Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24

Thread: "Piticania de Boc a stricat tot!"

  1. #16
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Oct 2008
    Posts
    730
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    zmeura,
    Gigi Becali nu vrea sa modifice nici o lege, de unde ai scos asta ?

    Asa e ca e frumos sa inventezi si pe urma sa ataci ?

    Mai mult, tot ineptie este ca Gigi ar fi spus ca Boc e un natarau, mi se pare mie ca te plictisesti, dar nu mai mult ca mine.

    Cit despre fani, departe de mine gindul asta, eu sint primul care l-am blamat pe Becali, mai citeste si tu rubrica aia de sport, dar am uitat ca tu nu esti practicant sau simpatizant de sport, esti din alta lume.

  2. #17
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    95

    Default

    @gabrield tu ai scris titlul topicului sau a fost modificat ulterior ?

    Ideia cu scaderea impozitului aplicat cluburilor ar fi benefica cel putin in aceasta perioada de criza dar cei 70% impozit aplicat cluburilor este doar pe hartie pentru ca nici 90% din cluburi nu cred ca sunt cu platile la zi la fisc iar atunci cand datoriile ajung mari se schimba societatea pentru a scapa clubul de datorii ... cazul Timisoara , Craiova si cate o mai fi
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  3. #18
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Quote Originally Posted by gabrield View Post
    ...
    "Am facut toate demersurile acum ca sa schimbam legea pentru ca piticania de Boc a stricat tot, a facut o mare nenorocire. Ca sa grabim lucrurile, Ponta mi-a cerut sa facem un amendament si sa revenim la vechea lege, sa platim impozit de 32%. Dam o ordonanta de urgenta si aia e! In februarie o sa urgentez lucrurile ca sa ajungem la o situatie normala", a mai spus Becali...
    Quote Originally Posted by gabrield View Post
    zmeura,
    Gigi Becali nu vrea sa modifice nici o lege, de unde ai scos asta ?

    Asa e ca e frumos sa inventezi si pe urma sa ataci ?
    ...
    Stargate nu exista nici un impozit de 70%,abereaza Gigi.Stiu si cum a gandit el cu mintea lui de oier, dar imi place cum gabid habar nu are despre ce a postat,asa ca mai astept sa se mai auto-contrazica de 5-6 ori.

  4. #19
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    95

    Default

    Nu sunt la curent cu impozitarea din domeniu dar din pacate criza a afectat puternic cluburile si pentru ca nu sunt organizate pe baze sanatoase . Cluburile sunt finantate de catre persoane fizice cu afaceri dubioase care nu au atributii clare in club si care pot sifona banii din club dupa bunul lor plac. Ceva trebuie facut in acest domeniu si sunt atatea modele de succes in lume din care ne putem inspira.

    Sent from my DROID2 GLOBAL using Tapatalk HD
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  5. #20
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Patronii sunt megabogati,jucatorii la fel dar cublurile au datorii la stat,la alti privati,etc.Pe criza asta noi reducem impozitele ca sa poate face Gigi profit mai mare?In 2011 a avut profit de 4 milioane de euro,daca nu era modificarea lui Boc facea cu 1 milion peste.
    El vrea doar sa faca bani,nu vrea scaderi de impozite pentru altcineva,pentru mediul de afaceri,pentru domenii fara de care nu putem trai practic (cred ca fara fotbal traim fara probleme).
    Sa plateasca impozite pentru jucatorii profesionisti angajati asa cum plateste toata lumea din tara asta care are o activitate.Alte afaceri care nu se descurca dau afara angajati,inchid,reduc salarii,cheltuieli,etc.Fotbalul e printre ultimele griji la ora asta.
    Gigi cum s-a vazut in barca puterii si-a frecat mainile si a inceput sa puna la cale mijloace de a scoate cat mai repede banii investiti in mandat.

  6. #21
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Oct 2008
    Posts
    730
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    Quote Originally Posted by stargate View Post
    @gabrield tu ai scris titlul topicului sau a fost modificat ulterior ?

    Ideia cu scaderea impozitului aplicat cluburilor ar fi benefica cel putin in aceasta perioada de criza dar cei 70% impozit aplicat cluburilor este doar pe hartie pentru ca nici 90% din cluburi nu cred ca sunt cu platile la zi la fisc iar atunci cand datoriile ajung mari se schimba societatea pentru a scapa clubul de datorii ... cazul Timisoara , Craiova si cate o mai fi
    O gindire limpede, felicitari.
    La echipele enumerate de tine, adaugam Rapid, Dinamo si foarte probabil, Steaua.
    Nu stiu daca stiti, multi din staff nu si-au primit salariile de aproape 6 luni.
    Cand spun staff nu ma refer la echipa I.

    zmeura, grija ta pentru ca altii sa nu se imbogateasca aduce un pic cu ideologia comunismului.
    Ce grija ai tu, ca altii se imbogatesc ? Poti sa schimbi vreo lege ? atunci te invit s-o faci.
    In plus, pe mine personal, ma deranjeaza aversiunea ta fata de fotbal.
    Iti spun asta direct, pentru ca asa imi e obiceiul, nu ma uit ca esti admin, tot om esti.
    Poate nu stiai, dar fotbalul ajuta mai mult ca orice sa traiesti, sa te imbogatesti, sa iti faci prieteni, sa te intreci pe tine, sa fii sanatos, etc.
    Fotbalul, mai ales sportul, trebuie sa fie prima grija, la fel ca in alte tari, acum de ce nu mai dam exemple din strainatate ?
    Sau dam exemple doar cind ne convine ?
    Cum creste pretul, imediat apar politicienii si spun ca in Germania e mai scum, trebuie si la noi...
    Dar la salarii nu da nimeni exemplu Germania, asa da si eu 2 euro pe benzina, dar sa am 2000 euro salariu.


    Repet,
    Nu il mai acuza pe Gigi Becali ca ar fi spus ca impozitul este 70 %.
    Autorul articolului a facut-o si fii sigur ca a umflat suma, asa cum face presa in orice articol.


    PS
    Eu am scris titlul articolului, cu ghilmele, pentru ca e citat din titlul articolului, am dat si sursa.

    PS1
    Asta este si motivul pentru care multe cluburi nu mai platesc salariile, asteapta modificarea legii, pentru a plati mai putin impozit.
    Sa nu creada vreun naiv ca nu au bani de salarii.

  7. #22
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    95

    Default

    Chiar nu sunt bani in fotbal iar daca ne uitam in ligile inferioare si ne uitam cate echipe au renuntat in anul trecut realizam adevaratul dezastru . Banul nu mai circula in economie si asta se observa la toate nivelurile , este un blocaj total , exista dorinta de a face ceva dar s-a ajuns la un nivel in care toti sunt datori la toti si nimeni nu gaseste solutii cu adevarat bune.
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  8. #23
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Becali :
    - Pai eu le dau salarii la jucatori, la staff. Dau prime si trebuie sa platesc la stat impozit in fiecare luna de 70%! Este inimaginabil asa ceva! Cum sa dau 70% statului in fiecare luna. Cum sa reziste fotbalul asa. Inainte plateam cite 29% si era mai omenesc, acum e foarte greu. O sa intru in Parlament si o propun schimbare acestei legi.
    http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/excl...ni-375203.html
    Asta ca sa lamurim cine ce a spus.Despre cum nu putem trai fara fotbal ... bine.

    Nu este nici o lege speciala care sa impoziteze cluburile cu 70%,ce s-a intamplat a fost ca Boc le-a pus frana la angajarea jucatorilor ca persoana fizica autorizata, colaborator si cica erau unii chiar trecuti ca mijloace fixe pe un SRL.
    Practic plateau doar impozit 16%,iar in cazul lor au mai fost si altii din multe domenii afectati ,dar vad ca pe Gigi il intereseaza felia lui de unde sa scoata bani.Gigi sa plateasca cat are el de platit iar restul sa fie platit de jucator asa cum e si in vest si cum i-a sfatuit Nasu:
    "Cred că se va ajunge ca şi in Occident, jucătorii să işi plătească taxele pentru sănătate, pentru pensii, asigurările. Va trebui să işi ia un avocat, o casă de avocatură care, eventual, să le facă aceste plăţi din veniturile pe care le au. Trebuie să intrăm in normalitate, jucătorul de fotbal nu mai devine pur şi simplu un jucător de fotbal, devine şi un contribuabil la bugetul statului, din drepturile care i se cuvin pleacă şi obligaţiile la bugetul statului. Sportivii trebuie să inţeleagă că sunt cetăţeni ai acestei republici, că prin semnarea unui contract trebuie să-şi plătească ei direct sau prin reprezentant taxele de asigurări, pentru că aşa este peste tot in lume", a spus şeful FRF.
    http://www.gandul.info/sport-miscare...fa-uri-6931108

    Cum a ajuns Gigi la 70%?Probabil ca sunt dus rau cu capul daca am stat sa inteleg ce e in mintea ciobanului.Deci,el zice asa:
    "Pentru jucatori avem o suma neta lunara de 200.000 de euro, la care se mai adauga inca 100.000 de euro pentru salariile celorlalti angajati. Deci dam 300.000 de euro net, plus taxele, impozitele si celelalte contributii, care inseamna inca 200.000 de euro. In total, platesc jumatate de milion de euro pe luna la salarii", a dezvaluit Becali la GSpTV.
    http://www.ziare.com/becali/steaua/g...steaua-1200701
    Deci la 300.000 catre angajati el plateste 200.000 la stat,adica ce plateste la stat e 66,6% din cat a dat la jucatori,hai ca rotunjim la 70% ca sa fie de la Jiji.Pai stai ca asa plateste toata lumea,daca un angajat simplu primeste 1000 lei in mana,catre stat merg intradevar undeva intre 600-700 lei.Tot asa a calculat cele 2 milioane din 4,8 ,adica 2 milioane fata de cele 2,8 cat a dat la jucatori.
    Eu zic ca mai bine sa se reduca pentru toata lumea,pentru asta sa se lupte Gigi,nu doar pentru buzunarul lui direct.Daca nu se poate pentru toata lumea as zice ca totusi fotbalistii sa fie ultimii,ei cu tot cu Gigi calare pe Maybach.Si mai zic sa nu va mai uitati in gura lui cand ameteca minciuni cu adevaruri si afirma ca platesc cluburile 70% impozit.Normal ca oamenii simpli zic: "da ma,ce nenorociti,uite cum trag astia pielea de pe cluburi",fara sa stie ca si ei sunt in exact aceeasi situatie,saraci si vai de ei,dar nu le plange Gigi de mila ca el e ocupat cu milioanele lui pe care le vrea inmultite,marea masa a populatiei o e turma si atat,sa plateasca ei impozite.

    ---------- Post added at 13:47 ---------- Previous post was at 13:37 ----------

    Calculator de impozite http://www.efin.ro/calculatoare-salarii/brut-la-net .Da,e mult,foarte mult,dar nu cred ca primii la care trebuie sa se reduca sunt jucatorii.In nici un caz!
    Last edited by zmeura; 11-01-13 at 13:44.

  9. #24
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Deputatul PNL George Becali a declarat, vineri, pentru MEDIAFAX că nu işi va declara banii deţinuţi in conturile bancare nici dacă ANI "se dă peste cap", menţionand că dacă Agenţia il va trimite in judecată va declara legea de funcţionare a ANI neconstituţională.
    ..... "Am şi nu spun niciodată, nu mă obligă nimeni, poate să se dea şi peste cap ANI (...) că nu dau niciodată numele de cont, banii din cont, nu-i scriu niciodată in vreo declaraţie banii mei", a susţinut Becali.
    In legătură cu faptul că este obligat de lege să declare sumele deţinute in conturile bancare dacă acestea depăşesc 5.000 de euro, deputatul PNL a spus: "Dacă vreodată o să existe un proces in sensul ăsta, o să declar legea neconstituţională, pentru că nu mă obligi pe mine ca să-ţi spun eu ţie banii mei".
    Becali a fost intrebat cum va declara legea ANI neconstituţională. "O declar neconstituţională dacă va fi cazul, dacă voi fi dat in judecată pe tema asta (...) Nu pot să o declar acuma. Cand nu o să fie Zegrean şi cu Aspazia Cojocaru, atunci am să o declar, cand o să plece ăia de acolo", a spus Becali.
    http://www.mediafax.ro/politic/becal...audio-10453499
    EL declara legile sunt constitutionale sau neconstitutionale.
    E ultima,vroiam doar sa arat ca TOT ce zice el nu are rost sa fie bagat in seama,e dus rau cu capul.La fel si oamenii care l-au trimis in parlament.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •