Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 8 of 8

Thread: Problema de incepator

  1. #1
    Member Visitor
    Join Date
    29 Jan 2011
    Posts
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Problema de incepator

    Buna ziua.
    Sper sa fi ales bine locul postarii. Problema mea ar fi urmatoarea: am avut un 500 s si o antena cu 1 lnb (pozitie fixa a antenei). Acum o luna de zile am pus un motor si totul a fost in regula, functiona bine pe mai multi sateliti. (fixarea motorului si reglajele le-a facut o cunostinta care nu mai poate sa-mi dea relatii ca a plecat din tara).Totul a mers bine o bucata de vreme insa la un moment dat antena s-a blocat.Motorul nu mai da niciun semn (l-am dat jos si am verificat, nu se misca este-vest deloc, nu se aprinde niciun led, teoretic l-am si reseat prin apasarea simultana a celor doua butonase timp de cateva secunde). Pe scala motorului acesta a ramas blocat pe la 30 gr. Nu stiu cum as putea sa verific daca e "dus" motorul sau nu.Pana una alta as vrea sa repun antena pe fix, fara motor, dar inante de a fixa am o nedumerire. Sunt cu ea pe balcon acuma, si oricum as roti-o, la satfinder la dm 500, si pe orice satelit as alege (configurare pe un singur satelit facuta la configurare) imi arata mereu SNR=63 FARA SA VARIEZE, deci ramane pe 63 permanent iar AGC variaza 70-90 . Oare e defect si LNB-ul? Sau care ar putea fi problema cu SNR blocat permanent pe 63? Montarea efectiva e mai greaoaie, accesul la pozitia de fixarea e f. grea si as fi vrut sa stiu daca saa incerc sa o pun ca va merge sau sa incerc sa verific si LNB-ul? Va multumesc anticipat pentru orice sfat.

  2. #2
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    poti sa ne spui si locatia si pe ce satelit vrei sa o montezi,da si un restart la dm se mai intampla uneori sa se blocheze si satfinderu sa urle de nebun,vezi ca toate legaturile sa fie ok sa nu ai vreun 'scurt' pe undeva
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  3. #3
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,454
    Mentioned
    6 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    Da detali ce model de motor H-H ai este inportat de stiut daca acest motor foloseste mai mult de 500mA tunerul cedeaza dar se poate rezolva.
    ..::EGAMI TEAM::..

  4. #4
    Golden Member Sunt_Oltean74's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Location
    Oltenia
    Posts
    466
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Umbla si la elevatie ca poate pe motor a avut alta si posibil de acea sa nu gasesti satelitul:Poate te ajuta si situl asta

    ---------- Post added at 21:15 ---------- Previous post was at 21:14 ----------

    Quote Originally Posted by bestovi View Post
    .Pana una alta as vrea sa repun antena pe fix, fara motor, dar inante de a fixa am o nedumerire. Sunt cu ea pe balcon acuma, si oricum as roti-o, la satfinder la dm 500, si pe orice satelit as alege (configurare pe un singur satelit facuta la configurare) imi arata mereu SNR=63 FARA SA VARIEZE, deci ramane pe 63 permanent iar AGC variaza 70-90 . Oare e defect si LNB-ul? Sau care ar putea fi problema cu SNR blocat permanent pe 63? Montarea efectiva e mai greaoaie, accesul la pozitia de fixarea e f. grea si as fi vrut sa stiu daca saa incerc sa o pun ca va merge sau sa incerc sa verific si LNB-ul? Va multumesc anticipat pentru orice sfat.
    In cazul acesta ma refer eu sa verifici elevatia

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    24 Jun 2013
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    49
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    40

    Default Realitatea TV nu se scaneaza

    Am un STR 4401 si am scanat manual fiecare frecventa FTA de pe Intelsat.../Thor.... Nu intra Realitatea TV si Money Channel nicicum, frecvente verificate pe lyngsat:
    12687 H DVB-S
    MPEG-2
    27500
    O sugestie va rog,

  6. #6
    Standard RSP member samuell's Avatar
    Join Date
    23 Sep 2010
    Location
    caransebes.CS-ghencea
    Posts
    147
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    probabil ai scanat free ncearca sa dai all sau toate,depinde cum scrie in meniul recului pe transporderul acesta sant mai multe codate si posibil sa nu til fi citit la scanare acesasi problema cu money chanel.bafta
    FORZZA STEAUA,FORZZA MILAN....FORZZA LUPII GALBENI,,,FUCK THE SISTEM

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    24 Jun 2013
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    49
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    40

    Default

    Multumesc Samuell: da, la scanare All FTA le ia. Am scormonit apoi prin meniu, la scanare manuala, frecventa cu frecventa, trebuie introdus si A-Pid-ul, V-PID-ul si PCR-ul apoi le ia. Mi-a luat cateva ore, asa, de incepator, la o chestie simpla, dar invatam.

  8. #8
    Standard RSP member gladix's Avatar
    Join Date
    05 Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    265
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    o sugestie/ schimba tabela de frecvente cu cele actualizate manual apoi da un scan/vor intra toate canalele sd codate sau nu daca alegi all la afisare canale

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •