Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 14 of 14

Thread: Enigma2 RSP_STM23 - Restart Spark ... plugin

  1. #1
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    94

    Default Enigma2 RSP_STM23 - Restart Spark ... plugin

    Chiar daca este cam tarziu , totusi un mic cadou de Craciun nu strica , va pun la dispozitie un mic plugin care introduce in meniul imagini Enigma2 RSP optiunea de Restart Spark . Pluginul nu este scris de mine , eu doar l-am adaptat sa functioneze si pe imaginea Enigma2 RSP ... multumiri @zildan pentru rabdare si explicatii si echipelor EOS si AR-P din munca carora m-am inspirat .

    Pluginul l-am testat doar pe receptorul Amiko Alien imagine RSP Enigma2 stm23 deci nu testati pe alt model sau alta imagine


    Restart_Spark


    Se descarca pluginul si se transfera in receptor in /tmp , se acceseaza receptorul cu ajutorul telenet si dupa logare se dau urmatoarele comenzi

    cd /
    tar zxvf tmp/plugin.tgz
    rm tmp/plugin.tgz
    se va da apoi restart GUI din meniul receptorului si dupa restart in meniul aparatului in sectiunea restart va apare si linia Restart Spark . Dupa ce vom da Restart Spark ... pe display-ul aparatului va aparea reboot si in cca 10 secunde receptorul va face reboot trecand pe imaginea Spark , din imaginea Spark cred ca stiti deja cum se trece in Enigma . Testele le-am facut pe ultima imagine publica si nu au produs incidente neplacute dar daca prin absurd vor aparea probleme si receptorul nu va mai trece de secventa de boot , rezolvarea este reinstalarea Enigma si posibil si Spark ... deci va sfatuiesc sa va faceti salvari la setari inainte de instalarea pluginului .

    Atentie instalarea pluginului o faceti pe propria raspundere si nu ma fac raspunzator de eventualele neplaceri cauzate .
    Last edited by stargate; 25-03-12 at 21:44. Reason: corectat link
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  2. #2
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    94

    Default

    Nu a avut nimeni curiozitatea si curajul sa testeze pluginul ?... sau nu mai sunt utilizatori de RSP Enigma2 ?
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    05 Feb 2007
    Posts
    86
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    m-ai provocat si am testat eu pluginul
    Merge face trecerea si e chiar ok
    decat tot sa folosesti butonul de la spate

    Sarbatori fericite si un nou E2 de la RSP!!!!

  4. #4
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Folositil doar pentru versiunea care e facut ca altfel veti avea surprize...

  5. #5
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    94

    Default

    Daca cineva a instalat pluginul pe receptor Amiko Alien cu imagine RSP Enigma2 si a avut probleme va rog sa spuneti si retrag pluginul de la download ... personal am testat pluginul mult timp si pe mai multe imagini RSP si nu am avut probleme .
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    06 Mar 2007
    Location
    BUNESTI-VL
    Posts
    47
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default plugin

    salut
    azi am avut ceva timp, si l-am incercat si eu si functioneaza fara probleme
    multumim
    dolce, focus,digi, DM500s, dm7000, amiko shd-8900 alien, opticum 7300CI2CX, opticum 4100TSCR, opticum 4100C, srt6355, antena 1.2Al, lnb gold quatro twin0.2, H-H strong DM2100, MREV. 2.25, SS2

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    05 Feb 2007
    Posts
    86
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    stargate stai linistit la mine functioneaza de ieri si inca foarte bine
    chiar ca trebuie sa multumim
    este mult mai comod sa fac trecerea mai ales ca folosesc mai mult E2
    Spark doar daca vreau sa vad ce a aparut nou

  8. #8
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    94

    Default

    Incidentul avut cu pluginul a fost pe o imagine Enigma2 RSP stm24_beta , pe acest tip de imagine pluginul nu functioneaza si duce la coruperea Spark dar pe Enigma2 stm23 functioneaza bine .
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  9. #9
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Jan 2011
    Posts
    235
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    si de unde luam beta aia?haideti mah....

  10. #10
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    94

    Default

    Sunt imagini care circula doar in cercul beta-testarilor si nu sunt facute publice pana nu sunt bine puse la punct . Te rog sa scrii in sectiunea dedicata imaginii RSP daca ai nelamuriri sa nu facem praf topicul acesta .

    Multumesc .
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  11. #11
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    94

    Default

    Am rezolvat cu restart_spark si pe imaginea stm24 ... daca se face publica imaginea RSP_STM24 si o sa vrea @zildan sa introducem pluginul in imagine o sa fie ...daca nu ... dupa publicarea imaginii o sa pun pluginul pe site si cine are sange in instalatie il poate testa ... nu va fie teama ca Alien este un receptor solid si in afara de o reinstalare de Spark sau E2 nu se poate intampla mare lucru .
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  12. #12
    RSP Enigma Team
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Departe
    Posts
    437
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Sa nu exageram, nu e chiar asa stabil. La mine a murit din prima, la o simpla incercare de a instala E2 (http://sateliti.info/showthread.php?...l=1#post187411). M-a ajutat si Zildan, am ajuns pana la restore cu ymodem, dar tot nu si-a revenit. Asta asa, apropos de stabilitate.

  13. #13
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    94

    Default

    Eu nu exagerez si imi pare rau de problema ta ... eu vorbesc din experienta mea , de exemplu in perioada cand incercam sa adaptez pluginul la Alien ii faceam praff bootargs de 4-5 ori intr-o zi si trebuia sa reinstalez uneori si Spark si E2 de tot atatea ori si asta mai multe zile la rand de imi era si mie teama ca o sa crape flash-ul intr-o zi .

    Din ce am citit eu si din ce am discutat cu @zildan despre problema ta este ceva ciudat acolo ... incearca sa instalezi enigma2 sau spark fara cablul serial conectat la receptor , eu am avut un asemenea incident cand degeaba tineam apasat OK ca nu trecea in boot de urgenta si nu puteam sa-i dau comanda sa treaca la scriere imagine ... pur si simplu trecea mai departe si ramanea blocat in LOAD pe afisaj si dupa ce am scos cablul din receptor a fost ok .
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  14. #14
    RSP Enigma Team
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Departe
    Posts
    437
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Stargate, am continuat discutia in alt thread, ca sa nu mai poluez thread-ul curent. Am postat acolo mai multe detalii despre problema si un raspuns la mesajul tau:
    http://sateliti.info/showthread.php?...l=1#post187496

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •