Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 4 of 4

Thread: Ubuntu telepitese multiboot rendszeren

  1. #1
    叛徒 daradici's Avatar
    Join Date
    12 Apr 2008
    Location
    覆盆子灌木
    Posts
    1,073
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Ubuntu telepitese multiboot rendszeren

    Az elso lepes a particionalas.

    Elmeletileg mar van egy operacios rendszerunk es egy particionalo program segitsegevel csinaljuk ezt, vagy ha nincsen semmi OP rendszer a PC-n akkor az Ubuntu telepito CD segitsegevel is particionalhatunk.

    Ahogy meg irtam a forumon, ha nem a GRUB-ot akarjuk hasznalni rendszerinditonak akkor a linux rendszerinditojat a linux particiora kell telepiteni. Ilyen helyzetben egy mas rendszerindito programot kell hasznalni.

    En a BootMagic-ot ajanlom, mert nagyon konyu vele akarkinek elbanni es nagyon biztosan is mukodik a szamitogepen.

    Ha ket merevlemez van a PC-ben valahogy igy kellene mutasson a particionalas a Linux rendszer telepitese elott.



    Ha pedig egy merevlemezunk van a szamitogepben akkor igy kellene mutasson egy Partition Magic dualboot rendszer.




    Ha ezek megvannak, neki is alhatunk az Ubuntu rendszer telepitesehez !

    A paticiokon atnezve en igy hasznalom a dualboot rendszert:



    -az 1-es az EXT4-es rendszeres particio amire az Ubuntu fog jonni, a kepen mar rajta is van.
    -a 2-es a fenti keprol egy 1,7 GB-os linux swap particio.
    -a 3-as a keprol a zold szinu particio egy FAT32-es rendszer amire a BootMagic programot telepitettem.

    Kezdjuk mar a linux rendszer telepitesevel.

    En xUbuntu-t szoktam hasznalni, ez az Ubuntu csaladjabol van ami a Debian rendszerre van epitve. A xUbuntu-t azert valasztottam mert nem nagy a szamitogep igeny es nagyon jol fut a PC-n es nagyon stabil rendszer is. Mar megvan jelenve a 12.10-es verzio is, de utannam a legsikeresebb a 11.10-es verzio. Nagyon jol mukodik ha engedjuk a 11.10-es verziot frisiteni 12.04-es verziora. Nalam jobban mukodik igy mind ha friss 12.04-es verziot tennek a szamitogepre. A problema egy NVIDIA videokartyatol jon amin nem a legjobban tamogatnak az Ubuntu fejlesztoi, vagy az igazat mondva az NVIDIA nem erost akar a Linux rendszerrel megbaratkozni.

    xUbuntu telepitese egy dual boot rendszeren amin nem a GRUB a rendszerindito.

    1. Letoltsuk a kivalasztott verziot es megirjuk a LIVE CD-t.
    A legujabb verzio xUbuntu-t innen lehet letolteni.

    A
    LIVE CD-t beteszuk a szamitogep CD lejatszojaban es a BIOS-bol kivalaszuk hogy a FIRST BOOT DEVICE legyen a CDROM olvaso es a masadik a merevlemezunk.

    Ezutan ujrainditsuk a szamitogepet es elinditsuk a LIVE verziojat. A menukben meg van a lehetoseg hogy egybol telepitesre terjunk de inkabb a LIVE verziot futtasuk elore. Meg is magyarazom hogy miert. En egy wireless halozatot hasznalok szamitogepemen es jobb ha bekapcsolom a wireless halozatot hogy telepites kozben ujabb file-okat is telepithessen a szamitogepunkre mind ami a LIVE CD-n lehet.

    Szoval, szamitogep inditas -> LIVE -> halozat bealitasok.

    Miutan megvan a halozat indithassuk is a telepitest, ennek segitsegere van egy ikon a kepernyon, rakattintunk es kezdjuk...



    Elore kivalaszuk a telepitendo rendszer nyelvet, amit normalis magyar nyelvre valasztottam

    A kovetkezo kepernyon..



    ...bealitsuk hogy frisitesek legyenek telpites kozben es a harmadik feltol is lehessen szoftware letoltes telepites kozben.
    Ahogy lassuk a rendszernek valo hely elegendo es a szamitogep csatlakozik is az internetre, amirol fentebb beszeltem, jojon a kovetkezo...



    ..itten a telepites tipusat valaszthasuk, en ahogy latszik az utolsot valasztottam, mert nem akarom automatikuson rendezkedjen a merevlemezemre hanem oda jusson pontosan ahova akarom.

    folytatom
    Last edited by daradici; 09-11-12 at 20:02.

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Apr 2011
    Posts
    42
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    48

    Default

    Ez aztan a kimerito valasz! Nagyon koszonom! Egy merevlemezem van es annak megfeleloen allok neki a telepitesnek.

  3. #3
    叛徒 daradici's Avatar
    Join Date
    12 Apr 2008
    Location
    覆盆子灌木
    Posts
    1,073
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    ..itten a telepites tipusat valaszthasuk, en ahogy latszik az utolsot valasztottam, mert nem akarom automatikuson rendezkedjen a merevlemezemre hanem oda jusson pontosan ahova akarom.





    Ezen a kepen a particiok elrendezese lathato.
    Mi a particiot megcsinaltuk elore hogy konyebb legyen egy kezdonek is boldoguljon az uj rendszeren.


    Megnezzuk melyik az EXT4-es rendszer (ebben az esetben a /dev/sda2) es kivalaszuk hogy a rendszerbetolto is ugyanazon a particiora legyen majd telepitve.





    Kivalaszuk az EXT4-es particiot (kek szinu ebben az esetben) es CHANGE gombra nyomva bealitsuk hogy ezen fusson majd a Linux rendszer, de ezt a kovetkezo kepen lathassuk.





    a bealitasokat megteszuk ahogy a kepen van, normalis a meret lehet mas is de az anyi kell legyen amilyen nagyra van csinalva az EXT4-es particio. Ebben az esetben 20 GB-os particiorol van szo.
    Ezek utan megnyomjuk az OK gombot es...





    megjeloljuk hogy formazando legyen a linux particio, a masikokat nem mert elveszuk az adatokat rolluk es biztosan nem ezt akarnuk !!
    Ezek utan TELEPITES MOST gombra kattintva elinditjuk a Linux rendszer telepiteset.





    Idozonat valasztunk.





    Billentyuzetkiosztast valasztunk, en Angol Amerikait hasznalok, hiszen ilyen a billentyuzetem. (ezt biztosan eszrevettetek az ekezet nelkuli irasbol)





    Szemelyes bealitasokat teszunk ezutan, vigyazat hogy irjatok a felhasznalo nevet es a a jelszot, mert ha nem tartjatok eszben, biza soha se inditjatok el a frissen telepitett linux-ot.





    Amig a telepites futkoraszik egy par rovid bemutatot lathatunk a telepito alkalmazas kepernyojen.





    kovetkezo...







    kovetkezo...





    kovetkezo...





    kovetkezo...





    kovetkezo...





    kovetkezo...





    Ez volt az utolso kepernyo.
    Megvarjuk hogy a telepites veget erjen, es ezek utan kiirja hogy akarjuk folytatni a CD-rol valo tesztelest vagy az ujon inditott rendszert akarjuk hasznalni. Normalis alig varjuk hogy az uj rendszert hasznaljuk de addig meg van egy keves dolgunk.
    Rakattintunk hogy ujrainditunk, megvarjuk amig a telepito kinyomja a CDROM-ot a CD olvasobol, kiveszuk es ujrainditjuk a szamitogepet !


    Meglepetes ! A Windows XP fog indulni a szamitogepen ! De ne ijedjunk meg mert ez igy kell tortenjen, mert a particionalas idejen a rendszerbetoltot ugy valasztottuk hogy a linux rendszer particiojara legyen toltve (/dev/sda2 az en helyzetemben)


    Engedjuk feltoltodjon az XP es feltelepitsuk a Boot Magic alkalmazast, figyelem !!! arra a particiora amit ennek csinaltunk az egesz telepites elott.


    Ezek utan futtasuk a Boot Magic alkalmazast es hozza adjuk az operacios rendszereket a rendszerbetolto menuiben.





    hoza adjuk a Linux rendszer-t is...





    bealitunk ikont jelszot amit akarunk, ezeket csak ha akarjuk...





    Ezek utan OK gombra kattintunk es...





    mentjuk a Boot Magic rendszerbetoltot.


    Ez az elso merevlemez MBR reszere mentodnek es ezutan hasznalhassuk a dual boot szamitogepunket !
    Ujrainditjuk a PC-t, megjelenik a BootMagik menurendszere, kivalaszuk melyik operacios rendszeren induljun, rakattintuk es ...mukodik !


    Figyelem !
    Ha ezek utan, ujratelepitenuk a Windows rendszert, ez ujrairja a MBR reszt az elso merevlemeznek es nem meg fog megjeleni a Boot Magic rendszerindito a szamitogep ujrainditasakor.


    Ez nem nagy problema, mert amikor a Windowsot ujratelepitettuk, ramegyunk a BootMagic alkalmazasra ami nem tunik el mert mas particion van (ahogy meg irtam az elobb is !) es az utolso kepen valo Boot Magic enabled et bepipazunk es ezek utan SAVE/EXIT -re kattintva minden helyrealitodott es megint dualboot szamitogepunk lesz Linux es Windows rendszerrel.



    Miert irtam Linux es Windows rendszer es nem irtam Ubuntu es Windows rendszer ?
    Azert mert akarmelyik Linux-os rendszeren mukodik az ami itten van leirva ha betartjuk a linux rendszerbetoltojenek a helyet amikor telepitjuk !


    Sok szerencset minden probalkozonak !

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Apr 2011
    Posts
    42
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    48

    Default

    Sikerult! Mar hasznalom is, arrol bongeszek.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •