Thanks Thanks:  87
Likes Likes:  101
Dislikes Dislikes:  10
Page 6 of 25 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast
Results 76 to 90 of 361

Thread: Orange Romania

  1. #76
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default dth

    @bonou2
    acoperirea pe europa centrala e data ca super puternica dar spania, portugalia pe sud si anglia, irlanda si norvegia pe nord acoperire deloc. Poate daca le tine figura la banditii de la orange si vor face intr-un an abonati cit altii in 5 ani , vor lansa satelit nou cu acoperire mai larga pentru europa.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  2. #77
    Standard RSP member ASiX88796's Avatar
    Join Date
    20 Feb 2013
    Location
    LQFP 128
    Posts
    176
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    43

    Post

    Strategia Orange este de a oferi pachete de servicii: telefonie mobilă, fixă, internet, TV-sat. Oferta se va adresa in special clienţilor deja existenţi sau cei care vor să migreze de la concurentul lor direct: Romtelecom. Să iei doar TVsat va fi extrem de scump dar dacă te "portezi" de la alt operator sau iei un pachet combinat de servicii vei beneficia de un preţ foarte rezonabil. In aceste condiţii clientela ţintă sunt locuitorii din Romania iar satelitul ales le satisface pe de plin nevoile.

    Acoperirea satelitului Astra 1G, spot West, este următoarea:

  3. #78
    Standard RSP member Florynsv's Avatar
    Join Date
    24 Sep 2008
    Location
    Suceava
    Posts
    187
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Pentru trimestrul al treilea din acest an este preconizata lansarea satelitului Astra 5B care il va inlocui pe actualul Astra 1G, din pacate dupa hartile de acoperire care apar pe siteul SES Astra, nici acesta nu va avea acoperire pe Spania, Portugalia, Anglia si Irlanda, dar in schimb Romania va avea acoperire maxima pe amandoua beamuri!

    ASTRA 5B will be deployed at the orbital position 31.5° East, extending SES ASTRA's transponder capacity and geographical reach over Eastern European and neighboring markets for DTH, Direct-to-Cable (DTC) and contribution feeds to Digital Terrestrial Television (DTT) networks. ASTRA 5B will also carry a hosted payload for the European Commission's (EC) European Geostationary Navigation Overlay Service (EGNOS). 31.5° East is currently served by ASTRA 1G.

    Satellite Name: Astra 5B
    Status: planned
    Position: 31° E (31.5° E)
    Coverage: Europe, Russia
    Operator: SES S.A.
    Launch date: 2013, Q3 (Estimated)
    Launch site: Guiana Space Center
    Launch vehicle: Ariane 5 ECA
    Manufacturer: EADS Astrium
    Model (bus): Eurostar-3000
    Polarisation: Ku-band: Linear, Ka-band: Linear
    Total Transponders: Ku-band: 40 BSS (33 MHz), Ka-band: 3
    Orbit: GEO
    Expected lifetime: 15 years.

    Ku-band Central and Eastern Europe High Power beam (predicted)

    Ku-band Wide BSS beam (predicted)
    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, Octagon SF8008, 90E-30W!

  4. #79
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Daca in RO si pe acest forum unii nu accepta anumite stirii/noutati , iata ca straini stau ceva mai bine :
    - http://www.parabola.cz/zpravicky/191...range-romania/
    Sper ca nu imi raspunde cineva de aici ca nici aceasta nu este adevarata ( stire )

  5. #80
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Citeste topicul de la capat,ca lanseaza Orange Dth e scris de pe prima pagina.Stirile inventate sunt cele despre dvb-h,care nu exista si nici nu va exista fiind o tehnologie moarta.Ip tv prin 4G e altceva.Daca vrei iti dau link unde ti-am mai explicat odata babeste.
    Mi-a zis cineva ca imi pierd timpul degeaba cu tine.Avea dreptate,mai bine iti sterg tampeniile din prima si e mai simplu.
    :

  6. #81
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Offtopic :

    ...........mai bine iti sterg tampeniile din prima si e mai simplu - Inseamna ca si cel care a declarat urmatoarele este tot un TAMPIT , citez :
    - Pentru a folosi tehnologia DVB-H vor fi necesare telefoane noi, care nu exista deocamdata pe piata din Romania. Dupa unele informatii, nu exista in lume decat 4 modele compatibile. Aceste telefoane receptioneaza semnalul TV independent de cel al retelei de telefonie mobila in care functioneaza, gratie unui receptor special inclus.

    - Cu alte cuvine, operatorii care furnizeaza deja televiziune mobila prin intermediul propriilor retele - Orange si Vodafone - vor obtine profituri mai mici daca tehnologia este implementata. "Dupa trecerea la televiziunea digitala, statiile de televiziune din Romania vor putea pune la dispozitia posesorilor de telefon mobil serviciul de acces la programele lor, prin semnarea unor contracte cu furnizorii de telefonie mobila, ca si in prezent, dar transmisia semnalului TV se va face direct, pe alte frecvente decat cele destinate telefoniei, la o calitate mult mai buna si cu costuri mai mici", ne-a declarat Dan Georgescu, presedintele ANRCTI.

    Sursa : http://www.news20.ro/articol_Tehnolo...bila_4243.html
    Last edited by mario08; 16-04-13 at 10:02.

  7. #82
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Si unde scrie ca incepe Orange sa transmita asa ceva?De unde ai scos chestia asta cu DVB-H pentru care ne luai pe noi la suturi ca "faceti varza toipicul,voi moderatorii nu vreti sa intelegeti,etc"?Unde scrie ca vor folosi banda de 800 Mhz care e de fapt destinata 4G?
    Ma doare capul,multi dintre voi scrieti pe net fara sa aveti un minim de informatii sau cunostinte tehnice,doar barfe sau ce visati noaptea.La vecini altii scriu ca receptorul Orange va fi legat la net,altii ca nu,care cum viseaza ceva se apuca sa scrie si altii sa le plimbe pe forumuri.
    :

  8. #83
    Standard RSP member Scary's Avatar
    Join Date
    09 Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    122
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    stimabile .... , zi-mi și mie la ce mai este bun un forum și de ce ați mai deschis acest thread? Eu credeam că pentru asta este, să vorbim, să ne spunem părerile personale, să ințelegem, să gandim. Cum zici tu mai sus asta inseamnă că avem voie doar să facem un copy/paste la un articol oficial și atat. Parcă am trăi in dictatură.

    P.S. dacă este pană acum nimeni nu a zis oficial că au inceput testele, că o să avem receptorul x și că il vom lanse pe data y. Totul e doar un zvon.
    Last edited by Scary; 16-04-13 at 21:17.

  9. #84
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Jan 2009
    Posts
    39
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Citeam cu drag topicul...pana astazi. Dar vad ca sunt tensiuni... Cred ca ma retrag.

  10. #85
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    95

    Default

    De la prima postare te retragi ? ce pierdere pentru forum ... o sa dictam trei zile de doliu pe forum .

    Va rog sa treceti ontopic altfel trebuie facuta curatenie.
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  11. #86
    Standard RSP member Scary's Avatar
    Join Date
    09 Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    122
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    La cat de mare este interesul la unii pentru acest DTH inclusiv al meu, nu-i mirarea ca la, lansare să ofere o grilă de programe HD acceptabilă, dar să nu meargă in sharing și nici să nu dea pe un abonament mai mult de două receptoare.

    Dacă se va intampla așa i-aș zice pas.

  12. #87
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    95

    Default

    Daca se vor adresa celor din mediul rural cred ca vor trebui sa subventioneze puternic serviciul pentru a avea preturi bune altfel cu toata grila lor HD nu cred ca vor avea succes .
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  13. #88
    Standard RSP member Scary's Avatar
    Join Date
    09 Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    122
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    nu știu cați din mediul rural au televizoare care să fie hd ready. Cineva zicea că iși vor lansa oferta pe 1 mai, anul acesta. eu sunt pe dolce și upc in prezent și am toate programele HD in limba romană care sunt pe satelit (exclus DIGI) și plătesc un preț modic de 55 lei pe lună. La focus am doar pachetul HD activat. Da, se poate.

  14. #89
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Nu e (numai) pentru rural,dar daca a aruncat unul o piatra acum stai sa opresti valurile.

    PS: Un forum e bun pentru ca noi sa facem schimb de informatii,nu de ce visam noaptea.Informatii inseamna date concrete, nu ce crezi sau ce ai vrea sa se intample.
    :

  15. #90
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    95

    Default

    In mediul urban va fi greu pentru ca RDS , UPC si Nextgen fac jocul si nu stiu cati vor dori sa scoata cablul sa treaca la un singur receptor mai ales ca foarte multi detin mai multe televizoare in casa , in mediul rural le va fi greu pentru ca AKTA are o bucatica buna din piata iar restul tine de satelit deci va fi greu sa se impuna si sa gaseasca o nisa intr-o piata deja aglomerata .
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

Page 6 of 25 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •