Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 10 of 10

Thread: Televizor cu DVB-T/C/S2

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Apr 2007
    Posts
    61
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Televizor cu DVB-T/C/S2

    Samsung UE55D7000 are trei tunere. Abonamentul la TV Cablu este la UPC. Am vrut sa folosesc DVB-C, iar cei de la UPC spun ca nu este posibil!!!
    In manualul televizorului sunt explicatii sumare cu privire la folosirea CI CAM, in care se vorbeste de o placa "CI sau CI+CARD", care ar trebui obtinuta de la furnizorul de servicii Tv.
    Mai mult "CI sau CI+CARD" nu ar fi acceptat in unele tari si regiuni!!! La noi cum este?
    Sunt disperat. Cum pot ies din impas? Chiar am platit degeaba aceasta dotare a televizorului. Voi avea probleme si cu celelalte tunere ale televizorului?
    In ce CAM-uri as putea folosi cardul de la UPC?

  2. #2
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Ai un televizor destept si atat, pt UPC nu poti sa vezi decat cu echipamentul lor, la Digi mai ai o sansa.

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Din pacate pt. dvb-c -ul de la upc ai cam dat-o ca nuca in perete , insa nu dispera
    Cu putina cautare pe google vei putea gasi rezolvare la sharingul cu dvb-s/s2 si astfel nu ai facut o investitie chiar de pomana/inutila
    Cat legat de dvb-t nu stiu in ce zona din Ro locuiesti ca sa vezi daca ai posibilitatea in prezent de a receptiona ce se poate recptiona in dvb-t , poate in viitor vor creste sansele de receptie in acest domeniu ( dvb-t ) si la nivel national ( nu numai local - Bucuresti/Sibiu si prin imprejurimile celor 2 )

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Apr 2007
    Posts
    61
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Multumesc pentru raspunsuri. In privinta UPC, este clar. Schimbarea furnizorului de servicii, la Digi,inteleg ca mi-ar oferi o sansa in plus? Ce ar presupune acest lucru, la Tv prin cablu?

  5. #5
    RSP Enigma Team & GM michael86's Avatar
    Join Date
    01 Jun 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    465
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    ce sa presupuna ? un abonament la rcs pentru cablu si o sa receptionezi programele pe tv tau ( nu toate doar cele necodate ). deocamdata sunt free si majoritatea celor hd .

  6. #6
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Un cam Diablo Wi.fi, bagat in CI si vezi toate canale HD de la Digi fara sa mai folosesti receptorul lor(tot trebuie achiztionat recept HD si un abonament, in cazul in care vrei sa vezi HBO HD si SuperOne HD), daca nu te pasioneaza canalele amintite celelante canale HD se receptioneaza cu tunerul DVB.C din dotarea televizorului.

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Mar 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    despre UPC am vazut la media galaxy sau altex un LCD sony care avea sticker pe el cu UPC ready sau ceva de genul asta, si nu-mi amintesc acum exact daca avea direct slot de card sau nu, dar sigur era un sony cu sticker UPC pe el....ar trebui vazut daca merge si la noi chestia asta sau e doar pentru UK

  8. #8
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    La noi nu.Nu am auzit sa se dea cam-uri nagra3.
    :

  9. #9
    Standard RSP member Znuff's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2010
    Location
    La mare
    Posts
    120
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Quote Originally Posted by profitor View Post
    Multumesc pentru raspunsuri. In privinta UPC, este clar. Schimbarea furnizorului de servicii, la Digi,inteleg ca mi-ar oferi o sansa in plus? Ce ar presupune acest lucru, la Tv prin cablu?
    Reinvii threadul ăsta: daca stai intr-o zonă cu acoperire Next-Gen, ia de-acolo cablu.

    102 canale "moca" pe DVB-C, dintre care si HBO, si (cred) toate HD-urile Romanești (ProTV, TVR, Acasa, Sport.RO, DolceSport, Discovery, si ceva balarii cu muzica si nu-mai-stiu-ce).

    La RDS din ce stiu eu nu mai sunt la liber pe DVB-C, si la fel ca la UPC nu dau CAM-uri din ce-am inteles de la diferite cunostinte. (deci trebuie sa iei conserva de la ei)

    Desi nu stiu nici la Next-Gen cat vor mai fi la liber...

  10. #10
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    In continuare la RDS/RCS programele transmise in digital sunt free cu exceptia celor care sunt in pachetul extra si cred ca asa vor ramane free ! Ar fii o tampenie sa codeze intreg pachetul, cand ei nu au receptoare , si chiar daca ar avea nu vad de ce ar coda !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •