Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 7 of 11 FirstFirst ... 34567891011 LastLast
Results 91 to 105 of 153

Thread: SkyStar HD2

  1. #91
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default Re: SkyStar HD2

    EHhhhhhh.....he......frumoase vremuri...prin 2005 perioada "romantica" a HD-ului.....singura diferenta era ca atunci semnalul era mpg2....pe cand acum e ceva cu 4 in coada...
    Nu blama SSHD2-ul...saraca nu e ea de vina ci suportul de operare... iar cei de la TechniSat sunt si ei disperati de schimbarile de sisteme de operare pe care le-au tot promovat cei de la "micsimoale"...Vista si mai nou W7.....(unul foloseste dx10 altul dx11 )
    Eu ...nu pot sa-ti spun prea multe despre ssHD2 caci nu am avut nici macar in probe sub forma de imprumut asa ceva cu toate ca mi-as fi dorit !!!! ....dar
    banuiesc ca daca ai folosit windows XP...la treaba asta sanse mari de buna functionare nu prea ar fi!!! ....fara folosirea driverelor BDA drivere scrise pentru placa de genul pe care o ai tu. Aceste drivere merg cel mai bine pe vista sau chiar pe W7......daca ai testat pe SO Vista sau W7 atunci ceva e posibil sa fie eronat in configurare...progdvb...nu mi se pare cea mai stralucita alegere deoarece doar varianta PRO are suport pentru DVB-S2...(si oricum au avut si ei probleme cu noile versiuni o lunga perioada)...deci nu e vina lui daca ai folosit varianta standard.
    "Apropos" de placile scumpe ....eu sunt mai rezervat .....pentru ca de la nvidia cel putin incepand de la seria 7 chiar daca nu se declara sunt drivere video care pot activa accelerarea hardware pentru HD si se comporta excelent in afisarea HD....trust me!!!
    Rezultatele le obtii doar incercand diferite play-ere si diferite codecuri(CyberLink.PowerDVD.Deluxe.) asta mie mi sa parut cel mai bun si stabil folosind-ul pe un sistem (la vremea respectiva) AMD FX64 monocore cu doar 1Gb/ram de memorie si culmea cu un fx6600SLI, pe vista .
    Caile spre o receptie BUNA sunt deschise doar trebuie sa gasesti varianta de a ajunge acolo.
    In limita cunostintelor mele despre subiectul abordat aici.....i-ti stau la dispozitie prin PM sau Ymess: vasiliu1


    "CER SENIN PENTRU TOTI"

  2. #92
    Golden Member
    Join Date
    05 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: SkyStar HD2

    Inainte sa te pui sa dai vina pe placa citeste macar de ce nu iti merg DVB-S2
    http://www.progdvb.com/download_progdvb.html --- la "version comparison"
    (daca nu te obosesti atunci sa sti ca versiunea standard nu suporta DVB-S2)
    foloseste si altceva in afara de progdvb daca nu incerci altceva nu are cum sa iti placa.

    Iti pare rau ca ai vandut placa ss2 cu toate ca ss HD2 e mult superioara , ok , imagineazati ca o sa apara un nou windows si lumea o sa planga dupa drivere ...cei cu ss2 in fine toate faine si frumoase...fiecare ramane cu parerea lui (cu toate ca ss2 in ochi mei ia undeva la nota 8 si ss hd2 10 in ce priveste capacitatea unei placi PC)

    Iar legat de necesitati hardware depinde ce windows/codecuri folosesti..fiindca pe un sistem la 2000 pe xp cu un Radeon2400/2600 nici nu iti caraie la HD-uri ....asta totul tine de tine

    Cum spuneam de mii de ori nu calculatorul e de vina ci utilizatorul.....

  3. #93
    Member Visitor
    Join Date
    20 Jul 2009
    Posts
    4
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: SkyStar HD2

    Salut!Folosesc Prog DVB 6.05 Pro iar daca citeai cu atentie mai sus-ORF in 720p-ai fi remarcat ca doar cu versiunea PRO il puteam viziona.Microsoft .NET Framework Version 2.0 o folosesc deoarece placa video ATI 4850 o cere la instalarea driverului iar sistemul de operare XP SP2 e singurul care "s-a inteles" cu placa.Cunosc problema CyberLink,PowerDVD7,Filtre etc.cu care ma descurcam de minune la SS2 si toate programele 720p erau ok...in schimb la SS HD2 trebuie incercat pana-si pierde "utilizatorul"rabdarea!!!2 zile am incercat sa scanez ArteHD ,AnixeHD... se bloca Prog DVB-ul si nu mai puteam vedea nimic=>restart PC! O sa incerc sa pozitionez mai bine antena ,poate sunt mai pretentioase la semnal.

  4. #94
    Standard RSP member saturn's Avatar
    Join Date
    28 Feb 2009
    Posts
    120
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: SkyStar HD2

    Arte HD in primul rand eu as incerca cu DVBViewer Technisat Edition (cel de pe CD-ul primit la placa), ca oricum aceasta televiziune este FTA pe Astra. Chiar daca nu stie multe acest program, dar macar merge foarte bine pt posturle gratuite, pentru test cred ca e bun.
    DM800 + DM3800 + Inverto + ceva offset alb + CCCam

  5. #95
    Golden Member
    Join Date
    05 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: SkyStar HD2

    Nu e vina technisat pentru updateuri.....ei au facut driverele , mai departe cine face softu e treaba lui, incearca si altceva decat progdvb si vei vedea ca e unul dintre cele mai naspa programe de acum....la functionalitate , stabilitate etc....


    legat de maturitatea placii......ia ss2 pune BDA ia SS HD2 si pune BDA sa vedem care se comporta mai bine, ss hd2 se comporta mai bine, faci niste comparatii si tragi niste concluzii fara acoperire...


    nu inteleg ce la ss2 faceai si nu e tot una ca si cum ai face la fiecare placa
    "2 zile am incercat sa scanez ArteHD ,AnixeHD... se bloca Prog DVB-ul si nu mai puteam vedea nimic=>" frate tu ai auzit si de alte programe?!!!!!!!!!!!!!!!!
    ss2 iti mergea superb fiindca era vazuta ca un adaptor de retea, ss hd2 nu mai e asa, ceea ce in timp sa dovedit a fi mai bine, fiind similar unui driver universal.
    sunt curios sa vad defectiunile , contacteaza-ma pe yahoo:resofty
    si vom posta apoi concluziile si rezultatele...

  6. #96
    Standard RSP member melting's Avatar
    Join Date
    19 Sep 2008
    Posts
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Driver nou .....SkyStar HD2

    SkyStar HD2 si Skystar USB 2 HD CI


    http://www.skystar-2.com/drivers.htm

  7. #97
    Member Visitor
    Join Date
    21 Sep 2008
    Posts
    8
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default SkyStar HD2

    SALUT....ma poate ajuta si pe mine cineva sa configurez un cccam pe skystar hd2....pe altdvb m-ar interesa....multumesc anticipat!

  8. #98
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: SkyStar HD2

    pai cccam nu merge pe ss decat daca ai tu un serv de cccam sau iti da cineva o linie
    poti studia pe pagina principala a dvb cards,nu pot da link sant prin proxy,insa parerea mea e ca nu merita osteneala
    1 ar fi ca nimeni nu prea iti va da o linie de a moca
    2 daca vei folosi acele softulete ptr ss vei observa ca nu ai continuitate in vizionarea prog,adica nu tine mult

  9. #99
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default Re: SkyStar HD2

    @laleauaneagra tre sa te constrazuc putin.
    La serviciu am un ss2 normal nu HD si cccam (prin flycccam) merge brici, nu am intreruperi si vad destule (linia o am de la mine de acasa din DM). Cu placa ss2HD nu am incercat dar nu vad de ce nu ar merge.

    PS. ma uit prin altdvb facut de damirsat luat de pe exyusat.

  10. #100
    Golden Member
    Join Date
    05 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: SkyStar HD2

    @sorin8m
    incearca si cu linii externe nu doar din reteaua locala sa vezi ce frumos pica intr-una cardurile.
    @mario2007
    foloseste haducccam sau cum ii spune si daca te uiti in sectiune vei vedea detaliile exacte, functioneaza ca plug-in pt orice aplicatie DVB pe care o vrei.ideea e identica la fiecare aplicatie.
    daca ai nevoie de alte informatii posteaza aici

  11. #101
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default Re: SkyStar HD2

    @resofty
    80% din linii la mine sunt de pe servere din strainatate (majoritatea din serbia unde internetul este mult mai incet decat in RO), iar la mine in receptor momentan nu am card local.

  12. #102
    Golden Member
    Join Date
    05 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: SkyStar HD2

    @sorin8m
    Nu la asta ma refeream(tu imi zici de liniile tale din dm ), tu in haducccam ai doar linia din reteaua locala (nu are nici o legatura cu cardul local!!!) de aia iti merge asa bine, ia o linie de pe DM si muta pe haducccam sa vezi atunci despre ce vorbesc eu

  13. #103
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default Re: SkyStar HD2

    Nu intrebuintez handucccam, am flycccam pe ss2 cu altdvbexyusat ma uit pe comp. Acuma am inteles ce zici tu, o sa fac teste cu un sarb sa vad cum merge. Dar mentionez ca acasa am UPC internet iar la serviciu RDS (din pacate).

  14. #104
    Golden Member
    Join Date
    05 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: SkyStar HD2

    Software & Drivers

    Software-Version 1.3 (incl. DVBViewer TE2)
    Publish date: 13.07.2009
    List of bugfixes/improvements
    - expanded list of supported CAMs
    - improved addressing of multiple SkyStar HD 2 devices installed in one PC
    languages: Download (40,91 MB)

  15. #105
    Standard RSP member
    Join Date
    16 May 2007
    Location
    bacau
    Posts
    72
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: SkyStar HD2

    intrebare intrebatoare:
    dvbviewer pro nu merge cu emubox? nu vede .dll in directorul plugins sau se pune in alt director?
    mersi.

Page 7 of 11 FirstFirst ... 34567891011 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •