Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 3 of 11 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 31 to 45 of 153

Thread: SkyStar HD2

  1. #31
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: SkyStar HD2

    Scurta revizier asupra placii HD2.
    Folosesc un calculator FS Scenic cu procesor Pentium 3 850Mhz 364 SDram,video 64 S3
    Placa functioneaza cum trebuie ,spre mirarea mea, cerinte minime P4 1.8Ghz, in fine
    Placa functioneaza din pacate pe DX7 sub 46% procesorul, schimbarea de canale sub 1 secunda.
    Revin dupa 2 zile pe sistemul meu si dau alte detalii la ala.Posturile se schimba foarte bine spre mirarea mea.

  2. #32
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,510
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default SkyStar HD2 cu H-H

    Dupa mai multe incercari am reusit sa rotesc antena cu montura H-H folosind placa SkyStar HD2 si Altdvb.
    Sunt cateva conditii:
    - sa aveti la fiecare satelit pus la tipul pozitionerului Raw Data
    - sa cunoasteti comanda de tipul "E0 31 6E D0 05"
    - sa puneti un TX Counter mai mare sau egal cu 3
    - sa dati click pe un program cu polarizare orizontala in momentul cand schimbati satelitul

    Am ultima versiune de drivere de la producator.
    Caut un soft gen SS2DISEqC cu care sa pot gasi satelitii in cazul in care nu stiu comanda diseqc la fiecare.
    (Am avut un SS2 pus si se pastreaza comenzile in SatList.dat.)

  3. #33
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: SkyStar HD2 cu H-H

    Caut un soft gen SS2DISEqC cu care sa pot gasi satelitii in cazul in care nu stiu comanda diseqc la fiecare.
    (Am avut un SS2 pus si se pastreaza comenzile in SatList.dat.)



    http://www.zshare.net/download/1963069726ac9b22/
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  4. #34
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,510
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Re: SkyStar HD2 cu H-H

    Nu merge decat cu driverele modificate de MIBI.
    Asa am prins si eu satelitii da cu o placa SS2.
    Nu merge nici pe SS2 cu ultimele versiuni de drivere.

  5. #35
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: SkyStar HD2

    pai atunci sa-ti urc un satfinder???
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  6. #36
    Member Visitor
    Join Date
    30 Sep 2008
    Posts
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: SkyStar HD2

    Quote Originally Posted by cyrusyhevi View Post
    Eu am o placa HD2 si merge ok cu DVBViewer. Folosesc DVBViewer(pro) nu cel venit cu placa pt ca pot misca motorul HH cu diseqc-ul inclus in soft. Merge si cu progdvb
    In sfarsit cineva care spune ca functioneaza fara probleme. Felicitari, la modul cel mai serios. Si eu vreau sa achizitionez un ss hd2, dar pe masura ce citeam ca tot mai multa lume avea probleme vis-a-vis de motorul h-h, incepea sa se instaleze descurajarea. Dar uite ca mi-ai dat sperante. Felicitari inca odata

  7. #37
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: SkyStar HD2

    Problemele incep sa apara, am trecut pe noul sistem si el se comporta mai prost decat pentium 3 ce l-am avut temporar...
    Functioneaza normal deschidere/scanare, cand sa mut de pe un post pe altu , se blocheaza de tot calculatorul...am incercat alte drivere , alta interfata, tot asa, la schimbare de post "Wait..." si gata e. Asta se intampla in AltDVB la restu nu am incercat fiindca sincer nici nu ma intereseaza.
    Are careva vreo idee ? ( folosesc xp cu sp3 din pacate asa am licenta cu sp3...)

  8. #38
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: SkyStar HD2

    Defectiune remediata. nu e de vina sp3 ci optiunea din altdvb sau orice alta aplicatia "use first CPU/HT" trebuia debifata si Done. Functioneaza perfect.
    Last edited by resofty; 03-10-08 at 09:25.

  9. #39
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: SkyStar HD2

    Dupa vreo patru ore de dezamagire totala... - nu merge motorul in altdvb , merge in dvbviewer dar nu vad semnal ca sa reglez etc. Am reusit sa folosesc motorul in cel mai usor mod posibil USALS STAB HH , reamintesc ca nu mergea deloc...voi incerca in acest mod sa rezolv si pe diseq 1.2, si am facut prostia sa nu folosesc interfata originala de BDA...

  10. #40
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: SkyStar HD2

    Salutare baieti,
    uitati am si eu o problema , poate a reusit careva sa treaca peste asta...nu ma inteleg nicicum cu altdvb pur si simplu il apuca in 5-10-30-60 minute sa se blocheze ar fi eroare tipica pe cum dadea de la vplug dar nu e cazul fiindca si fara el face tot asa , plus de asta nu comunica gbox-ul cu aplicatia. Inca ceva orice alta aplicatie merge perfect dvbviewer , progdvb, dvbdream... nu stiu ce sa ii mai fac fiindca depind foarte mult de altdvb, m-am obisnuit si in plus misc si motorul cu el.
    Merci anticipat

  11. #41
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: SkyStar HD2

    Chiar nu inteleg nimeni nu are nici o rezolvare sau atata lume acceseaza siteul incat nu da nimeni un reply.

  12. #42
    Standard RSP member
    Join Date
    01 Aug 2007
    Location
    Dej
    Posts
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default Re: SkyStar HD2

    Quote Originally Posted by resofty View Post
    Chiar nu inteleg nimeni nu are nici o rezolvare sau atata lume acceseaza siteul incat nu da nimeni un reply.
    Sunt putini cu SS2 HD din pacate.Si inca nu a fost testata suficient.

  13. #43
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: SkyStar HD2

    Nu cred ca e chiar asa , si cei care au placa nu raspund. In primul rand nu inteleg de ce pe calculatorul vechi imi mergea si pe cel nou nu. Placa video nu are ce sa dea conflict....si ciudat doar altdvb...

  14. #44
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: SkyStar HD2

    Bun, in altdvb daca vrei sa nu se blocheze cu DVBsource() si ntdll.dll trebuie mers in setari la DirectShow la DVB Source si de recomandat sa se creasca valorile "max queue" si "max packet" si la audio si la video, eu le-am crescut la maxim si de atunci nu mi se blocheaza deloc iar la Timing ramane neschimbat!

    Daca reuseste cumva careva sa miste motorul de pe Intelsat 1W pe Astra 19.2E schimband doar programele sa ma anunte, mie imi functioneaza de pe Astra pe Intelsat dar nu si inapoi, trebuie sa inchid aplicatia si sa o redeschid ca sa mearga pe Astra.

  15. #45
    Standard RSP member ioani_u's Avatar
    Join Date
    08 Mar 2007
    Location
    Arad
    Posts
    71
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: SkyStar HD2

    Buna seara tuturor.Am cuparat de curand si eu o placa SS HD2 dar nu reusesc nici cum
    sa instalez CD
    1 In Device Menager la Network adapter nu imi apare decat VIA Rhine II FastEthernet
    adapter.Singuru loc unde imi vede ceva este la Sound,video and game controllers
    Multimedia controller deci nu vede placa.PC meu nu este pentu aceasta placa HD dar sa pot folosi macar pentu SS2 pana o sa-mi schimp sistemul.Am inteles ca pe SS2 functioneaza.AMD Athlon 2200+1,8GHz 512 RM.
    Multumesc pentu intelegere

Page 3 of 11 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •