Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 6 of 6

Thread: tv lcd + Sony DAV-DZ330+ vu duo

  1. #1
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    65

    Default tv lcd + Sony DAV-DZ330+ vu duo

    salut
    mi-am luat pt vu+duo ul meu un sistem home cinema Sony DAV-DZ330 cu intrare optica pe care sal folosesc legat la esirea optica a Vu+ duo

    faza e ca acum vreau sa opresc semnalul audio pe cablu hdmi si sal las numai pe mufa optica
    am bifat in meniul vu+ la sistem/AV : default dolby digital yes si downmix no

    pe canalele cu sunet dolby ( Hd urile SKY uk - de ex comedy central) totiu e perfect. se aude numai prin esitrea optica .
    o problema (nelamurire) este ca atunci cand nu ma uit la canale hd , de exemplu antena3 atunci se aud doar 2 sateliti din fata si vooferu.
    cand ascult muzica se aud 4 sateliti si vooferu fara satelitul central . este normal asa ceva .
    daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi despre cum sa configurez vu+duo astfel incat sa functioneze optim cu sistemul. sau cum sa setez sistemul ca sa functioneze optim cu tv ul si vu+
    cine a mai avut cineva sistemul asta va rog sa ma ajutati

    ps: manualul e in toate limbile numai engleza nu , puteti sami dati un link de unde as putea gasi manualul sal downlodez
    multumesc

  2. #2
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,570
    Mentioned
    95 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Pare o problema a Sony DAV-DZ330.
    Nu stiu ce sa zic.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  3. #3
    utilizator de vaza adi sony's Avatar
    Join Date
    23 Feb 2007
    Location
    CONSTANTA
    Posts
    621
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Salut ,nu trebuie configurat receptorul ci a sistemului AV ,vezi ca trebuie sa aibe
    dolby prologic ,acesta face ca din sunetul stereo sa ti se auda pe toate cele
    5+1 difuzoare,face o intirziere a semnalului audio care la auditie iti creeaza efectul
    de sala ,apropiat celui in dolby digital,,cand ascult muzica se aud 4 sateliti si vooferu
    fara satelitul central . este normal asa ceva ,,aici nu inteleg ,este aceeasi intrare
    sau intrare diferita in receiverul AV ?
    Last edited by adi sony; 06-01-11 at 06:41.

  4. #4
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    65

    Default

    *,cand ascult muzica se aud 4 sateliti si vooferu
    fara satelitul central . este normal asa ceva ,,aici nu inteleg ,este aceeasi intrare
    sau intrare diferita in receiverul AV ?' muzica o ascult de pe stick
    m-am gandit la o rezolvare a problemei:
    am sa iau un cablu cu mufa jack si rca si sal conectez la esirea audio a vu plus la intralea audio in a sistemului sony (auxiliar)
    nam testat dar logig car trebui sa mearga
    daca stiti de unde as putea dawlnloda un manual m-ar ajuta mult
    toate cele bune

  5. #5
    utilizator de vaza adi sony's Avatar
    Join Date
    23 Feb 2007
    Location
    CONSTANTA
    Posts
    621
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Ptr ce intrare alegi ,poti face setarile de auditie separat ,REGLAJ DE VOLUM ,DISTANTA ,INTIRZIERE ,MOD ,( EX HALL,JAZZ ,) ,asa ai acolo si setari ptr Dolby Prologic ,Dolby Digital ,si alte optiuni ,ptr muzica ,filme ,si alte clipuri unde coloana sonora nu este in Dts, DD,si ai numai stereo nu vei avea o auditie corespunzatoare ,numai Dolby prologic va face in asa fel sa creeze atmosfera de sala ,spatialitate ,dar nu atmosfera adevarata data de o coloana sonora pe 6 canale ca la DD,DTS ,si alte versiuni digitale.
    Daca ai cartea tehnica ,acolo iti explica cum se fac setarile ,ce auditie vei avea in aceste conditii .
    Apropo ,sistemul e creeat ptr coloane sonore ptr filme cu sunet pe 5+1 canale codate digital ,redate de catre aparat pe mufa optica sau cea digitala pe rca,si nicidecum ptr muzica sau filme cu audio pe 2 canale

  6. #6
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    65

    Default

    am conectat vu duo pe intrarea audio in al sistemului home cinema cu setarea AFD Multi care permite auditia acanalelor normale (realitatea antena etc) pe voofer si cei 4 sateliti.
    in acelasi timp sistemul e conectat si prin cablu optic (pe intrarea optica ) si setat dolby plologic pt redarea sunetului de pe canalele hd .
    multumiri @adi sony

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •