Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 9 of 9

Thread: cardsharing

  1. #1
    Member Visitor
    Join Date
    09 May 2013
    Posts
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default cardsharing

    Salutare la toata lumea Imi cer scuze daca postez intr-un loc nepotrivit dar as avea nevoie de ajutorul vostru deoarece sunt total noob in ale cardsharingului.Ceea ce vreau sa fac este urmatoarea treaba:vreau sa fac un cardsharing impreuna cu varul meu care locuieste la vreo 125 km de mine. Am prins eu cat de cat de ce avem nevoie insa nu chiar tot.In primul rand as vrea sa stiu de ce este nevoie petru a se face imperecherea dintre receiver si cartel DIGI TV(soft sau hard?).As vra sa mai stiu daca este nevoie de ceva firmware special ce trebuie instalat mai intai in receiver?Mentionez ca inca nu stiu modelul receiverului pe care trebuie sa il primim .
    Last edited by coondorul; 09-05-13 at 03:57. Reason: wrong place

  2. #2
    Standard RSP member ASiX88796's Avatar
    Join Date
    20 Feb 2013
    Location
    LQFP 128
    Posts
    176
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    43

    Post

    Cartela DiGi este imperecheată cu receiverul pe care o să-l primeşti de la ei. Cu acel receiver nu poţi face card sharing. Ca să faci card sharing trebuie să desperechiezi cartela de receiverul lor şi să o imperechiezi cu un receiver care poate să facă cardsharing (recomandat Dreambox DM500s). Ca să meargă cartela DiGi pe alt receiver trebuie să scoţi din vechiul receiver BK şi RSA (sunt 2 numere stocate in memoria nevolatilă a receiverului). Doar după ce şti ce model de receiver o să primeşti abia atunci poţi căuta procedura de extragere a BK şi RSA. Ţine cont că nu există informaţii publice pentru toate modelele de receivere iar pentru cele care există procedura este complexă şi este exclus ca să poată fi făcută de un amator. Sharingul se face prin internet aşa că distanţa in Km intre clienţi este irelevantă, contează viteza şi stabilitatea conexiunii. Traficul de date este mic dar pot apărea neplăceri dacă pe aceeaşi conexiune ai conectat şi un PC care face trafic mare (torenţi, youtube, etc). Deasemenea, cardsharing intre 2 clienţi nu este rentabil deoarece trebuie să investeşti destul de mult resurse şi timp. Ţine cont că la DiGi pe un abonament poţi lua 3 receivere aşa că aceasta este cea mai simplă soluţie care nu-ţi va da nici o bătaie de cap.

  3. #3
    Standard RSP member Diablo1's Avatar
    Join Date
    29 Mar 2009
    Location
    Austria - TM
    Posts
    1,869
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Corect ce zice colegul nostru doar cu o mica parantezä
    Uitä de DM500s e model vechi si face destule probleme
    Orienteazäte la un Vu+ Uno sau Solo 2 in limita posibilitatilor financiare sau chiar un DM 800se Original
    Mai tärziu o sa iti cumperi dupä ce simti gustul si pacat de nervi si timpul petrecut pe un Dm500

  4. #4
    Standard RSP member ASiX88796's Avatar
    Join Date
    20 Feb 2013
    Location
    LQFP 128
    Posts
    176
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    43

    Post

    Gusturile nu se discută dar eu răman la părerea că modelul DM500 este cel mai bun şi perfect pentru cardsharing. Eu folosesc de ani de zile şi nu intimpin nici cele mai mici probleme. Singura limitare care o are este spaţiul mic din flash şi faptul că nu recepţionează canalele HD direct. Bootează foarte rapid, se poate face backup/restore la intreaga imagine in cateva minute, este foarte silenţios şi nu se incinge deloc, consum mic de curent, reader intern + extern pe COM, rulează toate SoftCAM-urile, suportă FTP, Telnet, Crond, inadyn, etc.

  5. #5
    Standard RSP member Diablo1's Avatar
    Join Date
    29 Mar 2009
    Location
    Austria - TM
    Posts
    1,869
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Scuze ASiX88796 , poate la tine o fi exceptie nu zic nu , da eu nu credeam ca mai exista useri care nu se uita si la un Hd
    Iar sa faci comparatie trebuie sa ai unul in mänä sa iti dai seama
    Oricum mai tärziu tot acolo se ajunge

  6. #6
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Home Sharing intre Optibox550s si Amiko SHD-8360

    Salut,ma puteti ajuta cu un sfat in ceea ce priveste homesharing-ul intre Optibox550s si Amiko SHD-8360 prin Lan?As vrea sa folosesc Amiko SHD-8360 ca server.Un scurt tutorial ar fi bun.Multumesc anticipat.

  7. #7
    Standard RSP member Ovizel's Avatar
    Join Date
    14 Sep 2007
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    66
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    @konstantin

    Mai degraba foloseste ca server dm500 cu cccam pe el sau chiar oscam, depinde de preferinte.
    Apoi ce vrei sa imparti? Ce card ? Focus?
    Daca vrei digi, citeste mai sus.
    Gasesti config-uri si pentru oscam si pentru cccam pe forum sau folosind gooagale.

    Un pic de search pe forum nu ti-ar strica, no ofense.

  8. #8
    Member Visitor
    Join Date
    27 Jul 2015
    Posts
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Ma puteti ajuta cu un tutorial step-by-step despre folosirea cardului de digi in alt receiver? sau un link ceva. Am cautat cu google, dar nu am gasit nimic clar.

    Multumesc!

  9. #9
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,190
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    vezi posturile de la inceput
    Ca să meargă cartela DiGi pe alt receiver trebuie să scoţi din vechiul receiver BK şi RSA (sunt 2 numere stocate in memoria nevolatilă a receiverului)
    .............
    procedura este complexă şi este exclus ca să poată fi făcută de un amator
    Daca nu ai astea nu poti face nimic cu niciun tutorial.
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •