Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 5 of 5

Thread: Ipbox si oscam

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2009
    Posts
    202
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default Ipbox si oscam

    Sal,eu cred ca cei care fac versiuniile oscam sh4,nu se ocupa deloc cu ipbox ca sa aiba si acest receptor o versiune noua care si sa mearga sa nu foloseasca procesorul aproape 100%,eu am ramas la versiunea oscam 4743, care nu omoara procesorul foloseste aproximativ 10%,mai este citeva versiuni care merg din seria 5...,dar mereu m-am intors la 4743,astazi am incercat ce a pus zildan azi pe forum adica oscam 6171,ipboxul s-a blocat de tot,abia am reusit sa pun inapoi versiunea veche.Sunt curios daca in alte receptoare merg fara probleme versiuniile noi de oscam.

  2. #2
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,510
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Ai configul prost.
    Ceva nu e bine acolo la tine.
    E si server, cam cate lini ai?
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2009
    Posts
    202
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default ipbox si oscam

    Am 19 linii primiite si 28 de client,cu versiunea 4743 merge perfect,pot sa navighezi in meniu,si intre canale, fara sacadari.Ca sa ma inteleaga,nu am probleme cu freezuri sau decodare.Daca pun versiune noua ,nu mai pot sa navighez ,se gandeste mult.Daca as avea config prost facut nu ar merge nici 4743,sau versiunile noi trebuie altfel configurat ca sa nu am procesor aproape la maxim?
    Last edited by laci; 29-12-11 at 21:49.

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Feb 2008
    Posts
    94
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    59

    Default

    Incearca in oscam.conf ,la global pune nice=0.

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2009
    Posts
    202
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default ipbox si oscam

    M-am jucat cu setarile nice in versiunea oscam 6171, cu setarea nice=0 se poate deja naviga in meniu, procesorul avea valori intre la 70%-98%,la nice=15 valori 50%-97%,dar de obicei sta mai mult la valori de 90% in sus.Am pus inapoi la versiunea 4743 la nice=15 valori 4%-max 15%,inainte de testari am avut nice=-10 aproximativ tot la aceste valori.In toate cazurile n-am avut probleme de decodare,mergea sharingul perfect.Tot raman la vresiunea 4743 ,cu versiuniile noi nu vreau sa prajesc procesorul.
    Last edited by val; 30-12-11 at 22:03. Reason: quote inutil, vezi #12 din regulament

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •