Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: binoclu

  1. #1
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default binoclu

    vreau sa cumpar un binoclu care sa il folosesc cand mai ies din casa sau merg prin concediu
    nu vreau s fie ceva scump pt ca nu sant un mare cunoscator in domeniu si nu cred ca stiu sa apreciez la adevarata valuare .
    ma gandeam sa cumpar ceva de genu: http://www.amazon.de/Bresser-1162450...410632&sr=1-26
    puteti sa ma ajutati cu sfaturi legate de binoclu, ce ar ttrebuie sa urmaresc , ce calitati sa aiba , ce parametri.
    multumesc pt ajutor

  2. #2
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    grija mare pentru ca nu sunt sigur ca acel binoclu este chiar asa de performant ==>24X50 , pentru ca gasesti acest aparat ca si pe amazon ===>10X50 pretul este la fel http://www.astroshop.de/bresser-fern...r-10x50/p,2474

    deci s-ar putea sa fie o teapa
    daca apropie de 24 de ori atunci cu siguranta este performant dar nu cred

    eu am cumparat ceva de genul asta cu 14 euro http://www.amazon.de/Bresser-1111025.../dp/B0006H38T2 de la un indian pe plaja in Paralia Katerini acum 5 ani
    este micut se aduna si il poti baga intr-un buzunar ceea ce e ideal intr-o calatorie

    acum depinde ce vrei sa urmaresti cu el , eu am cautat ceva sa fie practic


    uite aici iti dau un articol foarte la obiect despre binoclu:
    CUM ALEGEM UN BINOCLU




    DE CE ESTE FOLOSITOR UN BINOCLU

    Un binoclu este folositor atat din punct de vedere recreational- observatul pasarilor si animalelor in natura, pe stadioane la activitati sportive, la teatru sau in calatorii, dar in drumetiile montane el poarta un rol foarte important. Cu acesta putem cerceta traseul pe care il urmam, si putem evita eventuale pericole de pe parcursul acestuia. O umbra neagra pe care o vedem de la distanta, poate foarte usor sa fie un urs pe care nu-l vom putea evita usor. Privind dintr-un punct inalt vom putea urmarii cursul unui rau pentru a gasi locul cel mai bun pentru a-l tranversa.
    CE TREBUIE SA LUAM IN CALCUL ATUNCI CAND ALEGEM UN BINOCLU:

    SCOPUL – un binoclu il vom alege in primul rand in functie de activitatile in care dorim sa folosim binoclul: drumetii montane si vanatoare, observatul animalelor si a pasarilor in natura, sport, navigare cu barca, teatru, sau chiar observarea stelelor. Dupa ce stabilim scopul, putem continua in a ne orienta si dupa alte criterii:
    MARIREA – este un raport intre dimensiunea reala a obiectului pe care in vizualizam si dimensiunea sa marita prin binoclu. Cu o marire de 10x, un obiect la 1000 m distanta apare ca si cum ar fi vazut de la 100 m cu ochiul liber. Un binoclu cu o marire de pana la 10x va putea fi tinut in mana si ne va oferi imagini nemiscate, dar la cele de peste 12x orice tremurat al mainii va fi simtit in timpul observarii.
    DIAMETRUL LENTILEI SI LUMINOZITATEA– determina cantitatea de lumina preluata din mediu. Cu cat lentilele sunt mai mari, cu atat imaginile vor fii mai luminoase, astfel vom putea face observatii in lumina slaba, sau in zone impadurite unde apar frecvent umbre sau intr-o oarecare masura observatii stelare. Singurul compromis este acela al greutatii, binoclurile cu lentile mai mari sunt de mai grele.
    PUPILA DE IESIRE – Cu cat aceasta valoare este mai mare cu atat ne vom putea bucura de binoclu cand este mai intuneric, putand face observatii dimineata, la asfintit sau noaptea; vom alege tinand cont ca pupila umana variaza intre 2-3 mm diametru in timpul zilei pana la 7 mm in intuneric.

    GREUTATEA – Binoclurile destinate activitatilor in aer liber, pescuit sau vanatoare, pentru a fii protejate de eventuale lovituri sau umezeala, sunt invelite in cauciuc si/sau rezistente la apa, dar tot acest comfort aduce si grame in plus care in anumite situatii pot face diferenta dintre a-l lua pe traseu sau a-l lasa acasa.
    ERGONOMIA – La alegerea unui binoclu nu este destul sa ne uitam doar la gradul de marire sau luminozitate, trebuie sa ne gandim si la dimensiunile sale (intra in rucsac, in buzunaru de la camasa, trebuie purtat intr-o husa), daca poate fii folosit si de cei care poarta ochelari de vedere, daca lentilele sunt tratate anti-reflex, sau tratate pentru un contrast marit?
    PRETUL – Trist sau nu, oricat de bun este un binoclu, acesta trebuie sa se incadreze intr-un buget stabilit. Trebuie tinut minte ca de obicei “cat dai atat face”, deci este de preferat un binoclu mai scump dar de calitate care cu o utilizare cu grija va avea o viata de chiar zeci de ani.
    CUM CITIM NUMERELE DE PE UN BINOCLU

    Presupunem ca pe un binoclu intalnim expresia:
    10 X 36
    Prima valoare “10” reprezinta marirea, iar “36” reprezinta diametrul obiectivului (mm).



    http://traseeromania.ro/wiki/cum-alegem-un-binoclu/

    ---------- Post added 21-08-12 at 00:04 ---------- Previous post was 20-08-12 at 23:56 ----------

    uite aici mai in detaliu tot ce vrei :

    http://www.skywatcher.ro/Educatie/binocluri.htm
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    09 May 2007
    Location
    R-day
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    @franta

    Eu il am binoclul di lincul de mai sus :

    http://www.astroshop.de/bresser-fern...r-10x50/p,2474

    Il am de mai bine de 4 ani , se vede cu el foarte bine , se poate folosi foarte bine si la inceputul serii , al meu mai are o inscriptie 114m/1000m .

    Totus are doua dezavantaje , este destul de mare , si trebuie avut grija mare cum il porti , nu prea suporta sa fie inghesuit intr-un rucsac din cauza ca partea unde sant lentilele mari iese foarte usor ( sau se deregleaza si vezi imagine dubla) din corpul binoclului.( material plastic de calitate slaba )
    Concluzia finala , este un binoclu foarte bun dar este construit din materiale slabe .

    Desigur asta este parerea mea , despre binoclul meu , poate de atunci ( 4 ani ) producatorul si a schimbat materialele din care construeste
    1.40 prim fokus.68 E - 30 W, ss2 + 90 digi + DM500s

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Oct 2008
    Posts
    730
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    Daca vrei un binoclu bun, incearca sa gasesti binocluri vechi, din razboi...
    Eu am unul din 40, 8x40 dar are o calitate exceptionala, nu iti obosesc ochii, optica e ireprosabila, carl zeis jena.

    Lentilele sint bine colimate, adica aliniate, si ce e important pentru noaptea la stele, are unghi mare de vizibilitate.

  5. #5
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    multumesc tuturor pt sfaturi si in special
    acum ca stiu ce inseamna parametrii unui binoclu am sal iau pe pe cel la care m-am oprit prima data
    sper sa fiu multumit cu alegerea mea.

  6. #6
    Standard RSP member kilowatt's Avatar
    Join Date
    12 Jan 2010
    Location
    prahova
    Posts
    155
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    53

    Default

    Unul din asta am eu http://www.tocmai.ro/binoclu-ior-mil...0-5514605.html si e foarte bun.

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Oct 2008
    Posts
    730
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    Da, si IOR facea lucruri bune, dar nu se comparau cu nemtii.

    Pe ebay sau pe okazii gasesti, alegi doar in functie de pret.

    Eu asa ceva am si sint foarte multumit.
    http://www.ebay.com/itm/Zeiss-Deltri...item3f1b34d518

    Nici nu se compara, am probat in tirg unii de 50x70 si nici macar cit ai mei nu mareau.

  8. #8
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    eu nu iti recomand sa NU cumperi de pe net

    cel mai bine il cumperi personal dintr-un magazin, targ(chiar daca e second hand e mai de calitate poate) sau chiar de la negri de pe plaja pentru ca il poti testa singur

    acum tu decizi, dar din ce spune @guzy o sa ai ceva probleme la transport pentru ca sunt de duzina
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  9. #9
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Oct 2008
    Posts
    730
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    horatyu,

    Cu tot respectul, recomandarea ta e cam confuza.

    Poti sa explici clar daca ii recomanzi sau nu sa cumpere de pe net ?

    Din ce ai scris tu, se intelege ca ii recomanzi sa cumpere...

    Ca inspiratie, de pe net cumpara milioane de oameni si doar citiva sint nemultumiti...
    Prea mic procentul sa nu indraznesti.

  10. #10
    Super Moderator tutri's Avatar
    Join Date
    19 Aug 2011
    Location
    UTC+13
    Posts
    1,065
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Eu am un Jenoptik JB 32 10x30 Wide si nu am probleme cu el. Il folosesc foarte des, saptamanal.
    muta sobolanu` de aici

  11. #11
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Quote Originally Posted by gabrield View Post
    horatyu,

    Cu tot respectul, recomandarea ta e cam confuza.

    Poti sa explici clar daca ii recomanzi sau nu sa cumpere de pe net ?

    Din ce ai scris tu, se intelege ca ii recomanzi sa cumpere...

    Ca inspiratie, de pe net cumpara milioane de oameni si doar citiva sint nemultumiti...
    Prea mic procentul sa nu indraznesti.
    este ca si cand ai cumpara un parfum de pe net
    stii doar in parte dupa firma cum miroase, dar nu stii daca iti place sau nu

    la fel si aici , daca nu iti place cum se vede?
    pe probate e cel mai bine , ASTA AM RECOMANDAT EU , tu esti confuz daca nu ai inteles
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  12. #12
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    eu am comandat de pe amazon care sant foarte seriosi cu clientii , daca nu iti convine marfa o trimiti inapoi, si iti trimit banii
    daca vanzatoru da o teapa , amazon despagubeste cumparatoru.
    cel putin aici firmele gen dhl , sant atente cu marfa transportata , nu am avut nici odata probleme
    acu astept sa vina maine , sau poate poimaine..
    multa bafta

  13. #13
    Super Moderator tutri's Avatar
    Join Date
    19 Aug 2011
    Location
    UTC+13
    Posts
    1,065
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Subscriu.
    Nu iti place marfa, o dai inapoi. Eu cumpar, in general, de la Amazon si nu de la terti. Astfel am o siguranta ca marfa este ambalata bine si ca nu este teapa.
    In schimb se potatecosunlta si parerea altor cumparatori.
    muta sobolanu` de aici

  14. #14
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Oct 2008
    Posts
    730
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    In momentul cind cumperi de pe net, se intelege ca stii ce iei.

    Nu esti la taraba sa incerci cu limba sau cu nasul...

    Cine nu stie ce cumpara, sa nu ia de pe net.
    Last edited by horatyu; 23-08-12 at 12:49. Reason: offtopic, nu cauta sa dai sfaturi altora cum sa scrie , fiecare scrie ce vrea si cum vrea

  15. #15
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Quote Originally Posted by loplo View Post
    Subscriu.
    Nu iti place marfa, o dai inapoi. Eu cumpar, in general, de la Amazon si nu de la terti. Astfel am o siguranta ca marfa este ambalata bine si ca nu este teapa.
    In schimb se poate consulta si parerea altor cumparatori.
    eu nu ma refeream la transportul de la amazon pana la tine ci daca pleci intr-o calatorie si iti bagi binoclu in geanta de calatorie si cand il scoti sa se vada dublu ca s-au miscat lentilele(marfa de calitate proasta dupa mine) pentru ca asta a spus @guzy, voi intelegeti ca acest lucru este foarte important si ca asa ceva il observi doar dupa un timp si nu imediat.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •