Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 7 of 7

Thread: Digionline prin vpn

  1. #1
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,190
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default Digionline prin vpn

    Folosesc openvpn server-client cu redirectionare trafic prin server cu ip digi, dar asta nu vrea.
    Oriunde verific arata ok, accesez orice, pe astia nu pot sa-i vrajesc.
    Se deschide aplicatia, vad meniu, canale... dar cand dau pe un canal e negru si nu zice nimic.
    Pe direct imi zice ca nu-s in reteaua lor.
    In reteaua digi e ok.
    Stie cineva ce ar mai trebui adaugat in config?
    Eventual in PM, va rog, daca nu se poate aici.
    Multumesc
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  2. #2
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,190
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    Am mai sapat, am schimbat configuri si situatia sta cam asa:
    Hotspot de pe mobil, cu acelasi fisier client openvpn, pe win 10 merge (digionline, netflix, youtube etc)
    pe stick android TV nu merge niciun stream, doar plex, dar si la plex se intampla ciudatenii.
    Nu vad cine este client, zice ca nu e nimeni, dar traficul este vizibil.
    Se pare ca openvpn mai trimite niste metadate si dupa astea il miroase si blocheaza. Dar de ce nu si pe win 10?
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  3. #3
    none
    Join Date
    01 Jan 1999
    Location
    acasa
    Posts
    798
    Mentioned
    35 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    daca te ajuta, cam acu vreo 3-4 luni, aveam
    openvpn pe un server cu io de digi...si acces la digionline, atit pe web cit si pe aplicatia android (pe win cu bluestacks!)... nu am incercat in device android....
    ^^^^
    bafta

  4. #4
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,190
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    M-ar ajuta configu' tau, poate gasesc ceva acolo.
    Nu reusesc sa-mi dau seama care e buba. probabil aplicatiile de pe stick android comunica altfel.
    Am gasit cate ceva pe net:
    Use Obfuscated Servers
    Obfuscation disguises your VPN use to make it look like a regular internet connection. Most security protocols (like OpenVPN) add metadata to your traffic (or “packets”) that can reveal that you’re using a VPN. This makes it difficult to get past tough VPN blocks, especially those imposed by governments.
    To overcome this issue, obfuscation scrambles this metadata so it’s unreadable. There are different methods and technologies for this, but the underlying principle involves concealing the VPN protocol and encryption within another protocol. By wrapping the VPN traffic inside a different protocol, it becomes harder to differentiate it from regular internet traffic.
    Obfuscation is a VPN feature that encapsulates VPN traffic in an extra layer of encryption to make it look like regular internet traffic. Obfuscation is the best way to bypass DPI detection and blocks.
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  5. #5
    none
    Join Date
    01 Jan 1999
    Location
    acasa
    Posts
    798
    Mentioned
    35 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Luni ajung pe acasa...sunt plecat cu munca prin austria...dar nu e nimic deosebit la el...
    ^^^^
    bafta

  6. #6
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,190
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    Serverul openvpn merge de ceva timp fara probleme, numai ca acum m-am lovit de necazul asta cu aplicatiile de stream de pe android, alt stream merge din retea in afara. Si tare mi-e teama ca e problema de mai sus, ca am incercat pe 5 servere de vpn, unul a mers bine acum vreo 5 seri, unul a mers in suturi tot atunci, iar celelalte deloc. Acum nu mai merge niciunul. Ala care a mers bine vreo juma de ora cat am testat era pe un ruter tplink. Fara sa modific nimic, acum nu mai merge.

    Ma gandesc sa rutez traficul care intra prin GW1 in serverul cu openvpn sa iasa prin GW2 (un alt ip public)
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  7. #7
    Golden Member piccolo08's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2010
    Location
    Earth
    Posts
    450
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    La mine functioneaza perfect digionline prin vpn . Din pacate nu pot da detalii in clar . il folosesc cu succes de mult timp.
    DM 800se sim 2.10 , Ibox-cloud, raspberry pi si alte rahaturi

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •