Thanks Thanks:  87
Likes Likes:  101
Dislikes Dislikes:  10
Page 24 of 25 FirstFirst ... 14202122232425 LastLast
Results 346 to 360 of 361

Thread: Orange Romania

  1. #346
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,761
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Incearca si cauta cele 2 plug-in-uri pentru imaginea/receptorul tau asa cum am facut eu aici :

    https://www.sateliti.info/showthread...l=1#post262434


    https://www.sateliti.info/showthread...920-UHD/page19

  2. #347
    Standard RSP member eox80's Avatar
    Join Date
    19 Mar 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    60
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Concluzie: dupa doua zile de incercari cu diverse magini, cu diverse pluginuri pentru imaginile respective, bineinteles, dedicate stbului meu confuzia e maxima. Doua module ci + ambele vers. 1.3, unul de UPC cablu, celelalt orange satelit, unul merge unul nu merge. Adica mai recis UPC funcioneaza, Orange nu. Le-am incercat succesiv nu simultan. Deci nu mai stiu ce sa cred. Orange imi transmite ca nu intrunesc conditiile de securitate, ba pe open pli7 imi zice ca slotul nu e fully ci+. Totusi upc e aceeasi versiune ci+ 1.3 si functioneaza. aveti idee, cardul de Orange fiind nou, ar trebui sa il initializez in tv in prima faza?

  3. #348
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,761
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Din pacate ( pt unii ) se pare ca dm-ul 920 e singurul receptor combo care functioneaza practic cu 2 x CI+ AUTOHTONI
    Stiu ca unii au mai scris si despre alt receptor ca ar functiona cu 2 x CI+ , insa cine a incercat cu 2 x CI+ AUTOHTONI NU A REUSIT INCA PRACTIC sa DESCHIDA cam-urile in cauza/autohtone
    Chiar daca sa incercat/instalat cele 2 plug-in-uri dedicate si sa "assignated" operatori/prg tv in cauza , asa cum scrie si Eox80

    Eox80 , intai incearca cam-ul portocalei intr-un tv si daca ti-se deschid prg tv la care esti abonat , atunci cam-ul in cauza e activat/initializat
    Imi pare rau sa citesc ca nu ai reusit , chiar dupa instalarea celor 2 plug-in-uri si "assignated" operator/prg tv sa deschizi si pe receptorul Gigabite prg tv portocalei
    Eventual posteaza niste poze asa cum am facut eu in threadul recomandat , sa vedem si noi poate e vreo setare gresita

  4. #349
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,576
    Mentioned
    95 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Orange Romania

    Încă nu am înțeles ceva, daca am H7C cu CI și Tv-URI 4K cu CI, deci teoretic am 2 Ci ~uri cel puțin.

    Ce ai tu deosebit de configurația asta?

    Ce avantaje ai cu CI ?
    Mai ales ca H7 are tuner identic !
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  5. #350
    Standard RSP member eox80's Avatar
    Join Date
    19 Mar 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    60
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    @mario08
    Le-am încercat pe rând nu simultan. In tv funcționează perfect. Problema e ca îmi zice doar ca slotul nu întrunește condiiile de securitate cerute de operator. Nu pot sa îmi dau seama de problema deoarece și cardul UPC e tot ci+ tot versiunea 1.3 și funcționează.

  6. #351
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,761
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Zildan si altii care NU a-ti inteles , va intreb :

    - Daca sunteti abonati la 2 operatori autohtoni ( cablu + satelit ) - Pute-ti vizualiza prg tv cryptate pe un tv , comutand doar din domeniu ( dvb-c sau dvb-s ) ?

    Sau trebuie intai sa scoateti cam-ul unui operator intai si apoi sa il introduceti pe celalalt
    Stiu ca doar la anumite modele de la Panasonic exista 2 x Cam , dar eu unul nu am cum sa verific cea ce am scris mai sus

    La DM920 daca ai in receptor cele 2 cam-uri ale celor 2 operatori autohtoni si cu cele 2 plug-in-uri instalate aferente imaginii pe care o folosesti.....
    1 - Poti oricand sa comuti doar din telecomanda ce prg tv criptat vrei sa vizualizezi indiferent de domeniu ( dvb-c sau dvb-s ) sau
    2 - Poti sa iti alcatuiesti listele cu prg tv criptate , atat de pe dvb-c cat si de pe dvb-s
    De exmplu - lista cu prg tv criptate de filme de la cei 2 operatori autohtoni la care esti ab. sau lista de prg tv 4K s.a.m.d
    Cred ca acum sa inteles de ce DM-ul920 iti ofera aceasta facilitate destul de usoara , cand esti ab la 2 operatori autohtoni
    Nu neg ca poate exista si alte firme/modele de receptoare care au 2 x cam , insa pana acum doar cu DM920 se pot deschide 2 x CI+ autohtone
    Vezi bine ca diferiti useri care au receptoare cu 2 x CAM , tot incearca , insa.........mai ales cand vine vorba de portocala

    NU vreau sa supar pe NIMENI , dar este un fapt intalnit in practica , chiar daca la unii dintre voi.......si NU vreau sa o considerati o reclama , ci doar o facilitate practica ''personalizata'' sa zic asa DM-ului

  7. #352
    Standard RSP member eox80's Avatar
    Join Date
    19 Mar 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    60
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Cardul ci Orange in particular are un fel de autonstall care nu cred ca poate fi dzactivat( satelit, transponderi dedicati Autobucket etc.). Nu stiu daca autoinstall se poate dezactiva entru ca am senzatia ca receptorul nu il lasa sa faca ce vrea si atunci cardul zice ca nu intruneste conditiile. Este o presupunere avand n vedere ca am mai folosit receptorul si cu card CI+ digi Cablu si a functionat. Pe mine nu ma intereseaza in mod deosebit sa am doua carduroi care sa fnctioneze simultan innreceptor, am spus de cardul UPC doar ca sa se nteleaga ca receptrul are slot CI+. Eu vreau sa stiu doar daca cineva a reusit sa faca sa functioneze cardul orange intr-un receptor cu slot pentru CI+, eventual alceva decat DM920.

  8. #353
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Jul 2007
    Location
    Bucharest, Sibiu, Cluj
    Posts
    137
    Mentioned
    14 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Eu am in Zgemma H9 combo/openatv 6.3, portocala in CI, focus in cititorul de card si oscam-emu pentru cablu...toate canalele pe favorit.

  9. #354
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,761
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Liviusky , aici e vorba despre cam-uri CI+ folosite direct in cititoarele de cam-uri ale receptorului in cauza
    Nu combinatii de emmu plus cititoare externe s.a.m.d
    Practic daca ai un receptor cu 2 x CI+ si esti ab. la 2 operatori autuhtoni cablu + satelit
    Incearca-le pe amandoua si vezi daca iti deschide prg tv criptate de la cei 2 operatori autohtoni
    Bine inteles daca eista pt modelul de receptor detinut cele 2 plugin-unuri pe care trebuie sa le instalezi
    Combinatii de emmu si/sau cititoare externe .....e cu totul si cu totul alta poveste

  10. #355
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,754
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default

    Încetează să dai lecții tuturor.
    Ești penibil.
    Dacă noi nu avem dm920 suntem pe nicăieri?
    Încearcă să te limitezi la o prezentare și atât.
    Nu mai explica tuturor că trebuie neapărat (musai ) un receptor cu 2 CI+ ca să poți avea 2 abonamente de la operatorii diferiți pe care să îi vezi concomitent.
    Zildan ți-a explicat o metodă de a vedea deodată ,deși nu vrei să înțelegi că poți avea un CI+ în receptor și alt CI+ la Tv 4k și e același lucru, doar că schimbi telecomanda dacă nu ai una universala și poți vedea 2 operatori cu CI+ , iar dacă ai și operatori care merg cu o simplă cartelă poți să îi vezi și pe aceia.
    Începi să devii asemănător cu un individ care nu știe numai PeSeDe e de vină dar nu aduce nici o soluție.
    "E ușor a scrie versuri când nimic nu ai a spune"
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  11. #356
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,761
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Horatyu , teoria e teorie , practica e practica si mai ales la portocala
    Stiu ca sunt "n" interpretari/variante de a vizualiza prg tv criptate de la operatorii autohton , eu m-am referit doar la cea directa fara emmu-ri sau cititoare externe

  12. #357
    Standard RSP member eox80's Avatar
    Join Date
    19 Mar 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    60
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Quote Originally Posted by liviusky View Post
    Eu am in Zgemma H9 combo/openatv 6.3, portocala in CI, focus in cititorul de card si oscam-emu pentru cablu...toate canalele pe favorit.
    Si ce pluginuri ai instalate? Sau doar ai instalat imaginea si a mers fara...

  13. #358
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Jul 2007
    Location
    Bucharest, Sibiu, Cluj
    Posts
    137
    Mentioned
    14 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Doar cu imagine...

  14. #359
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,576
    Mentioned
    95 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Orange Romania

    @mario08 zis "4 camuri"

    Itzi dai seama ca am glumit cu tine, dar și gluma are limita ei.
    E un kkt faza cu 4 cam-uri.
    Folosesti aparat de la provider și gata.
    Și apropo, “aparatu meu face recording”, afla ca sunt mai multe tv-uri care "ajutate", trag in clar !
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  15. #360
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,761
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Stiu Zildan , legat de gluma......
    Am 5 cam-uri :
    - 1 portocala in plasma
    - 1 portocala in samsung
    - 1 portocala + 1 rcs in dm
    - 1 rcs si as fi luat si al 4-lea cam la portocala daca existau drivere CI+ pt win
    Am mai multe tv tunere pe usb ( dvb-s si/sau dvb-c ) , insa vroiam un TBS 6590 , dar din pacate in win......
    Marea majoritate a timpului folosesc dm-ul , din cauza comutarii foarte facile intre operatori si o varietate mai mare de prg tv hd/filme/muzica......, mai ales ca le-am deja sortate pe favorite
    Samsung-ul nu l-am rootat , fiind citesc ca apar prb mai tot timpul si cum eu cu linux-ul.....
    E destul de incomod sa stau sa schimb cam-urile intre ele la plasma/samsung ca sa pot vizualiza cei doi operatori

Page 24 of 25 FirstFirst ... 14202122232425 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •