Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 7 of 7

Thread: Optibox Extra CX PVR Ready - intrebari

  1. #1
    Member Visitor
    Join Date
    15 Jan 2013
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Optibox Extra CX PVR Ready - intrebari

    Salutare tuturor .

    Vin cu cateva intrebari legate de receiverul OPTIBOX CX PVR READY :

    - Cum fac sa imperechez receiverul Optibox cu cartela "jiji"

    - Cum pot sa introduc in receiver CODURILE canalelor . Am gasit pe diferite forumuri acele KEY-URI pt canale .
    Am facut in felul urmator : MENU -8282- insa aici imi apare diferit fata de ce ar trebuii . imi apare asa :

    MODEl ..........................<home networking>
    Server/client................... Server
    Provider ID......................
    Baudrate Port Serial..........9600

    Nu imi apare acea lista cu key-uri .

    Eu doresc sa imperechez cartela jiji cu receiverul / sau sa gasesc o modalitate sa introduc key-uri care sa ma lase sa vad cateva canale roamnesti . Pentru ca vreau sa iau receiverul in Italia sa pot vedea acolo canale romanesti .

    Exista vreo rezolvare la aceste probleme ale mele ??


    Multumesc Frumos !!!

  2. #2
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Imperecherea cardului cu alt model de receptor decat cel oficial nu are nicio legatura cu ce ai postat mai sus; de fapt nu prea se intelege daca vrei sa folosesti cardul Digi pe un alt receptor sau sa urmaresti Digi folosind key pt. decodare. Daca este vorba de ultima varianta in mod sigur nu merge, indiferent de ce ai gasit pe diferite forumuri.
    Pentru a urmari din Italia programele romanesti din Italia, foloseste un receptor oficial (nu neaparat de la Digi, mai ai 2 variante) + abonament platit la zi sau un receptor FTA + antena de preferat motorizata. Lista programelor romanesti FTA si a satelitilor pe care se pot receptiona o poti gasi aici: http://www.flysat.com/tv-ro.php si in limita intersului personal aici: http://www.flysat.com/tv-md.php
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  3. #3
    Member Visitor
    Join Date
    15 Jan 2013
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Salut

    Salut !

    Eu am 2 abonamente la Digi . As putea sa iau cartela cu receiver in Italia pentru a urmarii toate canalele . Insa vroiam sa imperechez cartela cu Optboxul pentru ca receiverul OPTIBOX sti si tu ca e mult peste HUMAXUL de la DIGI .

    Eu vroiam sa urmaresc canalele romanesti . Fie prin abonament fie prin key-uri .

    In momentul de fata pot urmarii canalele prin receiverul HUMAX , insa eu preferam sa folosesx Optiboxul . Intelegi ?
    Last edited by val; 15-01-13 at 21:11. Reason: quote inuil, pct-ul 12 din regulament

  4. #4
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    ceea ce vrei tu nu se prea poate acum

    inainte se putea extrage codurile de imperechere a cardului cu alt receptor pe linux( in general) acum nu se prea poate daca nu ai scos inainte Bk- seria receptorului si RSA=codul de imperechere a cardului cu receptorul

    Concluzii:
    1. iti spunem sa iti iei gandul de la aceasta operatie

    2. cu chei nu mai merg vizionate canale pe satelit de la digi

    PS: exista o varianta de a vedea canale romanesti daca ai receptor pe linux si un prieten care sa isi imparta cartela oficiala cu tine prin " sharing " , deci daca vrei sa citesti mai multe despre sharing poate o sa reusesti, numai ca este la limita legii sau chiar ilegal aceasta operatie si atunci risti pe pielea ta
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  5. #5
    Member Visitor
    Join Date
    15 Jan 2013
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default MS

    M-am informat si de chestia cu sharingul , insa nu e de mn .

    Pana la urma nu am ce face decat sa merg pe HUMAX in continuare

    Pacat de acest receiver optibox .

    Folosesc amaratul de Humax iar optiboxul il tin pe sifonier la prafuit

  6. #6
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    @alexandrus - Merg impecabil cartela de la focus daca te intereseaza pe acest receptor.

  7. #7
    Standard RSP member mesterika's Avatar
    Join Date
    17 Apr 2008
    Posts
    282
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    daca poti sa extragi rsa-bk , poti sa introduci in meniul de k*y si share , si funtioneaza orice card de jiji. mai bine merge pe versiunea de soft mcas .... . la share local trebuie sa faci si unele setari (caid) , poti sa folosesti si un cititor pe rs232(serial) , cuplat la un router , pe care pui un oscam .....






    bafta

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •