Thanks Thanks:  39
Likes Likes:  68
Dislikes Dislikes:  1
Page 7 of 12 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast
Results 91 to 105 of 169

Thread: Un extraterestru mort - apare doar ceasul 00:00

  1. #91
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Oct 2014
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    35

    Default

    multumesc mult pt sfat!pinul pt reset din cate am vazut este cn2pin8 dar nu stiu unde sa il leg la alt pin ca sa ii dau reset.mai incerc si daca nu reusesc poimaine iti trimit intersata poate reusesti tu sa o programezi

    ---------- Post added at 22:16 ---------- Previous post was at 21:28 ----------

    se pare ca am reusit sa programez interfata jtag
    nu mai da nici o eroare



  2. #92
    Standard RSP member mesterika's Avatar
    Join Date
    17 Apr 2008
    Posts
    282
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    salve,

    eu iti recomand AVR STK500 V2, are o conexiune stabila, indetificare software, este un ejtag perfect, in afara de pini de control, MISO , SCK , Reset , MOSI , GND(Masa) , VCC ( ii conectezi o tensiune de +5V, merge si cu 6V, de la 4 bateri R6, inseriate, ca modulul, in interiorul lui ruleaza la 3,3V), in poza se vedesi rezistenta de 10 ohmi, care initiaza procesorul in mod service.
    trebuie sa mentionez , ca trebuie sa ai programul de boot-jtag pentru procesorul respectiv, plus ca bootloader-ul trebuie sa contina si fusebit-i de control, al programului din procesor, pentru a fi accesat.

    personal nu am lucrat cu acest tip de rec, ca nu am avut ocazia ......





    Bafta si spor la treaba

  3. #93
    Standard RSP member
    Join Date
    19 May 2007
    Posts
    52
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Quote Originally Posted by mesterika View Post
    eu iti recomand AVR STK500 V2
    Tu-i recomanzi, dar ii dai si softul de comunicatie pentru el? Jtag nu are MISO sau MOSI... Jtag nu e pentru programarea microcontroller-elor. STK500 e standardul pentru programarea chip-urilor Atmel. E bun in ceea ce face dar, sincer, n-are nicio legatura cu STI7111. Hai sa-l lasam usor, si mie mi-a trebuit 1 an si jumatate ca sa-i dau de cap!

  4. #94
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Oct 2014
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    35

    Default

    tot nu vrea aceeasi eroare,un program ceva sa vad ce e scris pe interfata jtag?

    ---------- Post added at 08:41 ---------- Previous post was at 08:05 ----------

    Quote Originally Posted by mesterika View Post
    salve,

    eu iti recomand AVR STK500 V2, are o conexiune stabila, indetificare software, este un ejtag perfect, in afara de pini de control, MISO , SCK , Reset , MOSI , GND(Masa) , VCC ( ii conectezi o tensiune de +5V, merge si cu 6V, de la 4 bateri R6, inseriate, ca modulul, in interiorul lui ruleaza la 3,3V), in poza se vedesi rezistenta de 10 ohmi, care initiaza procesorul in mod service.
    trebuie sa mentionez , ca trebuie sa ai programul de boot-jtag pentru procesorul respectiv, plus ca bootloader-ul trebuie sa contina si fusebit-i de control, al programului din procesor, pentru a fi accesat.

    personal nu am lucrat cu acest tip de rec, ca nu am avut ocazia ......


    nu mai iau alta interfata si asa am dat destul de mult pe asta!mai incerc poate poate o ia din loc.


    Bafta si spor la treaba


    ---------- Post added at 08:43 ---------- Previous post was at 08:41 ----------

    merge si pe windows 7?sau numai pe xp?

    ---------- Post added at 10:28 ---------- Previous post was at 08:43 ----------

    acestea sunt legatyrile care le-am facut la jtag si acestea sunt la alien














    ---------- Post added at 10:56 ---------- Previous post was at 10:28 ----------

    [QUOTE=mrx76;244557]tot nu vrea aceeasi eroare,un program ceva sa vad ce e scris pe interfata jtag?

    ---------- Post added at 08:41 ---------- Previous post was at 08:05 ----------



    ---------- Post added at 08:43 ---------- Previous post was at 08:41 ----------

    merge si pe windows 7?sau numai pe xp?

    ---------- Post added at 10:28 ---------- Previous post was at 08:43 ----------



    eu zic ca le-am facut bine nu?voi ce ziceti?

  5. #95
    Standard RSP member
    Join Date
    19 May 2007
    Posts
    52
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Da, arata frumos, lucrat ingrijit, fire colorate... Iti dai seama ca nimeni nu va sta sa verifice din poze daca legaturile sunt corecte. Daca le-ai facut conform procedurii la care am facut referire de atatea ori, inseamna ca e bine. Daca nu, nu. Mi se pare mie sau n-ai incredere in ceea ce faci?
    Uite doua poze mai jos. Intai convinge-te ca pe interfata ta AD0, AD1, AD2, etc sunt unde ar trebui sa fie. Daca nu, gaseste-le locul fizic pe placa. Apoi verifica, fir cu fir, daca de exemplu de la AD0 ajungi la pinul TCK de pe placa receptorului. Dupa ce te convingi de lucrul asta, verifici urmatorul fir. Dupa ce ai facut 7 astfel de verificari, totul va fi bine garantat.
    Totusi, daca iti da aceeasi eroare adica "unknown device identifier STMCLT1000A", atunci inseamna ca n-ai reprogramat modulul ft2232 si nu vad inca rostul verificarii firelor dintre ft si jtag.

    ---------- Post added at 14:52 ---------- Previous post was at 14:47 ----------




  6. #96
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Oct 2014
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    35

    Default

    ok am inteles dar daca te uiti mai bine pini de la interfata mea nu sunt aceeasi cu imaginea carae ai trimis-o tu!



    ---------- Post added at 16:08 ---------- Previous post was at 15:22 ----------

    uite cam asta e schema cu pini din documentul jtagului care il am eu e diferit de ce ai tu?sau nu!asta reiese din pdful cu schema interfetei care am luat-o eu.





    ---------- Post added at 17:50 ---------- Previous post was at 16:08 ----------

    cam asa ar trebui sa areta lipiturile placa vazuta cu cipul in sus








    ---------- Post added at 18:51 ---------- Previous post was at 17:50 ----------

    baieti perseverenta da roade pt prima data trece de acea erroreacum ce sa fie?





    ---------- Post added at 19:31 ---------- Previous post was at 18:51 ----------

    aceasta este toata eroarea


    Last edited by konstantine; 12-03-15 at 17:36. Reason: Incalcarea regulii 12

  7. #97
    Standard RSP member mesterika's Avatar
    Join Date
    17 Apr 2008
    Posts
    282
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    salve,

    e bine ce ai facut, dar trebuie sa pui si rezistenta de 10 Ohmi, pentru initierea procesorului.
    este si un clip pe youtube:
    https://www.youtube.com/watch?v=SPQkw_b1yCg

    dar armeanul care a prezentat modul de resuscitare, foloseste un cablu banal usb-serial, iar comenzile le transmite in mod terminal( la win7 intri la control panel> telefon si modem - unde faci setarile pentru un modem pe portul unde iti aloca win, .... com3 ), si ii dai denumirea AM.
    pentru programul emulator win- linux terminal, il poti lua dela:
    ftp://ftp.stlinux.com/pub/tools/prod...40_GNU_R5.1.0/

    iar adresa de unde iti da directorul:
    • ftp.stlinux.com

    plus indicatiile aferente de acces :
    Users external to ST should download the release from the following FTP site:
    • ftp.stlinux.com
    with the following account and location details:
    User: ftp
    Password: empty
    Path: /pub/tools/products/stworkbench/R5.1.0

    .

    dupa ce download-ezi programul si il instalezi, in C: , ii dai compatibilitate pentru winxp sp2(el foloseste win xp), run in mod administrator.

    tot la mentiuni mai jos , la clip spune cineva(cred ca un connational de al nostru), ca ar merge si cu interfata ta.


    vizioneaza clipul de multe ori si ai sa intelegi.


    bafta si spor la treaba

  8. #98
    Standard RSP member
    Join Date
    19 May 2007
    Posts
    52
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Mesterika, in clip se foloseste SI un cablu serial, nu DOAR cablu serial.
    Scriu d.p. tel asa ca scurt:
    Ti-a vazut corect id procesor deci tdi, tdo si clk pt jtag ok. Interfata ok. Verifica firele pt celelalte semnale.

    LE: incepi cu fir pt reset

    LE2: verifica totusi si tdi. Id proc este incarcat in registrul din jtag la initializare si e primul lucru dat pe tdo, indiferent de starea tdi.
    Last edited by k-mel; 12-03-15 at 22:36.

  9. #99
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Oct 2014
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    35

    Default

    @mesterika
    multumesc pt ponturi,nici nu iti imaginezi de cate ori am vazut clipul de pe yotube!

    ---------- Post added at 22:29 ---------- Previous post was at 22:20 ----------

    problema cred ca este la driver iar a aparut eroarea de la inceput!

    ---------- Post added 13-03-15 at 00:11 ---------- Previous post was 12-03-15 at 22:29 ----------

    da cum se face ca pe xp nu vrea sa imi ia draiverul st micro connect lite nicidecum!il vede new hard found dau update driver si nimic nu il gaseste nici in packul micro lite 160 nici in nimic nici macar online.

  10. #100
    Standard RSP member mesterika's Avatar
    Join Date
    17 Apr 2008
    Posts
    282
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    salve,
    m-am uitat pe site-ul care a facut interfata, inafara ca trebuie sa iei driver-ul, trebuia sa iei si DLL, pentru cea ce vrei tu sa faci
    (Jtag), si sa-l pui in system32 la win, fie in win7 ori win xp.
    sar putea de aici sa nu citeasca cum trebuie. daca ai un win xp pe un pc(de preferat unul desktop), intri in propietatiile driver-ului de la interfata dupa ce-l instalezi si bine inteles dai si un restart la pc, ii setezi denumirea de com3(poti sa-i aloci ce com vrei), iar viteza la 115200, fara paritate sau alte setari la modul de accesare seriala. inca ceva, daca citesti manualul de utilizare al interfetei, se alege un driver anume pentru functia pe care o va face interfata. pentru modul de lucru jtag are un anumit driver, pentru serial(RS232) dual, are alt driver, si pentru functia paralel, ...altul, functia programator .... , alta .... si asa mai departe.
    este o interfata multipla, folosita in deosebi la montajele cu mini pc arduino, pentru roboti, cnc-uri ..... , am sa achizitionez si eu una, nu ca nu am tot felul de interfete, majoritatea confectionate de mine, pentru viitor, nu se stie la ce imi va folosi.
    sfatul meu, este, ca sa folosesti win xp, la fel ca si cel ce a postat clip-ul pe youtxxe, este mai simplu pentru tine, ti-as sugera sa folosesti un ubuntu 12.04, dar totusi este mai greu cu terminalele(funtiile pe care le da sunt pentru linux, din programul st40 ....R5.10, care este un emulator win - linux), se pot da si unele comenzi din win7, in cmd, dar, ar fi destul de greoaie, la fel ca si din linux.
    nu sunt inca lamurit la conexiunile la conectorul de pe rec, si care din perechea de conexiuni jtag din interfata se folosesc, A sau B, producatorul interfetei spune:
    2.1.8 JTAG_GetHiSpeedDeviceType
    FTC_STATUS JTAG_GetHiSpeedDeviceType (FTC_HANDLE ftHandle, LPDWORD lpdwHiSpeedDeviceType)
    This function returns the high speed device type detected. The type should either be FT2232H or FT4232H.
    Parameters
    ftHandle Handle of the FT2232H dual hi-speed device or FT4232H quad hi-speed device opened.
    lpdwHiSpeedDeviceType Pointer to a variable of type DWORD which receives the device type.
    Valid Hi-Speed Device Types
    FT2232H_DEVICE_TYPE
    FT4232H_DEVICE_TYPE
    Return Value
    Returns FTC_SUCCESS if successful, otherwise the return value will be one of the following error codes:
    FTC_INVALID_HANDLE
    FTC_IO_ERROR

    2.1.9 JTAG_Close
    FTC_STATUS JTAG_Close(FTC_HANDLE ftHandle)
    This function closes a previously opened handle to a FT2232D dual device or FT2232H dual hi-speed device or FT4232H quad hi-speed device.
    Parameters
    ftHandle Handle of the FT2232D dual device or FT2232H dual hi-speed device or FT4232H quad hi-speed device to close.
    Return Value
    Returns FTC_SUCCESS if successful, otherwise the return value will be one of the following error codes:
    FTC_INVALID_HANDLE
    FTC_IO_ERROR

    2.1.10 JTAG_CloseDevice
    FTC_STATUS JTAG_CloseDevice (FTC_HANDLE ftHandle, PFTC_CLOSE_FINAL_STATE_PINS pCloseFinalStatePinsData)
    This function closes a previously opened handle to a FT2232D dual device or FT2232H dual hi-speed device or FT4232H quad hi-speed device.
    Parameters
    ftHandle Handle of the FT2232D dual device or FT2232H dual hi-speed device or FT4232H quad hi-speed device to close.
    pCloseFinalStatePinsData Pointer to the structure that contains the data that is used to set the final state of output pins TCK, TDI, TMS
    Return Value
    Returns FTC_SUCCESS if successful, otherwise the return value will be one of the following error codes:
    FTC_INVALID_HANDLE
    FTC_IO_ERROR

    2.1.11 JTAG_InitDevice
    FTC_STATUS JTAG_InitDevice(FTC_HANDLE ftHandle, DWORD dwClockDivisor)
    This function initializes the FT2232D dual device, by carrying out the following in the following order:
    resets the device and purge device USB input buffer sets the device USB input and output buffers to 64K bytes sets the special characters for the device, disable event and error characters sets the device read timeout to infinite sets the device write timeout to 5 seconds sets the device latency timer to 16 milliseconds reset MPSSE controller enable MPSSE controller synchronize the MPSSE resets the device and purge device USB input buffer set data in and data out clock frequency set MPSSE loopback state to off (default)

    resets the device and purge device USB input buffer reset Test Access Port(TAP) controller on an external device set the Test Access Port(TAP) controller on an external device to test idle mode
    Parameters
    ftHandle Handle of a FT2232D dual device.
    dwClockDivisor Specifies a divisor, which will be used to set the frequency that will be used to clock data in and out of a FT2232D dual device. Valid range is 0 to 65535. The highest clock frequency is represented by 0, which is equivalent to 6MHz, the next highest clock frequency is represented by 1, which is equivalent to 3MHz and the lowest clock frequency is represented by 65535, which is equivalent to 91Hz. To obtain the actual frequency in Hz, represented by the specified divisor, see section 2.1.18.
    Note: the frequency in Hz, represented by the divisor, is calculated using the following formula:
    frequency = 12MHz/((1 + dwClockDivisor) * 2).
    Return Value
    Returns FTC_SUCCESS if successful, otherwise the return value will be one of the following error codes:
    FTC_INVALID_HANDLE
    FTC_INVALID_CLOCK_DIVISOR
    FTC_FAILED_TO_SYNCHRONIZE_DEVICE_MPSSE
    FTC_FAILED_TO_COMPLETE_COMMAND
    FTC_IO_ERROR
    FTC_INSUFFICIENT_RESOURCES

    JTAG_TurnOffAdaptiveClockingHiSpeedDevice
    FTC_STATUS JTAG_TurnOffAdaptiveClockingHiSpeedDevice (FTC_HANDLE ftHandle)
    This function turns off adaptive clocking for a FT2232H dual hi-speed device or FT4232H quad hi-speed device.
    Parameters
    ftHandle Handle of a FT2232H dual hi-speed device or FT4232H quad hi-speed device.
    Return Value
    Returns FTC_SUCCESS if successful, otherwise the return value will be one of the following error codes:
    FTC_INVALID_HANDLE
    FTC_IO_ERROR

    ... si asa mai departe.

    bafta si spor la treaba

  11. #101
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Oct 2014
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    35

    Default

    am facut si asta crezi ca nu am citit si tot citit si pe situl producatorului am si instalat driverul si am si copiat dll in win 32 de nu stiu cate ori!sau pate sa fie eroarea si din cauza adaptorului usb to serial ch340?




    ---------- Post added at 08:01 ---------- Previous post was at 08:00 ----------

    singurul in care pot instala driver e win 7 in win xp nu vrea deloc nici cu win instalat nou

  12. #102
    Standard RSP member
    Join Date
    19 May 2007
    Posts
    52
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Mai oameni buni, lasati-l $@#$@#! de serial! Nu asta e problema! Ordinea operatiilor pentru rescriere flash e urmatoarea:
    1. Conectarea cu procesorul prin jtag
    2. Blocarea executiei procesorului prin jtag
    3. Incarcarea in ram-ul placii de baza a unui programel (prin jtag)
    4. Incarcarea in registrul PC (program counter) al procesorului a unei adrese de la care sa inceapa sa execute instructiuni (tot prin jtag)
    5. Lasarea procesorului in pace -> incepe sa execute programul din ram -> in sfarsit avem comunicatie pe serial!
    Abia de aici incolo avem nevoie de serial, terminal, transfer de fisier prin xmodem sau ymodem, comenzi de rescriere flash, etc.
    Noi pana acum n-am ajuns la punctul 3 asa ca chiar nu inteleg de ce ne chinuim sa rezolvam punctele ulterioare. Ziceam ieri de verificatul firelor intre interfata si receptor deoarece acum un an eu am aprofundat lucrul cu jtag la nivel de semnale electrice de comanda si am ajuns la concluzia, din ce am vazut in ultima eroare, ca id-ul procesorului e citit corect deci cel putin pinii TMS, TDO si TCLK comunica. ID-ul procesorului este incarcat in registrul X (nu-mi aduc aminte denumirea) din TAP la resetul unitatii jtag (e diferit de resetul procesorului) si, ca sa ajungi la el, trebuie sa-i dai o secventa de semnale electrice doar pe TMS si TCKL. La un momentdat, dupa ce i-ai dat secventa corecta, incepe sa verse pe TDO registrul X. In acelasi timp, in registrul X se incarca ceea ce vine pe TDI (practic se face deplasarea interna a registrului, primul bit iese pe TDO iar ultimul bit intra prin TDI). Asta e singurul lucru pe care l-am vazut corect in ultimele capturi de ecran.
    Acum:
    - daca pe TDI nu intra ceea ce trebuie, atunci unitatea jtag nu executa ceea ce trebuie -> eroare
    - daca TRST nu functioneaza atunci nu poti aduce TAP-ul in stadiul de initializare (bine, mai e o varianta cu 5 pulsuri de clock cat timp TMS=high, dar nu stiu cum anume incearca softul sa aduca TAP in stadiul de init si cel mai probabil foloseste pinul de reset pentru ca e mai rapid)
    Nu stiu daca pinii nSRST, nASSEBRK, TRIGOUT si TRIGIN sunt folositi la ceva, dar minumum pentru ca jtag sa functioneze sunt TDI, TDO, TMS si TCLK. De asemenea, in functie de softul care foloseste portul jtag, poate fi absolut necesara si folosirea pinului TRST (am explicat mai sus de ce).
    PS: Eu am folosit XP-ul.

    ---------- Post added at 11:47 ---------- Previous post was at 10:17 ----------

    Later edit: Si totusi... m-am uitat atent pe poze: ce semnal ai pe firul verde? Ce port AD din ft2232 si ce anume semnal din conectorul TAP? Apoi: ce semnal ai pe firul albastru/alb sau verde/alb (nu vad bine culoarea) care vine in pinul stanga jos din pozele tale?

  13. #103
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Oct 2014
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    35

    Default

    @mrx76:Cand ai timp treci pe aici si citeste regula 12
    Last edited by konstantine; 13-03-15 at 16:20.

  14. #104
    Standard RSP member mesterika's Avatar
    Join Date
    17 Apr 2008
    Posts
    282
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    salve ,
    sfatul meu, daca ai un osciloscop, sa vizualizezi pini din jtag, sa vezi daca ai conexiuni fizice(electrice) pina la procesor.
    sar putea ca totusi sa fie contact imperfect la unu din pini procesorului, sau poate una din memori flash, ram , sa fie cu probleme



    bafta si spor la treaba

  15. #105
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Oct 2014
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    35

    Default

    salve din pacate nu am dar nu ma dau batut!k-mel multumesc de sfat o sa incerc si ce ai spus mai sus si vorbim!
    @mrx76:Cand ai timp treci pe aici si citeste regula 12
    Last edited by konstantine; 13-03-15 at 15:58.

Page 7 of 12 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •