Thanks Thanks:  101
Likes Likes:  210
Dislikes Dislikes:  1
Page 6 of 63 FirstFirst ... 23456789101656 ... LastLast
Results 76 to 90 of 940

Thread: Digi TV...

  1. #76
    Standard RSP member outcast's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    1,660
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    74

    Smile Re: DIGI

    Quote Originally Posted by potel View Post
    Daca ai putea sa te referi la site-uri in limbi mai internationale..... poate ar iesi ceva.

    P.S.: Cica chinezii au reusit. Vrei un link?!
    ha ha....buna!...pune link-ul..

  2. #77
    Golden Member istvan's Avatar
    Join Date
    14 Feb 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    396
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    65

    Default Re: DIGI

    eu am gasit unu arab sau ce limba o fi :http://www.goulmimatec.com/vb/showthread.php?t=443

  3. #78
    Member Beginner potel's Avatar
    Join Date
    27 Feb 2007
    Posts
    22
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: DIGI

    Oooo! Arabii sunt chiar avansati in domeniu.
    Pacat ca vorbesc (si scriu) o limba si mai imposibila decat maghiara.

    Nu vreau sa deturnez topicul asa ma refer la cheile postate pe site-ul de mai sus: Sunt aceleasi kei expirate de 'ani de zile'.... de pe toate forumurile din lume.

  4. #79
    Standard RSP member klausz's Avatar
    Join Date
    10 May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    231
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: DIGI

    Salutare! Sunt nou in acest domeniu si am o intrebare de principiu:

    Ce programe se pot receptiona pe langa programele Digi TV? Cand ii dau new instalation si el imi cauta toate programele le gaseste si pe cele free de pe satelitul cu Digi Tv?
    Daca nu ce reciver imi recomandati pentru receptionarea mai multor programe?
    Motorul diseq este o buna alegere pentru receptionarea cator mai multe posturi?

  5. #80
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default Re: DIGI

    Aici http://www.lyngsat.com/1west.html gasesti programele cu galben,dar nici alea pe toate deoarece sunt unele care nu au acoperire buna pe Ro.Cauta prin meniul receptorului satelitul Thor si pune-l sa scaneze.Nu ai spus ce model de receptor ai.
    Pentru un sistem mobil o antena de 1,2 cu motor HH si un alt receptor.Pentru asta trebuie sa ne spui si locatia si suma de bani care esti dispus sa o investesti.Eventual ce limbi mai stii ca sa-ti spunem daca merita.

  6. #81
    Standard RSP member
    Join Date
    11 May 2007
    Location
    Diemrich
    Posts
    53
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: DIGI

    Quote Originally Posted by vasilescudaniel View Post
    am reusit pana la urma ...
    dar daca selectez tipul de receptor 1165 am boxkey 00000000 , probabi cele doua nu sunt indentice

    nu are sens sa desfaci pasta de pe procesor, ai langa tuner un conector rx tx v+ si gnd il iei de pe carcasa tunerului. de acolo poti extrage orice sau poti scrie in flash orice.

  7. #82
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Feb 2007
    Posts
    426
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: DIGI

    Quote Originally Posted by niros View Post
    nu are sens sa desfaci pasta de pe procesor, ai langa tuner un conector rx tx v+ si gnd il iei de pe carcasa tunerului. de acolo poti extrage orice sau poti scrie in flash orice.
    Am nevoie sa revigorez si eu un HSS1160. Crezi ca ma poti ajuta cu softul
    si bineinteles un firmware original.????
    De fapt asta e metoda simpla de remediere a receptoarelor ce afiseaza 2222 , 3333 . 4444 sau mai stiu eu ce porcari , pe portul serial cu o interfata cu rs232.
    f11

  8. #83
    Member Beginner potel's Avatar
    Join Date
    27 Feb 2007
    Posts
    22
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: DIGI

    Quote Originally Posted by niros View Post
    nu are sens sa desfaci pasta de pe procesor, ai langa tuner un conector rx tx v+ si gnd il iei de pe carcasa tunerului. de acolo poti extrage orice sau poti scrie in flash orice.
    poti dezvolta un pic?! ce soft, ce port etc.
    Eu am reusit cu jtag dar varianta ta pare muuuuult mai simpla...

  9. #84
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: DIGI

    Ma p...s pe el de receptor este cel mai de .... receptor posibil daca il butonezi mai mult se blocheaza asa mi sa intamplat dupa ce iam dat o scanare manuala pe TPa lui hotbird ,scaneaza tp ul apoi sterge programele neimportante ,ce stergeam apareau iar daca mi se bloca si nu faceam in prealabil un exit inainte de blocare. Iar semnalul este de tot r.....ul pe unele tp 95-98,iar pe altele 75-80, am norocul ca il am la parinti la buzau ca altfel il lua d...ul ca am mai prajit unul inaintea lui asta.

  10. #85
    Standard RSP member
    Join Date
    11 May 2007
    Location
    Diemrich
    Posts
    53
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: DIGI

    @f11, soft nu am de unde, problema e bk-ul. daca iei dump de la o alta conserva, nu se deschide cartela, asa ca e munca facuta degeaba. era bine daca faceai dump la conserva, aveai bk-ul cu care a fost imperecheata cartela.
    Last edited by niros; 15-05-07 at 14:30.

  11. #86
    Standard RSP member
    Join Date
    11 May 2007
    Location
    Diemrich
    Posts
    53
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: DIGI

    @potel, ca sa conectezi conserva la pc, ai nevoie de un adaptor cu MAX232. se foloseste si la cablul de date la unele modele de telefoane mobile. e cu rol de buffer, pentru evitarea descarcarilor electrostatice in flash-ul receptorului. nu folosi legarea directa la pc. exista riscul distrugerii receptorului. iti trebuie apoi softul cu care sa citesti flash-ul si sa faci dump. de acolo extragi bk-ul.

  12. #87
    Standard RSP member
    Join Date
    11 May 2007
    Location
    Diemrich
    Posts
    53
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: DIGI

    2222 si 3333 afiseaza cand sursa e pe moarte sau apare o alta defectiune la partea hardware. nu te ajuta cu nimic resoftarea aici. doar in cazul cand apare 4444.

  13. #88
    Standard RSP member
    Join Date
    11 May 2007
    Location
    Diemrich
    Posts
    53
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: DIGI

    s-ar putea sa nu fie real zvonul, dar am auzit din alte parti ca la modelele 1160 pe care scrie Made in Turkey pe spate, iar in fatza, Digi e scris in relief, argintat, au scos de pe placa acel conector si traseele. se gaseste langa tuner doar la modelele 1120 si primele 1160, pe care e scris DIGI cu vopsea albastra. verificati care aveti modelul facut de turci, s-ar putea totusi sa-l fi mutat in alta parte sau pe fatza cealalta a placii unde sunt lipiturile, si sa nu fi observat cine mi-a comunicat aceasta informatie.

  14. #89
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default Re: DIGI

    Quote Originally Posted by niros View Post
    @potel, ca sa conectezi conserva la pc, ai nevoie de un adaptor cu MAX232. se foloseste si la cablul de date la unele modele de telefoane mobile. e cu rol de buffer, pentru evitarea descarcarilor electrostatice in flash-ul receptorului. nu folosi legarea directa la pc. exista riscul distrugerii receptorului. iti trebuie apoi softul cu care sa citesti flash-ul si sa faci dump. de acolo extragi bk-ul.
    Nu cred ca poti extrage bk prin RS232.Daca ai reusit asta sau stii pe cineva care a facut-o da-mi si mie softul si fac imediat interfata RS232 si incerc.
    Montajul cu MAX232 ajuta la conversia semnalelor TTL in sdandarul de comunicare RS232,calculatorul nu va comunica cu receptorul daca faci o legare directa din cauza imposibilatii comunicarii.

  15. #90
    Standard RSP member
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    53
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: DIGI

    Salut, am conserva de la turci (dar digi e scris cu negru si nu e in relief). Nu este nici un conector pe placa (nici linga tuner si nici in alta parte). Pe placa conservei mele mai sint 3 locuri acoperite cu pasta care acopera procesorul. Dupa marime ar putea fi in unul din acele locuri dar nu cred. Spun ca nu cred pt. ca sint unul dintre fraierii (cum spunea cineva pe aici) care a platit pt. extragerea bk. rsa, si treaba a fost facuta pe la procesor ( ca in imaginile de pe site-l unguresc), si nu cred ca cel care a lucrat-o s-ar fi chinuit daca putea s-o faca prin conector (sau lipituri la exterior). A scos pasta ( dupa cum e de prajita placa a facut-o prin incalzire) si dupa ce si-a facut treaba a pus pasta la loc. De ci nu cred ca e asa de greu de scos, trebuie tehnica.
    Toate cele bune.

Page 6 of 63 FirstFirst ... 23456789101656 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •