Thanks Thanks:  3
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Opticum HD XC403p

  1. #1
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Opticum HD XC403p

    HD XC403p este un receptor HD aparent simplu la o prima vedere, destinat receptiei digitale prin cablu. Cu o infatisare destul de sobra, dar foarte practica in acelasi timp. In partea frontal a receptorului gasim butonul de standby/on, menu si sagetile sus/jos, stanga/dreapta si tasta de ok. Necesare si utile daca va aflati langa el si nu doriti sa utilizati telecomanda. In partea stanga este un panou cu leduri cu 4 posibilitati digitale. In dreapta sub clapa protectoare gasim un cititor de carduri Conax si un slot CI.
    In spatele receptorului gasim conectorii tunerului, o iesire spdif, rca, scart, usb, hdmi, eternet, rs232, hdmi si o iesire de 12v.
    In interiorul lui gasim un procesor ce lucreaza la o frecventa de 396MHz, o memorie flash de 32Mbit si memoria RAM a receptorului care este de 1024Mbit. Observand toate acestea ne dam seama ca nu este chiar un simplu receptor.
    Meniul este simplu si intuitiv. Prima scanare si configurare a receptorului facandu-se foarte usor. Pentru amatorii de jocuri simple pe tv, aparatul vine si cu trei jocuri instalate.
    Portul USB permite instalarea unui hard disk extern pentru a va putea inregistra emisiunile dorite. Tot cu ajutorul lui se poate actualize softul aparatului.
    Cautand pe net am gasit un site interesant care publica variante modificate ale softului. Acestea vin insotite de emulator. Permite citirea de key si prin conectarea aparatului la internet, posibiliatea de a fi client la un server de cccam sau newcamd. Dupa cum spuneam devine foarte interesant.
    Am descarcat un asemnea soft, care il gasiti la adresa: http://www.ijachouf.com/sat/globo/Ali3602_220mm/
    Am instalt softul prin usb. Actualizarea softului se poate face si prin rs232 dar nu este asa rapida, chiar daca este mult mai sigura. Cat timp nu va loviti de o eroare de soft, poate fi instalat linistit mergand pe variant usb.
    Update-ul se face simplu. Descarcati softul, dezarhivati arhiva si copiati pe un stick usb direct fara a introduce in alt folder. Conectati stick-ul usb la receptor si asteptati cateva secunde sa fie recunoscut de aparat. O sa va dati seama dupa mesajul aparut pe tv. Apoi mergeti in meniu, system, upgrade by usb, alegeti softul copiat pe usb. La upgrade mode selectati: all sw+bootloader, apoi ducetiva pe start si apasati ok. Actualizarea receptorului n-ar trebui sa dureze mai mult de 1-2 minute. Atentie: in timpul upgrade-ului nu deconectati receptorul de la reteaua electrica. Dupa ce-si va face actualizarea, receptorul sa va restarta singur.
    Nu stiu cum se descurca receptorul in reteaua UPC, deoarece n-am avut cum sa-l testez. Din cate am inteles nu va este de folos receptorul pentru aceasta retea.
    Pentru posturile care emit cu subtitrare dvb, aceasta se activeaza prin apasarea tastei galbene de pe telecomanda.
    Conectarea receptorului la un server
    Dupa ce ati cumplat receptorul la internet, mergeti in meniu, internet, network local setings si vedeti daca receptorul si-a luat singur ip. Este setat automat pe dhcp. Uneori se intampla sa nu-si ia ip, asa ca deselectati dhcp si introduceti ip-ul manual.
    Mergeti apoi menu/internet/net client config. Aici puteti alege serverul dorit. Pot fi maxim 8. Apasati pe telecomanda tasta galbena pentru a edita serverul dorit. Editati apoi fiecare rubrica in functie de serverul pe care il aveti newcamd sau cccam. Apasati apoi active server si store pentru ca acesta sa ramana memorat.
    Dupa ce ati iesit din editare, receptorul va incerca sa se conecteze automat la serverul/serverele introduse. Cele active vor fi marcate cu verde.
    Receptorul a fost oferit spre test de catre Satmultimedia.



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us





  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    06 Mar 2012
    Posts
    52
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    45

    Post Orton XC403p

    Despre receiverul de cablu Orton XC403p poate spune cineva ceva ? Ce soft cu emu merge cel mai bine ?

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Nov 2009
    Posts
    78
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    53

    Default

    lemontree e cel mai frumos.

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    06 Mar 2012
    Posts
    52
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    45

    Post

    Multumesc pentru raspuns

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Nov 2009
    Posts
    78
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    53

    Default

    Work.sizan.ro/orton - aici e imaginea.

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

  6. #6
    Standard RSP member paulino's Avatar
    Join Date
    12 Jul 2007
    Location
    in sud la dunare
    Posts
    388
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Am un Orton XC403p si cu toate softurile incercate nu am sonor pe doua frecvnte:322 si 386 Mhz ( canalele HBO HD si U HD )...exista vreun remediu?
    RAPIDIST PUR SINGE

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    06 Mar 2012
    Posts
    52
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    45

    Post

    Meniu-Preferinte-A/V Control-Iesire Audio Digitala-Auto
    Daca e setat pe Iesire LPCM nu ai sonor pe cele 2 posturi
    Merge pe mai toate televizoarele,mai putin Philips (???!!!)

  8. #8
    Standard RSP member paulino's Avatar
    Join Date
    12 Jul 2007
    Location
    in sud la dunare
    Posts
    388
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Am setat ce mi-ai zis si degeaba...imi poti trimite softul care il ai pus pe el?
    Last edited by delta2k2; 18-02-13 at 11:31. Reason: Regula 12 : Quote inutil
    RAPIDIST PUR SINGE

  9. #9
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Nov 2009
    Posts
    78
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    53

    Default

    Salut,

    Nu tine de imaginea pe care o ai pe el. E (99%) problema hardware. Mai exact, pe canalele care au doar pista audio Dolby, nu face downmix pe sterero HDMI, ci doar passtrough la cele 5 canale. Adica daca ai un TV care are procesorul Dolby Digital incorporat , ai sa vezi ca ai sonor pe canalele cu pricina.


    Deci, parerea mea e sa il dai inapoi, cat e in garantie, poate...merge cel care iti vine in loc

    Spor,

    L.E. In mod normal, cand setezi pe Low PCM out, (LPCM Out) din meniu, ai sunet pe canalele Dolby. Cand e setat pe Auto, nu ai audio/ in acest caz, consideram de la inceput ca box-ul e OK.Damn chinese ppl...
    Last edited by sizan; 18-02-13 at 13:49.

  10. #10
    Standard RSP member paulino's Avatar
    Join Date
    12 Jul 2007
    Location
    in sud la dunare
    Posts
    388
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Pe TV E-Boda nu am sonor pe canalele HBO HD si U HD, in schimb pe TV LG am sonor dar reglarea lui se face numai din telecomanda televizorului...
    RAPIDIST PUR SINGE

  11. #11
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default

    Aveti idee unde se mai gaseste soft pentru un Opticum HD XC403p?





  12. #12
    Standard RSP member
    Join Date
    06 Mar 2012
    Posts
    52
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    45

    Default

    Cauta Opticum HD X4 X402p X403p Sw Firmware si gasesti o multime.Sunt pentru satelit dar merg si pentru cablu

  13. #13
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default

    Am o problema cu el. De ceva timp mi se restarteaza singur. Uneori o face foarte des, alteori mai rar. I-am pus soft nou, dar problema persista. A mai intampinat cineva problema asta?





  14. #14
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Vezi in sursa de alimentare starea condensatorilor electrolitici.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  15. #15
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Jan 2008
    Location
    Ludisor,Brasov
    Posts
    134
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Cine ma poate ajuta cu un bootloader si un sw pentru un opticum hd 403 p ? Mersi

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •