Thanks Thanks:  10
Likes Likes:  14
Dislikes Dislikes:  1
Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 31 to 45 of 78

Thread: marimea antenei conteaza?

  1. #31
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    '' Sa fie o problema cu motorul dm3800? Mentionez ca stalpul este perfect vertical. ''

    - bratul / '' trompa '' motorului are joc mare ?

    - ar fi bine sa verifici la '' sange '' verticalitatea pilonului de sustinere ...


    Don't dream your life - live your DREAMbox ! DON'T FORGET TO SAY '' THANKS '' Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal All the files available here are kept for experimental and educational purpose only!

  2. #32
    Standard RSP member klausz's Avatar
    Join Date
    10 May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    231
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Bratul nu are joc. Cred ca nici macar un milimetru, iar stalpul este la sange verificat. Este perfect vertical.
    Poate ca totusi antena este cea care joaca feste.

  3. #33
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default motor 3800 amiko

    cred ca problema este de la motor, bratul nu urmareste foarte riguros orbita clarke. am avut un motor vechi strong si prindea totul de la 30W la 75E. am vrut sa-l schimb cu un motor de la amiko 3800 chinezesc si am stat 4 zile calare sa refac orbita pe acelasi stalp, cu aceasi antena, fara rezultat. are o portiune de cca 60-70 grade care urmareste aproximativ binisor orbita dar apoi se intampla asa cum ai spus, o reglezi pe vest si pierzi in est sau invers.
    dupa atatia nervi am demontat-o si am repus vechiul motor strong, in 30 de minute nu am avut ce face, urmareste toata orbita fara probleme.
    Last edited by delta2k2; 05-04-13 at 17:07. Reason: Regula 12 : Quote inutil

  4. #34
    Standard RSP member klausz's Avatar
    Join Date
    10 May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    231
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Sa fie mai bun asta chiar de-i mai ieftin? http://www.mondoplast.ro/Montura-H-H...2100-pg_ft-857

  5. #35
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    regula

    ieftin '' dai ''

    ''ieftin '' primesti .... de la orice componenta tv sat
    Don't dream your life - live your DREAMbox ! DON'T FORGET TO SAY '' THANKS '' Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal All the files available here are kept for experimental and educational purpose only!

  6. #36
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    @klausz
    da, asta e motorul care nu mi-a dat bataie de cap. vezi ca si bratul e mai solid si rigid dintr-o bucata de metal foarte dur, cel de la amiko 3800 este din doua bucati de tabla, daca strangi mai tare bridele se deformeaza imediat. duce 1.2m fara probleme, eu il folosesc de cativa ani si refuza sa se strice.

  7. #37
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Quote Originally Posted by claudiu View Post
    @horatyu
    antenele famaval pe care le-a dat boomul stateau mai bine la semnal decit antenele gibertini date tot de boom ,fiind la aceeasi dimensiune.Atit ca gibertini era mult mai solida la prindere antenei si montura pentru elevatie ,chiar supradimensionata pentru marimea ei ,ce o facea destul de grea. La testare antenelor famaval ,portughezii au venit cu un tabel cu valoriile medii ale semnalului pentru plaje de frecvente ,si la toate cele 5 antene de acelasi model pe care le-am testat valorile masurate au fost peste ce aveau ei in tabel-plaja 10750-10950 unde erau cele 3 transpondere pricipale boom - semnalul era cam cu 1,5-2,5db raport S/Z si la valoare undeva la 64-67. Dupa ne-au explicat ca daca valorile masurate sint sub cele medii pe care le aveau in tabel ,trebuie sa schimbe matritele de la prese. Ca o comparatie antenele de 90cm pe care le-a dat boomul cele de tehnic b,ca alea turcesti erau pus si simplu bataie de joc ,erau cu semnalul undeva la 63-64 ,rar mai gaseai cite una care sarea de 65 iar la raport S/Z undeva 12-13db iar cele de famaval erau intre 64-67 si cu raportul S/Z urcind pina la 14-14,5db . Ar trebui sa caut prin ce documentatie am strins cit timp am lucrat la boom mai ales fisierele in care mi-am notat masuratorile ,pentru ca am avut si multe antene de 1,2 si 1,25m la testat , se cauta o antena mai mare pentru instalatiile comunitare .Ar fi interesant mai ales pentru vinzatorii care isi lauda exagerat marfa .
    l-ai bagat in ceata pe om, eu nu i-am spus sa ia orice antena de la boom ci o anumita antena(model) daca vrea ceva mai mic de 85 -90 cm

    eu i-am pus niste imagini sa vada exact modelul si sa aleaga asa ceva
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  8. #38
    Standard RSP member klausz's Avatar
    Join Date
    10 May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    231
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Astazi a venit antena (Emme Esse 115). Am instalat-o dar din pacate nu am reusit sa o reglez prea bine din cauza vantului. Acum pe seara vad ca a mai stat dar cred ca maine o sa mai arunc un ochi. La prima vedere nu se observa vreo imbunatatire de semnal acolo unde m-ar interesa. Ma gandeam ca poate mai castig ceva pe Sky Sports Hd (28,2E). Din ce am reusit eu sa setez astazi nu exista nicio imbunatatire.

    Ma gandesc ca poate ar fi bine ca Emme Esse-ul sa il montez fix iar antena no name sa o pun pe motor. Cred ca asa as avea ceva castig.

    ---------- Post added at 18:40 ---------- Previous post was at 16:56 ----------

    Daca as pune 28,2E central, ce alti sateliti as mai putea receptiona cu tije pentru lnb-uri? Sunt sanse sa ajung la 16E? Dar 13 E?

  9. #39
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by klausz View Post
    Astazi a venit antena (Emme Esse 115). Am instalat-o dar din pacate nu am reusit sa o reglez prea bine din cauza vantului. Acum pe seara vad ca a mai stat dar cred ca maine o sa mai arunc un ochi. La prima vedere nu se observa vreo imbunatatire de semnal acolo unde m-ar interesa. Ma gandeam ca poate mai castig ceva pe Sky Sports Hd (28,2E). Din ce am reusit eu sa setez astazi nu exista nicio imbunatatire.

    Ma gandesc ca poate ar fi bine ca Emme Esse-ul sa il montez fix iar antena no name sa o pun pe motor. Cred ca asa as avea ceva castig.

    ---------- Post added at 18:40 ---------- Previous post was at 16:56 ----------

    Daca as pune 28,2E central, ce alti sateliti as mai putea receptiona cu tije pentru lnb-uri? Sunt sanse sa ajung la 16E? Dar 13 E?

    sal @klausz
    ce ai mai reusit sa faci? cu esse1.1 pe 28.2 din locatia bucuresti este posibil sa ajungi si pe 16E dar e greu si pe transpoder puternic, cum ar fi srtv TVR (11471). Pe 13E nu cred ca este posibil, cu putine exceptii, de ex 11629 JSC H 27500. Probabil si pe Hellas sa ai reusite.

    ---------- Post added at 18:27 ---------- Previous post was at 18:09 ----------

    @horatyu, de la postarea lui @claudiu au venit niste informtii foarte clare si exacte, de ce spui ca l-a bagat in ceatza cu asta? ar fi mai bine sa continuam la nesfarsit cu sloganurile vanzatorilor??? >sa repetam la nesfarsit niste lozinci de la comercianti cu impact mare si efect invers nu cred ca e benefic, ex : cumparati invacom ca are 0.1 db,... etc. acum 12-15 ani scria pe lnb 0.9-1.1 db sau chiar mai mult. putem face etichete si sa scriem pe ele nu 0.1 ci 0.05 db. sunt sigur ca le vom vedea curand si se vor vine excelent !!!!!!!! -legile naturale ale fizicii nu ne intereseaza, la NOI SE POATE !
    am testat atat invacom si alps cu ceva timp in urma, nici o diferenta notabila. acum am testat inverto black ultra si inverto red classic(ambele quad) si pot spune ca red classic nu este cu nimic inferior, decat la pretz.

    Cine poate spune unde se pot cumpara in Romania LNB-uri adevarate, nu universale ci din acelea cu ghidul de unda potrivit pe dimensiunea si forma oglinzii (ms @Claudiu pentru info )

  10. #40
    Standard RSP member klausz's Avatar
    Join Date
    10 May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    231
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Pentru ca si astazi a batut amaratul asta de vant, nu am mai incercat nimic. Sunt intr-o dilema: Sa schimb si motorul pe care probabil l-am strambat chiar eu tragand prea tare de el in timp ce el era cam strans de stalp sau sa renunt definitiv la motor si sa merg pe un multifeed.
    De exemplu astazi, asa cum am reusit sa o reglez pe vant zilele trecute, reusesc sa obtin doar 40% semnal pe MBC-urile de pe ARABSAT 26E, pe digi 0.8W am maximum 66%, TVR HD 16E 70%.
    Sigur nu e reglata la capacitate maxima ori datorita vantului, ori e ceva putred la mijloc.
    Last edited by klausz; 07-04-13 at 19:49.

  11. #41
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    @klausz
    cu siguranta nu ai reglat bine antena. cred ca este foarte usor inclinata spre west si cred ca elevatia este putin mica, ar trebui sa ai ai mult pe tvr hd (11512 ) - ma refer pt locatia bucuresti. mai incearca pe sud si apoi mergi progresiv est-vest pe transpondere cu acoperire identica si vezi diferenta.

  12. #42
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Aug 2010
    Location
    constanta
    Posts
    90
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    @dingo31:
    Am vazut ca esti din CT si ai o antena de 1.40, poti sa-mi spui daca iti intra SkySport 1 de pe 28.2E? Am un triax 110 tda si un offset de 1.20 de la tehnicb, dar niciuna nu miroase semnal. Cu siguranta imi trebuie o antena mai mare (pt a receptiona spotul nordic Thor si skysport uk), dar sa vedem care e acea antena, ca review-urile vad ca nu sunt prea bune...

  13. #43
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    @gigi_4476
    daca spui de 11565V 27500 pe astra2, nu intra nimic cu 1.4m.

  14. #44
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default antena

    @klausz
    eu am o antena offset 106/96 pe un motor hh si legata la un solo2 cu imagine black hole .Eu folosesc ca reper pe arabsat transponderul 12034 H/27500 iar pe thor/intelsat transponderul lui digi 12723H/27500.
    @horatyu
    nu am vrut sa bag pe nimeni in ceata ;antena pe care ai pozat-o tu merge mult mai bine decit multe antene de 0,9m care se vind in magazinele de profil de la noi. Am dat si ceva masuratori ca sa fie si pentru cei care au trecut de faza hobby ; vinzatorii din romania nu aduc marfa de calitate ,sau mai nou branduita cu cine stie ce marca . Si citi dintre vinzatori au bunul simt sa testeze marfa inainte sa o recomande cumparatorilor sau instalatorilor.De aici ar trebui sa plecam. Pentru ca orice vinzator va spune ca merge foarte bine ce vinde el ,ca nu au fost probleme ,ca nimeni nu a reclamat. SI problema se pune daca nu merge asa cum spune el ce faci ,iti bati joc de banii tai sau ai clientului ? Aici e durerea ,ca in zona de sud sud-est a Romaniei nu merge treaba cu marfa proasta ,pui antena offset de 185cm si dupa un an vezi ca ii merge pe digi ca un offset de 120 -125cm. Si ce faci ? Ce ii spui ca sa nu cazi prost ,ca nu ii mai merg multe din canalele sky uk ,ca nu-i mai merge viasatul , ca jumatate din canalele de pe astra19est ii fac figuri pe vreme urita. Vinzatorii vor marfa ieftina la care sa puna adaos cit mai mare ,si daca se poate sa vinda cit mai mult. Februarie 2012,in urma unui vint puternic am avut 2 antene de 1,4m fabricatie bulgaria ,la care s-a rupt cuiul de la elevatie sau a cedat sudura la fixarea cuiului de la elevatie. Peruvision a dat mail la fabricant si a zis ca antenele sint facute sa reziste la vinturi cu viteze de maxim 70km/h. Ce vina are clientul ? Clientul a ramas fara antena pe care a dat 4,5mil . Deci fabricantul nu are nici o raspundere ,vinzatorul nici atit ,instalatorul sa se descurce cu clientul.SI daca zbura de pe bloc si facea cine stie ce pagube cum dracu era ? se ajungea la proces,ancheta ?
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  15. #45
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Aug 2010
    Location
    constanta
    Posts
    90
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    Quote Originally Posted by dingo31 View Post
    @gigi_4476
    daca spui de 11565V 27500 pe astra2, nu intra nimic cu 1.4m.
    nu, e vorba de 28,2e:
    11798h, 29500, 3/4, dvb-s2, qpsk
    11720h, 12363v, 12344h, 12324v.

    am nevoie de un feedback referitor la receptia acestor tp-uri in zona CT pt a ma orienta spre o antena cu care sa le receptionez. poti sa mi le dai in PM, pt a nu umple topicul...

Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •