Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 4 of 4

Thread: Problema scanare mai multi sateliti

  1. #1
    Standard RSP member Swerige's Avatar
    Join Date
    18 Jan 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    332
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default Problema scanare mai multi sateliti

    Salutare tuturor, va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema. Am adaugat un suport pt 3 sateliti:Eutelsat W2, HorBird si Sirius.Folosesc o placa Skystar 2 si ca playere Progdvb si Dvbviewer. Cand am scanat cu cele doua playere am intalnit problemele:
    1. In Progdvb nu pot sa scanez decat Eutelsat W2. Mentionez ca nu apare in meniu optiunea disecq(daca cumva e nevoie de ea).
    2. In Dvbviewer pot scana Eutelsat W2 si HorBird, dar numarul de canale gasite pe Eutelsat W2 e mai mic decat cele gasite de Progdvb.

    Unde sa fie problema, sau gresesc eu undeva? Adaugare disecq pentru fiecare satelit se face in setup-up softului placi? Astept sfaturile celor care doresc sa ma ajute. Imi cer scuze aceasta problema a mai fost discutata pe forum.

  2. #2
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    75

    Default

    In progdvb undeva la optiuni trebuie setat lnb cu 4 intrari, la tine din ce ai scris e setat doar cel cu 2 intrari.
    In legatura cu numarul de calae e din cauza liste de frecvente din dbwiewer.

    In ambele programe mergi mai bine pe scanare manuala si atunci o sa fie OK.

  3. #3
    Super Moderator tutri's Avatar
    Join Date
    19 Aug 2011
    Location
    UTC+13
    Posts
    1,065
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Settings->TV Sources->LNB->More then (corect ar fi than) one position si bifezi satelitii doriti.
    Pentru o scanare buna, trebuie downloadata ultima lista cu transpondere, altfel pot avea "gauri". Incearca aici. Sunt liste si pt dvbviewer si pt progdvb.
    muta sobolanu` de aici

  4. #4
    Standard RSP member Swerige's Avatar
    Join Date
    18 Jan 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    332
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default Multumiri pentru ajutor

    Multumesc pentru ajutorul acordat, am reusit sa rezolv o parte din probleme, unele au mai ramas, dar mai e timp pentru a invata cate ceva.


    Bafta multa!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •