Thanks Thanks:  4
Likes Likes:  2
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23

Thread: Ibox cloud solo sau ultra solo

  1. #16
    Standard RSP member zottya's Avatar
    Join Date
    09 Jun 2007
    Location
    Transylvania
    Posts
    224
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Merge de 2 zile non stop si nu s-a blocat.Ce am facut?Am indepartat coolerul, am pus inapoi cardreaderul, am pus in flash BH 2.0.2 fara a face upgrade la 2.0.2 rev.C si am indepartat si stickul.Fara meoboot fara teleportation, merge brici.

  2. #17
    Standard RSP member valeriu's Avatar
    Join Date
    20 Apr 2007
    Posts
    120
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Ma bucur pina la urma e un receptor destul de bun.
    DM 800 HD,DM 500s Led 3D Sony KDL 40HX800

  3. #18
    Standard RSP member Ovizel's Avatar
    Join Date
    14 Sep 2007
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    66
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    Dupa mai multe incercari, aceste receptor este foarte stabil si nu se mai incalzeste folosind... oscam.
    Orice imagine am incercat Black Hole, OpenVix, VIX s.a.m.d., cu cccam orice versiune dupa un timp il gaseam blocat sau dupa o zapare intensa mai ales pe canale HD, se bloca. De cand am incercat oscam, nici urma de blocaj.
    Parca nici procesorul nu se mai incinge asa de tare.
    Pentru cei care doresc ventilator, recomand ventilatoare alimentate la 5V care sunt mult mai silentioase.
    Eu unul personal am gasit la un cooler de 0,8 cm grosime si 6x6 cm diametru, alimentat la 5V.
    Cele alimentate la 12V sunt foarte zgomotoase, indiferent de dimensiune.
    Singurul neajuns cu alimentarea ventilatorului de 5V este alimentarea: fie pierdeti un usb pentru alimentarea acestuia, fie de pe cablajul unde sunt cei 4 pini ai mufei usb, lipiti doua fire si alimentati de acolo ventilatorul, de la pinii 1 si 4. Astfel, va raman cele doua mufe usb, libere.

    BTW, nu folosesc card readerul deloc - l-am scos afara din aparat

    Iar ca noutate, chinezii au scos o alta varianta cam la acelasi pret, insa mult mai elaborata si mai atractiva,cu butoane frontale de volum si canale, carcasa metalica si cu card readerul lipit pe placa de baza, sub denumirea comerciala de Skybox sau Openbox mini solo, insa au castrat aparatul de un port usb.

  4. #19
    Member Visitor
    Join Date
    08 Nov 2013
    Location
    terra
    Posts
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default cloud ibox (clona vu solo)

    Pentru racire se foate folosi fara capac pus invers cu picioarele in sus SI CONECTORUL DE CARD scos ..... scotand banda din conectorul de pe placa pentru a nu se bloca software cu banda scoasa se introduce un jumper de HDD pe pinii 5-6 ai conectorului din placa (numarati din orice parte find 10 pini jumperul pica la mijloc ) daca nu are fan din fabrica se monteaza OBLIGATORU un fan
    Eu am pus 40mmx40mm x10mm 12volti cu 2 fire (rosu negru)( alimentat la 12 volti din cei doi pini liberi de langa cooler situati in dreapta sus la 1cm de cooler ( cu cablu negru langa cooler se pune mufa). pentru a nu face zgomot se inseriaza pe unul din firele de alimentare ale coolerului o rezistenta de 100ohm/3w (se izoleaza la cele 2 capete rezistenta dupa cositorire pt a nu atinge cu tensiune de 12 vre-o componenta ) si il face silentios.(sau se cauta acelasi fan ca dimensiuni dar cu tensiune de 24v si nu mai e nevoie de rezistenta )
    Ca soft STABIL se poate folosi Openatv versiunea 2013-08-12 versiunile mai noi dau ecran negru la boot deoarece trebuie facut upgrade la chipul de securitate de la versiunea v3 la v3.2. CU CABLU SPECIFIC vu+ cu pinii modificati.

    Ca editor de canale cel mai versatil si cu introducere canale direct in receiver prin FTP cu DCC este editorul ce merge pe ENIGMA 2
    DOG SETTINGS V1.6 ce il gasiti pe dreambox.it
    Receiverul merge impecabil identic ca un VU solo original.

    Soft se poate folosi si cel pt clone VU SOLO FERRARI ( kernel 3.1.1) de pe
    openblackhole.com
    sau versiunea SOFT BH 2.0.6 V3 SAU BH 2.0.7 V3 modificate de TOYSOFT
    le gasiti pe
    8a8f8.com

    Receiverul merge impecabil identic ca un VU solo original , fara blocaje si supraincalzire.

    Receiverul se poate cumpara direct cu cardul de pe Aliexpress si aprox in jurul sumei 98 USD cu DHL inclus si taxa de 15-20 ron ce o mai percepe la DHL RO la primire. Timpul de livrare este cam aproximativ 6-8 zile.
    Magazine online de pe ALIEXPRES bunicele cu rata de risc sub 5%
    YOJIA, L&W se cauta numele lor la care se adauga aliexpress pe google.

    SAU se poate si pe mixeshop.com dar e putin mai scump cu cativa dolari si se plateste prin western union la chinez

    Last edited by kkkklaur; 09-11-13 at 20:44.

  5. #20
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Mar 2009
    Posts
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Mai citi si voi regulile forumului.
    nu stiu ce rol sa joace jumperul,,daca e scos card readerul,eu nu-i vad rolul???
    Last edited by konstantine; 31-05-15 at 02:07. Reason: R12(regula 12)

  6. #21
    Banned
    Join Date
    12 Aug 2008
    Location
    In fata calculatorului
    Posts
    250
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    si imagine cum se pun
    poate exista vreun link tutorial
    cu stikcu sau cum?

    mersi

  7. #22
    Banned
    Join Date
    12 Aug 2008
    Location
    In fata calculatorului
    Posts
    250
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    lai scos pur si simplu card readerul?

  8. #23
    Banned
    Join Date
    12 Aug 2008
    Location
    In fata calculatorului
    Posts
    250
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by kkkklaur View Post
    Pentru racire se foate folosi fara capac pus invers cu picioarele in sus SI CONECTORUL DE CARD scos ..... scotand banda din conectorul de pe placa pentru a nu se bloca software cu banda scoasa se introduce un jumper de HDD pe pinii 5-6 ai conectorului din placa (numarati din orice parte find 10 pini jumperul pica la mijloc ) daca nu are fan din fabrica se monteaza OBLIGATORU un fan
    Eu am pus 40mmx40mm x10mm 12volti cu 2 fire (rosu negru)( alimentat la 12 volti din cei doi pini liberi de langa cooler situati in dreapta sus la 1cm de cooler ( cu cablu negru langa cooler se pune mufa). pentru a nu face zgomot se inseriaza pe unul din firele de alimentare ale coolerului o rezistenta de 100ohm/3w (se izoleaza la cele 2 capete rezistenta dupa cositorire pt a nu atinge cu tensiune de 12 vre-o componenta ) si il face silentios.(sau se cauta acelasi fan ca dimensiuni dar cu tensiune de 24v si nu mai e nevoie de rezistenta )
    Ca soft STABIL se poate folosi Openatv versiunea 2013-08-12 versiunile mai noi dau ecran negru la boot deoarece trebuie facut upgrade la chipul de securitate de la versiunea v3 la v3.2. CU CABLU SPECIFIC vu+ cu pinii modificati.

    Ca editor de canale cel mai versatil si cu introducere canale direct in receiver prin FTP cu DCC este editorul ce merge pe ENIGMA 2
    DOG SETTINGS V1.6 ce il gasiti pe dreambox.it
    Receiverul merge impecabil identic ca un VU solo original.

    Soft se poate folosi si cel pt clone VU SOLO FERRARI ( kernel 3.1.1) de pe
    openblackhole.com
    sau versiunea SOFT BH 2.0.6 V3 SAU BH 2.0.7 V3 modificate de TOYSOFT
    le gasiti pe
    8a8f8.com

    Receiverul merge impecabil identic ca un VU solo original , fara blocaje si supraincalzire.

    Receiverul se poate cumpara direct cu cardul de pe Aliexpress si aprox in jurul sumei 98 USD cu DHL inclus si taxa de 15-20 ron ce o mai percepe la DHL RO la primire. Timpul de livrare este cam aproximativ 6-8 zile.
    Magazine online de pe ALIEXPRES bunicele cu rata de risc sub 5%
    YOJIA, L&W se cauta numele lor la care se adauga aliexpress pe google.

    SAU se poate si pe mixeshop.com dar e putin mai scump cu cativa dolari si se plateste prin western union la chinez



    man poate pui numele sau linkul unei imagini PLIJADe care merge la clona asta CLOUD IBOX
    am rezolvat cu cooollerul cum ai scris
    merge

    dar as vrea imagine openpli sa pun de pe stick si nu stiu ce sa aleg si de unde
    google nu ma ajuta

    mersi

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •