Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 7 of 7

Thread: Opticum 4160CX si Amiko SSD 550 imagini " pe cord"...

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Jul 2007
    Location
    Bucharest, Sibiu, Cluj
    Posts
    137
    Mentioned
    14 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default Opticum 4160CX si Amiko SSD 550 imagini " pe cord"...



    pentru pasionati...azi am avut placerea sa deschid 2 receptoare apropiate Opticum 4160 CX Plus (stinga) si Amiko SSD 550. Defectul remediat a fost sursa de alimentare la Opticum...care era decedat prin prajire...inclusiv cablul de alimentare.De la Amiko am folosit cablul de alimentare....
    PS: la ap foto nu reglez niciodata data si ora...

  2. #2
    Standard RSP member mesterika's Avatar
    Join Date
    17 Apr 2008
    Posts
    282
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    apar asemenea probleme din cauza sursei de alimentare , sunt subdimensionate ca consum.
    ...mai trebuie lucrat la ele , pentru a fi stabile in timp . problema nu este de la condensatori , care se usuca si se pun in scurt, traf-ul Chopper este de consum mai mic si de proasta calitate

  3. #3
    Standard RSP member mesterika's Avatar
    Join Date
    17 Apr 2008
    Posts
    282
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    salve, cine a incercat sa puna un card dolce pe acest tip de rec ? am sa incerc pun un card , sa-l leg in share local , de rec-uri opticum 4100c , prin adaptoare wireless seriale. daca cineva a incercat as dori sugesti .
    spor la treaba

  4. #4
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    83

    Default

    Nu merge acest card pe Opticum 4100c, de fapt nu merge pe alte modele decat cel oficial Dolce.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  5. #5
    Standard RSP member mesterika's Avatar
    Join Date
    17 Apr 2008
    Posts
    282
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    salve ,
    eu ma refeream la opticum 4160cx , ca sa pun card-ul de dolce. in opticum 7000cx , am facut probe in urma cu 3 ani, si functiona perfect(fara setari). inca mai sap ....
    multzam mult

  6. #6
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    83

    Default

    Nu mai retin exact de cand nu mai merge cardul dolce decat in recul oficial, parca de la inceputul verii trecute. Si da, Opticum mergea fara a introduce BK in meniul special, spre deosebire de alte tipuri de receptoare; am cautat pe net detalii despre aceasta gaselnita a echipei Truman, dar nu am gasit nimic.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  7. #7
    Standard RSP member mesterika's Avatar
    Join Date
    17 Apr 2008
    Posts
    282
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    salve,

    avand mai multe recuri pe raft, prafuite, batanul opticum 4160cx, inca, se pare mai deschide prog in share cu oscam.
    dupa lungi incercari pe o troaca de pc, cu 7 ferestre, un oscam, am reusit sa-l fac pe batran sa alerge, ca in perioada lui de glorie.
    acum am sa incerc sa compilez si pe un tp-link 3020, sa pun un serial sa vad cum se comporta. am mai incercat pe 3020, un optibox cx pvr cu dogle si un stick 3G, cu o linie de share, si am reusit o rulare buna.


    Bafta si spor la treaba

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •