Results 1 to 4 of 4

Thread: eBay INTERZICE comerţul cu POŢIUNI MAGICE, BLESTEME şi VRĂJI!

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Standard RSP member adrycom's Avatar
    Join Date
    01 Dec 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    394
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default eBay INTERZICE comerţul cu POŢIUNI MAGICE, BLESTEME şi VRĂJI!

    Conducerea site-ului de licitaţii online eBay a decis interzicerea comerţului cu poţiuni magice, blesteme şi vrăji, incepand din 30 august, informează ABC News,
    Pe eBay puteţi să găsiţi aproape orice. Vă aflaţi in căutarea unei vrăji care să il facă pe partenerul de viaţă să tanjească după dumneavoastră şi după nimeni altcineva? Sau o incantaţie de răzbunare, ce ţine de domeniul magiei negre, pentru a vă blestema duşmanii? Sau poate o poţiune clasică de 51 de dolari contra demonilor care promite să "distrugă energiile puternice ale demonilor, entităţile, fiinţele şi forţele malefice".
    In curand, insă, toate aceste lucruri nu vor mai putea fi găsite pe eBay. Incepand din 30 august, acest site de licitaţii online interzice comerţul cu blesteme, vrăji, poţiuni magice, rugăciuni mistice, servicii de binecuvantare, sesiuni de vindecare şi alte activităţi din acest registru.
    "EBay işi revizuieşte cu regularitate categoriile de produse şi işi actualizează politicile comerciale in funcţie de feeback-ul primit de la clienţi", se afirmă in comunicatul emis de această companie. "Vom renunţa la un număr mic de subcategorii din categoria mai mare de produse metafizice, intrucat cumpărătorii şi vanzătorii ne-au spus că tranzacţiile din acele subcategorii generează adeseori probleme care cu greu pot fi apoi rezolvate", se mai spune in comunicat.
    EBay, care deţine serviciul PayPal, este unul dintre cele mai mari site-uri de licitaţii online din lume. Luna trecută, această companie cu sediul la San Jose din California, a anunţat că a inregistrat o creştere consistentă a veniturilor in al doilea trimestru al anului 2012. Veniturile pentru trimestrul care s-a incheiat pe 30 iunie au crescut cu 23 de procente faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut şi au ajuns la valoarea de 3,4 miliarde de dolari.
    Compania americană prezintă in continuare pe site-ul ei o serie vastă de oferite inedite. Astfel, pentru 3,5 milioane de dolari, un bărbat din Florida vinde "American Dream" (Visul American), care include absolut toate bunurile pe care acesta le deţine.
    Pe de altă parte, o picătură de clei, care seamănă cu figura personajului animat Homer Simpson, a fost cumpărată cu peste 200.000 de dolari, in luna ianuarie.
    Insă interzicerea poţiunilor magice şi a blestemelor a cauzat nemulţumirea unora dintre clienţii site-ului. Unul dintre ei, intr-un mesaj postat pe forumul eBay, a spus că această interzicere are un caracter discriminatoriu.
    "EBay interzice obiectele religioase alternative. Nu insă şi pe cele pentru creştini. Apa sfinţită sau alte obiecte «sfinte» sunt permise, in mod discriminatoriu. Ca să lămuresc lucrurile: Un anumit tip din Roma, care poartă robe lungi, poate să işi vanture mana deasupra unui recipient cu apă şi să o imbibe cu ceva şi apoi spune că acea apă este foarte «puternică». Cum diferă asta de orice alt obiect magic vandut in trecut pe eBay?", a scris in mesajul său utilizatorul "Disgusted" (Dezgustatul).
    Săptămana trecută, o petiţie intitulată "Don't Ban Our Psychics", care a fost semnată pană acum de peste 800 de persoane, a fost postată online. "eBay, nu ne interzice serviciile noastre metafizice! Luptă pentru spiritiştii şi cititorii noştri in cărţi de tarot, pentru vrăjitoare, vraci, păgani, adepţi ai filosofiei new age, vindecători, binecuvantători, vrăjitori, practicanţi de voodoo, obiecte de magie şi, cel mai important, pentru toţi clienţii şi prietenii noştri!", se afirmă in această petiţie.
    O intrebare rămane insă in conştiinţa publicului: In ciuda acestei interdicţii, vor mai putea oare oamenii să işi vandă sufletul pe eBay, asa cum a făcut-o Hemant Mehta, care este ateu, in anul 2006?

    SURSA

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Oct 2008
    Posts
    730
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    68

    Default

    Asta nu e interzisa :

    http://www.ebay.com/itm/HAUNTED-MONE...item58915c8900

    Chiar atrage banii...

  3. #3
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,787
    Mentioned
    67 Post(s)
    Rep Power
    135

    Default

    @gabrield tu traiesti in viitor? ce data este la tine?

    tu nu citesti inainte?
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Oct 2008
    Posts
    730
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    68

    Default

    Nu-i nimic, mai asteptam 2 zile...

    Sa vezi atunci ce vor prolifera aceste vinzari...

    Pentru ca stirea respectiva, este de fapt un imbold pentru acest tip de comert, asta pentru cine n-a inteles stirea... si crede ca e reala...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •