Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 10 of 10

Thread: sugestie montare antena pe bloc

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Dec 2007
    Location
    Bacau
    Posts
    211
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default sugestie montare antena pe bloc

    Vreau si eu sa montez pe planseul de pe bloc o antena offset de 1,5 m cu actuator ridicata la 1,5 m inaltime si as vrea sa stiu o metoda mai buna de ancorare daca se poate fara a se da gauri in planseu de pe bloc,dar as vrea sa fii cat mai bine ancorat sa poata rezista si la vnt puternic.Am vorbit cu cineva care mi- propus sa torn beton la baza si nu o sa am probleme dar nu prea as avea incredere ca la un vant mai puternic sa reziste.

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    31 Mar 2007
    Posts
    60
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Uite mai jos o antena de 2.2m montata pe plafon de Epy.


    Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

  3. #3
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default montare

    poti turna beton,daca e placa zdravana turnata ,nu ti-o misca nici o furtuna. La antena de 3m am turnat placa de 100/100 si inaltime vreo 35-40cm ,de 5 ani au trecut furtuni si nici urma de fisura. La ce antena vrei tu sa pui nu ai nevoie sa o faci asa mare ,poti sa te limitezi si la un 50 /50 sau 60/60 si sa fie inalta de 15-20cm .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  4. #4
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Quote Originally Posted by armand25 View Post
    Uite mai jos o antena de 2.2m montata pe plafon de Epy.


    Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2
    este o rezolvare foarte buna doar cu specificatia ca trebuie pusi mai multi saculeti cu nisip pentru a nu avea nici o grija ca s-ar putea sa o sufle vantul ( unei furtuni).

    Vantul are o putere foarte mare si daca vine perpendicular pe antena cu o viteza mare poate misca fara probleme acesti saculeti cu nisip.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  5. #5
    Standard RSP member ASiX88796's Avatar
    Join Date
    20 Feb 2013
    Location
    LQFP 128
    Posts
    176
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    43

    Post

    Cred că imaginea inşeală un pic. Aia nu sunt săculeţi, sunt saci in toată regula. Mai mult ca sigur greutatea unuia ajunge la 100Kg (dacă sunt plini cu nisip). Iar dacă antena are 2,2m atunci bănuiesc că şi latura suportului este undeva pe la 2,5m.

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Dec 2007
    Location
    Bacau
    Posts
    211
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Problema cea mare e ca ala care mi-a faut suportul ptr antena mi- facut talpa de 50x50 si ca sa pun saci de nisip pe talpa nu est posibil si totusi ma gandeam ca macar la un vant mai puternic sa reziste cat de cat nu sa o ia vantul si sa o duca sa nu o mai gasesc.Oricum cred ca la un vant mai puternic de 80km/h nu cred ca are cum sa reziste nici o antena si totusi cel care ma ajuta sa o montez mi-a spus ca a mai montt si la antene de 2,2m bineinteles cu talpa mai mare si cand a fost vantul ala de 80 km/h spune ca nici nu s-au miscat desi nu prea imi vine a crede.

  7. #7
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    daca vantul nu a fost perpendicular poate sa fie si de 150 km/h

    mie mi s-a intamplat la o antena de 180cm o astfel de problema si de asta recomand cati mai multi saculeti pentru a nu avea nici o problema ( vantul tine mai mult si prin mici vibratii poate sa "isi faca loc", adica sa miste incet incet saculetii aia intr-o parte)

    Antena aceia de 180cm a stat bine mersi fara nici o problema 6 - 7 ani si a trecut cu bine de multe furtuni si am spus ca e ok pentru ca au fost si furtuni cu vant foarte puternic, dar odata s-a intamplat nenorocirea si probabil ca antena a fost perfect perpendicular pe directia vantului si a dat antena jos de la 9-10 metri inaltime de pe o terasa si ma bucur ca nu a fost nimeni jos si s-a stricat doar antena si nu sanatatea unui om.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  8. #8
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default montaj

    @krysty
    prinde suportul in beton ,e mai mult de munca dar e mai sigur ;cu saci cu nisip sau pietris ,nu poti fi sigur ca materialul din care sint facuti o sa reziste multi si bine in timp .Ca sint de rafie sau pinza dupa o vara sint arsi , cedeaza si se va scurge nisipul din ei .
    Ca o paranteza antenele gsm si vsat care sint instalate pe suporti de terasa, au suportii fixati cu dale de beton,nu cu saci de nisip.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  9. #9
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Sep 2008
    Posts
    33
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Prinde-o pe peretele exterior dar de pe acoperis.Te apleci si prinzi 1 suport gen focussat cu 4 dibluri de otel preferabil unde e scara blocului ca sa nu ai contestatii.Si ai 1 punct solid de prins antena.Eu am mai facut asa ceva.
    daca vrei pe acoperis musai iei o janta mai mare de masina sudezi 1 teava in mizloc o umpli cu ciment proaspat facut si o aplici pe acoperis.In 24 ore se usca si acolo ramane.
    Success.

  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Apr 2007
    Location
    Weissenburg
    Posts
    252
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Buna dimineata, ema !

    Cum ai gasit discutia asta veche de (peste) un an ?
    160 pounds of star dust

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •