    romania
    Posts
    110
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Acolo se face referire doar la peste 40 de posturi radio pentru 16E.
    Alte 500 posturi TV si 400 posturi Radio se pot receptiona doar cu LNB-ul suplimentar pe alt satelit.

  4. #19
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,338
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Nu-i nevoie sa mai explici. Sunt peste 700 programe pe 16E, nu doar cele 30-40 ale lui Freesat. Cum spuneam, toata lumea cunoaste LNB-uri duble sau triple. Nu de asta discutam.

  5. #20
    Member Visitor
    Join Date
    07 Jan 2012
    Posts
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by dingo31 View Post
    Noi vorbim ...de exprimarea lor incorecta.
    Exprimarea lor e foarte corecta. Cum iti inchipui dumneata un LNB suplimentar la acelasi satelit-16E? Au avut in vedere 13 si 19,2 cum s-a scris mai sus.

  6. #21
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jul 2022
    Location
    romania
    Posts
    110
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Da,in sfarsit cineva care a inteles logica. Si cand te gandesti cat de simplu era explicat...

  7. #22
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,338
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Nu e vorba de inteles vreo logica. Noi cei de forum stim ca exista si 13E si 19E si cum se pot receptiona simultan mai multi sateliti cu o singura antena fixa. Dar nea Ion habar nu are nici de asta, nici de 16E. E cred ca magarii de la Freesat ar fi trebuit sa specifice ca este vorba de programe de pe alte pozitii. Dar n-au precizat asta tocmai pentru a-si proteja instalatorii cu care au contracte. Sper ca nu sunteti printre ei! Oricum Freesat pierde teren, cu tot cu cele 24 de programe ale lor. Personal, nu mai am abo valabil Freesat de vreo trei luni si nu simt lipsa.

  8. #23
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jul 2022
    Location
    romania
    Posts
    110
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Sa te citez atat pe tine ce ai scris cat si pe reprezentantii Freesat: iar daca iti montezi un LNB suplimentar....pai e foarte clar ca cel suplimentar,adica al 2-lea,nu poate fi pus pe aceeasi pozitie cu primul,logic nu?
    Asa ca badea gheorghe cat de necunoscator ar fi,va intreba ce inseamna LNB suplimentar si eventual la ce foloseste???
    Zic eu.

  9. #24
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,338
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Cred că ne-am dus prea departe. Dacă cei de la Freesat ar fi precizat că este vorba de alți sateliți, de pe 13E, 19E sau oricare vor ei ar fi fost OK! Dar n-au făcut-o, pentru că Freesat își face publicitate necinstită pentru poziții cu care n-au nicio legătură. Adică își fac publicitate pe programele altora. De asta eu susțin că sunt incorecți, ca să nu spun necinstiți. Vor să-ți protejeze instalatorii, să mai mulgă un ban de la nea Ion, care nu se pricepe. Odată, un nea Ion m-a întrebat că dacă îi dau o linie cccam mai are nevoie de antenă! Nu mai spun nimic, decât ca cei de la Freesat trișează pe unde se poate și cât se poate.

  10. #25
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    83

    Default

    Quote Originally Posted by Schmith View Post
    Da,in sfarsit cineva care a inteles logica. Si cand te gandesti cat de simplu era explicat...
    Folosiți sau ați folosit serviciul Freesat?
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  11. #26
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jul 2022
    Location
    romania
    Posts
    110
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Am folosit in combinatie cu motor HH.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •