Results 1 to 5 of 5

Thread: Romtelecom concediază 1.400 angajaţi

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Super Member
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    686
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    74

    Post Romtelecom concediază 1.400 angajaţi

    Romtelecom intenţionează să reducă numărul de salariaţi cu pană la 1.400 de persoane, pentru a se adapta la evoluţia pieţei de telecomunicaţii, a anunţat compania.
    Directorul general Yorgos Ioannidis, omul adus sa schimbe fata RomtelecomSursa: Mediafax Foto

    Mai mult, operatorul de telefonie derulează peste 20 de proiecte de transformare a tuturor ariilor importante de business.

    "Multe dintre proiectele pe care le avem in vedere implică şi o reducere de posturi, avand in vedere că obiectivul nostru este să fim capabili să facem mai mult cu resurse mai puţine", a declarat, intr-un comunicat de presă, Yorgos Ioannidis, directorul general al Romtelecom.


    De exemplu, in prezent, compania are cateva mii de opţiuni de produse in sistemele IT care vor fi reduse masiv in 2011, atat pentru a-i ajuta pe clienţi să aleagă mai uşor, cat şi pentru a reduce costurile cu menţinerea acestor produse.

    Potrivit lui Yorgos Ioannidis, prioritatea numărul 1 a companiei va fi reprezentată de costurile serviciilor şi că fiecare dintre serviciile de internet broadband şi televiziune are, la ora actuală, cate un milion de clienţi.

    Costurile mici, prioritatea zero

    "Costurile au devenit prioritatea maximă, dată fiind puterea de cumpărare redusă a clienţilor şi aşteptările acestora de a avea preţuri mici şi servicii de calitate ", a explicat şeful Romtelecom.

    El a mai spus că internetul broadband şi serviciile TV răman pe lista priorităţilor, la fel ca şi lansarea de noi servicii precum cele online.

    Directorul Romtelecom a precizat că in curand va fi lansată o platformă TV şi vor fi extinse opţiunile online pentru clienţi.

    Potrivit bilanţului aferent trimestrului al treilea din 2010, veniturile Romtelecom au scăzut cu 6,5%, in comparaţie cu perioada similară din 2009.



    http://www.evz.ro/detalii/stiri/romt...ti-917974.html

  2. #2
    Standard RSP member Scary's Avatar
    Join Date
    09 Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    122
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    atata timp cand cei de la romtelecom imi aduc in casa programele favorite in Hd, nu ma intereseaza ce se intampla cu ei. oricum si in anul ce a inceput 2011, cred ca vor ramane singurii pe piata din romania care oferta continut HD, noua, amaratilor, care nu traim in marile orase.

    P.S. ce s-a intamplat cu dolce sport HD? a obtinut licenta?

  3. #3
    Standard RSP member SuperSonic's Avatar
    Join Date
    29 Nov 2008
    Location
    Cu capu' in nori
    Posts
    2,709
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    9. Discutare adrese :

    • nr.16507/14.12.2010 de la S.C. Romtelecom SA Bucureşti – solicită difuzarea in HD pentru Dolce Sport.

    S-a aprobat.
    http://www.cna.ro/Extras-din-procesu...l-al,3951.html

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    09 May 2007
    Location
    R-day
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default :(

    E un lucru trist ca inca atitia oameni ramin pe drumuri , dar poate asa RTC mai scapa si de catva angajati neseriosi si mincinosi.
    1.40 prim fokus.68 E - 30 W, ss2 + 90 digi + DM500s

  5. #5
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    cei mincinosi si neseriosi sunt cei cu pile care au rezistat si vor rezista restructurarilor , din pacate cea mai simpla metoda de a reduce costurile si a face profit este reducerea personalului cand cu 10% reducere salariu la "derectori" puteau sa mai tina lejer la munca cateva sute
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •