Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 14 of 14

Thread: Cablu analogic

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    05 Oct 2012
    Posts
    211
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Cablu analogic

    am cablu analogic de la rds si de la upc,cum le pot conecta la un tv crt ca sa prind programerle la ambele grile

  2. #2
    Standard RSP member djczefre's Avatar
    Join Date
    08 Oct 2010
    Posts
    277
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Buna! Poate va ajuta!
    Deci una o folositi cu televizorul si cealalta ( Daca aveti in casa un video recorder, s-au un Dvd recorder sa va uitati in spate ce mufe sunt, si cautati mufa care este identic cu mufa care vine pt televizor, majoritatea recorderelor au si tuner analogice . Parca exista si tunere care vin bagat direct in scart da nu mai tin minte pentru care sistem sunt concepute! Daca aflu mai scriu!

  3. #3
    Standard RSP member ASiX88796's Avatar
    Join Date
    20 Feb 2013
    Location
    LQFP 128
    Posts
    176
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    44

    Default

    Nu le poţi conecta. E ca şi cum ai vrea să conectezi la un difuzor ieşirea de la 2 casetofoane diferite.
    Singura soluţie este să cauţi un sistem de comutare intre ele. djczefre a propus varianta cu un video/DVD dotat cu tuner. Sigur mai există şi altele. Din păcate majoritatea comutatoarelor sunt pentru semnal video pur şi nu pentru semnal modulat in radiofrecvenţă (căci asta ai tu pe cablu analogic).

    Caută după RF switch căci o perioadă erau destul de populare deoarece se foloseau la comutarea intre antena terestră şi CATV.


  4. #4
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    da mai bine compari grilele intre ele si optezi pentru operatorul care iti ofera grila cea mai apropiata de ce te intereseaza . Sau optezi pentru un receptor digital de cablu si se schimba putin datele problemei.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  5. #5
    Standard RSP member ASiX88796's Avatar
    Join Date
    20 Feb 2013
    Location
    LQFP 128
    Posts
    176
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    44

    Default

    Şi dacă optează pentru receiver digital de cablu situaţia rămane aceeeaşi: doar prin comutare poate rezolva problema (doar că comutatorul va fi diferit).

  6. #6
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    nu e aceasi ,cu receptorul digital ia un provider si analogicul direct in tv -cel de-al 2-lea provider
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  7. #7
    Standard RSP member ASiX88796's Avatar
    Join Date
    20 Feb 2013
    Location
    LQFP 128
    Posts
    176
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    44

    Default

    Ce vorbeşti claudiu? Şi ieşire din receiverul digital unde şi-o bagă? Nu tot in TV trebuie să ajungă? Il pui pe om să mai cumpere un receiver digital, să plătească abonament in plus pentru grila digitală şi să mai folosească şi 2 telecomenzi (TV şi receiver).

    Răspunsul la intrebarea lui este simplă: NU se pot insuma. Singura soluţie este comutarea intre cele 2 surse de semnal. Tot ce mai rămane de făcut este alegerea soluţiei tehnice de comutare. Se poate merge pe varianta unui comutator mecanic simplu, comutatoare digitale complexe sau refolosirea unor echipamente deja existente gen video/dvd/tuner extern/etc. Ar fi totuşi interesant de ştiut şi ce intrări acceptă acel TV CRT fiindcă in toate posturile precedente sa bănuit că are intrare RF şi Scart/RCA.

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,761
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Ceea mai buna solutie in cazul receptionari/vizualizari a doi operatori de cablu , este TV + Receptor dvb-c sd
    1 - Se plateste 3 lei in plus pe luna la rcs pt. un astfel de receptor digital/dvb-c sd , insa si grila de prg. tv aproape se dubleaza ( 131 de prg. tv/radio pe digital , fata de vreo 70 de prg. tv pe analogic ) in cazul rcs-ului
    2 - Oricum acel comutator de semnale/antene tv nu are vreun ecranaj/filtre de rejectie in interior si astfel pe anumite frecvente folosite de ambii operatori , pot aparea prb. de ''rejectie'' de la celalalt operator
    3 - Receptor dvb-c sd are iesire audio/video prin scart/rca-uri si astfel poate fii usor conectat la mufa/ele scart/rca ale tv-ului , trebuind doar comutat tv-ul in AV/Monitor , cand se doreste vizualizarea prg. tv de la cel de-al doilea operator
    4 - Legat de cele doua telecomenzi , acum depinde de gusturile fiecaruia , insa in principiu nu cred ca exista un inconvenient asa de mare , iar ca o rezolvare a acestei situatii sunt telecomenzile universale

  9. #9
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    daca se doresc amindoi providerii cred ca nu e un capat de tara sa folosesti si a 2 telecomanda pentru unul dintre provideri .In cazul rds cu un receptor digital ar putea sa vada toata grila si cred ca nu il pun aiurea sa cumpere receptor digital. Iar de televizor cred ca nu e chiar opera sau diamant sa nu aiba o intrare rca sau scart. Ar mai fi si a treia solutie un receptor digital cu 2 tunere ,amindoua de cablu ,dar e scumpa si bineinteles se vor folosi 2 telecomenzi .
    Asa ca cea mai simpla solutie ,intorci televizorul ca sa ai acces la tuner si pui cablu cind de la unul cind de la altul in functie de ce are unul dintre operatori si nu are celalalt.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  10. #10
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,576
    Mentioned
    95 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Exista receptor cu tunner de cablu care sa aiba optiune de diseqc ? asa ar fi lesne pe digital.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  11. #11
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,761
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Pai nu prea ai treaba cu diseqC in aceasta situatie , fiind vorba de a comuta ori :
    1 - Intre doua semnale/antene pe analogic
    2 - Intre o intrare/receptie analogica cu tv-ul sau o intrare AV a unui receptor dvb-c
    Avand in vedere ca tv-ul este unul crt , deci fara tuner dvb-c , iese din discutie standardul diseqC
    A , daca aveea tv cu tuner dvb-c si mai dorea si de la al doilea operator tot grila digitala , atunci poti teoretic sa spui ca folosea un comutator 2 in 1 cu diseqC , asa insa.........
    Asta in cazul in care tv-ul stia/aveea diseqC , insa eu personal nu prea stiu astfel de modele de tv-uri cu tuner dvb-c si diseqC pt. acest domeniu , pt. dvb-s2 este insa alta situatie

  12. #12
    Member Beginner
    Join Date
    24 Feb 2010
    Posts
    17
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    53

    Default

    se poate rezolva astfel:
    1. un tv tuner conectat pe av http://www.cel.ro/tv-tunere/tv-tuner...dalone-v150-l/
    2. al doilea conectat in tv

  13. #13
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,761
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Nu se merita investitia intr-un tv tuner extern analogic , fiindca in general grila tv analogica are putine prg. tv in comparatie cu grila digitala tv
    In plus , se compara un 3 lei lunar , fata de zeci/sute de lei cat consta un tv tuner extern analogic ?

  14. #14
    Member Beginner
    Join Date
    24 Feb 2010
    Posts
    17
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    53

    Default

    Eu am dat solutia din punct de vedere tehnic pentru intrebarea lui alex (am cablu analogic de la rds si de la upc), n am facut un studiu de piata pentru a putea face o comparatie din punct de vedere ecomomic.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •