Thanks Thanks:  13
Likes Likes:  26
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 15 of 65

Thread: Receptorul cu cel mai bun tunner

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Sep 2007
    Posts
    161
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Receptorul cu cel mai bun tunner

    Care este receptorul cu cel mai bun tunner?

  2. #2
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Cel mai bun la DX s-au cel mai bun HD,DHT ?
    Fii mai explicit,raspunsul nu este usor de dat,eu am patru receivere,dar nu sint multumit de nici unul,fiecare are un minus in software sau in hardware.Cel mai bun tuner este acela pe care il ai pina la urma,cu toate ca as incerca si un Pace,asa sa fiu impacat.

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Quote Originally Posted by nickey1234
    Care este receptorul cu cel mai bun tunner?
    Cel mai bun tuner,ca sensibilitate,este Strong4500.Cu el poti instala antene mai bine decit cu multe satmeters.Semnalul il arata instantaneu ca la un receptor analogic.Cu el nu ai cum sa nu prinzi semnal fie cit de slab.Sa nu mai spun ca are un meniu excelent gindit si iti lasa libertatea de a-l folosi cum doresti.Singurul minus care i-as gasi,ar fi ca bara de semnal e prea ingusta la cit de rapid iti arata semnalul.
    Mai sint si altele,dar ca siguranta pentru montare el este the best!

  4. #4
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    75

    Default

    Strong 4500 si strong 6155 (gama 6xxx) au aceasi sensibilitate si viteza de a vedea semnalul. Sar putea sa fie si altele care nu au trecut prin mana mea.

    Ar trebui sa fi mai explicit, pentru ce iti trebuie asa ceva, ca intrebarea e simpla si poate nu iti dam un raspuns exact la intrebarea ta.

  5. #5
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Quote Originally Posted by sorin8m View Post
    Strong 4500 si strong 6155 (gama 6xxx)...

    Strong SRT 6350 CI am si eu si nu este asa performant,doar la scanare indica bara de semnal,odata memorate canalele nu mai vezi intensitatea semnalului pe fiecare canal doar pe intreg satelitul o mai arata si pentru asta trebuie sa intri in meniu pe installation,apoi pe channel set-up.
    Alimentatorul se mai si incinge ca naiba dupa 30min de functionare,am un ventilator mic de la un procesor pe care l-am adaptat pe carcasa sa raceasca fortat alimentatorul,si nu alimenteaza decit LNC-ul fara alte amplificatoare s-au diseq.
    Ar putea fi acest tip de receiver o exceptie de la regula,are si slot pentru card si probabil softul este mai slabut decit la unul FTA fara card.
    Ca sat finder se misca foarte greu,duraza vreo 3 secunde pina arata semnalul,daca nu esti atent trece usor peste satelit fara sa il vada.
    Mai bun ca el este Vantage X201S,a gasit toate programele la scanare si este mult mai bine configurat,in plus dupa 12 ore de functionare alimentatorul ramine rece.

    ---------- Post added at 13:04 ---------- Previous post was at 11:18 ----------

    Ar mai fi o completare,ca satfinder Vantage X201S nu este bun.
    Si eu am facut acelas rationament atunci cind am cumparat Strongul,am crezut ca toata seria Strong este la fel de sensibila ca Strong 4500,dar se pare ca m-am inselat.Cu prima ocazie am sa cumpar si un Strong 4500,multi DX-eri pasionati de la noi il scot in evidenta la sensibilitate.
    Last edited by delta2k2; 29-12-10 at 12:47. Reason: Corectie quote

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Quote Originally Posted by sorin8m
    Strong 4500 si strong 6155 (gama 6xxx) au aceasi sensibilitate si viteza de a vedea semnalul.
    Cu softul original ambele receptoare se comporta la fel,dar trebuie/a adaugat ca un patch poate sa scada sau sa diminueze calitatea receptorului.La seria 6xxx{le-am probat pe unele}am constatat ca patch-urile au pus in valoare calitatea hardware-ului{in acest caz,tunerul}incit,pentru un impatimit de partea de receptie,este mai important acest aspect decit faptul ca stie sa lumineze programele codate sau nu,care in paranteza fie spus,e un fenomen pasager.De fapt 4500 trebuie comparat cu gama 4000,mai degraba cu 4401{pacat ca acesta a fost abandonat de producator ca suport} si mai putin cu cea 6xxx.
    In aceasta privinta intre cele doua receptoare produse de acelasi producator apare o diferenta majora cind le-am patch-uit:Strongul 4500 cu patch-ul seriei Yumatu8000,cum e cel de care vorbesc,e mult mai performant decit cel 6155 al carui patch e produs de altcineva{mizerabil conceput}.
    Nu mai intru in amanunte,dar daca ar fi sa aleg intre softul original al producatorului si cel al tertei,ultimul{4500}este mai performant.Sa nu mai vorbesc ca si grafica originalului este atit de sters{o caracteristica a Strongului}incit aproape toata gama 4000 si 6xxx pare la fel.Trebuie sa precizez ca patchul verde{pentru seria 6xxx}este o catastrofa nu numai din punct de vedere estetic dar si din punct de vedere functional{vezi memorarea satelitilor pentru disecq 1.2}.
    Fara multa vorba,Strong4500 cu patch 8500 bate orice receptor la capitolul tunerului si al functionalitatii.Desigur ca as putea scoate in evidenta si alte calitati,dar si limitele lui,dar pentru intrebarea din titlul topicului el corespunde perfect dorintei lui nickey,autorul acestui thread:"Receptorul cu cel mai bun tuner"!

  7. #7
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Merci de info,asta este salvarea Strong 4500 cu patch 8500.Mai ramine de patch-uit.
    Bine ca se mai gasesc Strong-uri de vinzare in comert,ar fi fost pacat sa dispara un asemenea receptor performant.

  8. #8
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,807
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Quote Originally Posted by costel1 View Post
    Trebuie sa precizez ca patchul verde{pentru seria 6xxx}este o catastrofa nu numai din punct de vedere estetic dar si din punct de vedere functional{vezi memorarea satelitilor pentru disecq 1.2}.
    Eu am strong 6355 CI cu softul original se tot bloca , de cand am pus patch-ul pe albastru merge okk si memorarea satelitiilor este okk foloseste pe albastru este versiune mai noua.

  9. #9
    Golden Member
    Join Date
    18 Mar 2007
    Location
    Baia-Mare
    Posts
    7,211
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    127

    Default

    @costel1 va rog sa ma ajuta-ti cu acel patch 8500 pentru receptorul Strong 4500 CI ,va multumesc anticipat

  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Quote Originally Posted by mouse
    asta este salvarea Strong 4500 cu patch 8500.Mai ramine de patch-uit.
    Quote Originally Posted by bonou2
    va rog sa ma ajuta-ti cu acel patch 8500 pentru receptorul Strong 4500 CI
    Vrau sa fac o precizare,eu pastrez patchul pe Strong 4500 mai mult pentru interfata si ca lucrez rapid cu el si mai putin ca stie sa "lumineze".La drept vorbind nici nu mai stiu ce se poate vedea cu el,de mai bine de trei ani n-am cautat sa actualizez patchul si tot ce e legat de el.Se pare patch-ul Yumatu-Vulcan 2MFTACI_20.05.2006,model:SDR-3200C,nu a mai fost actualizat si a fost lasat fara suport,disparind din orizontul de interes al producatorului.La aceea vreme,cind am intrebat de aceasta versiune sau de o actualizare,pe anumite forumuri orientale,nimeni nu mi-a dat un raspuns concret.Ca atare,nu va pot da asigurari ca el ar fi o "salvare" sau "ajuta" la vizionarea unor program codate.Probabil ca nu,mai ales ca majoritatea sistemelor incluse in patch nu-s mai valabile decit in citeva cazuri,poate Biss.Dar cine stie...
    Incercati aci:_http://www.crosat.us/,la paginile mai vechi.
    In schimb,@mouse,Strongul4500{cu patchul Vulcan} te salveaza cu siguranta cind vrei sa cauti semnale dificile sau doresti sa instalezi antene.E ca un "prieten" de nadejde cind esti in dificultati la instalari.Apropo,unde se mai gaseste acest receptor si la ce pret?

    Iata cum arata grafica cu "Vulcan"-Yumatu 8500:





    Va doresc amindurora,si desigur toturor membrilor RSP:"LA MULTI ANI 2011!" si un an mai bun pentru receptii de orice tip

  11. #11
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Mulltumesc de urari si raspuns,pe mine nu ma intereseaza la Strong 4500 ce poate sa „lumineze”,ma intereseaza pentru DX,programe FTA in tara lor de origine,dar dificil de receptionat la noi,un bun exemplu find 2D in acest sens.Decit manele HD mai bine un program de calitate in SD,asta legat de standardul de transmisie,legat de receptorul Strong SRT6350 CI pe care il am si din ce am inteles de la altii,regret faptul ca nu il pot incarca cu softul si patch ul de la Strong 4500.
    Asta nu este un impediment,am sa caut sa intru in posesiia unui 4500 cu softul original nemodificat de necesitatile de ultima ora ale unui slot cam.
    Multi cam strimba din nas,dar acest receptor conduce detasat in topul DX de pe toate forumurile din Ro luate la un loc,avind calitati care nu pot fi ignorate in cazul receptilor dificile.
    Am gasit pe undeva,si trebuie sa fac o cautare mai serioasa pe net, niste Strong uri din seria 4000,din pacate ma incurca multitudinea de modele si diferitele lor softuri si patch.
    Ar fi interesant daca un model nou de Strong accepta softul si patch ul mentionat de Dvs.,ar fi de milioane.Functia cam poate sa dispara,la modelul mentionat de mine mai devreme si pe care il am in posesie, pentru a realiza o racire a alimentatorului a trebuit sa elimin slotul cam pentru a face loc unui ventilator miniatural,inbunatatind circulatia aerului si marind astfel speranta de viata a aparatului,se incinge foarte tare,am verificat si condensatorii de filtrare dar nu am gasit curenti de fuga,deci cred ca alimentatorul este subdimensionat pe consumul real al aparatului.
    Am sa caut pe net despre crosat poate mai gasesc disponibil patch ul vulcan mentionat de Dvs. ar fi bun sa am o copie gata de incarcat in receiver.Din pacate partea de software ma depaseste,nu prea le am cu subiectul.
    Vreau sa va multumesc sincer pentru ajutor,
    Respecte,
    mouse.

  12. #12
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    mei , ati facut talmesh_balmesh
    Strong 4500 este receiver first_class facut pentru habotnici ( la fel si Humax 5400z initial , cu care merge cap la cap in competitie ) ; costau dublu fata de receiverele ,,normale"
    Restul de receivere Strong sint pentru userii obisnuiti ( SRT 4123/4155/4355 SRT6xxx ) sau pentru DTH (SRT 44xx ).
    Alt receiver celebru cu tuner de poveste Nokia 9600 ( mediamaster )

  13. #13
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Aveti dreptate @pacala68,si acest receiver face parte din lista mea de cumparaturi.

    Dupa o cautare cu bucluc,am gasit in sfirsit ceva,va rog @costel1 sa-mi confirmati daca este bun.Din pacate pentru seria 4500,4401 au disparut aproape toate softurile
    si patch-ul.

    1-Yumatu 8500 loader zip 36,3 KB cu cheia de instalare si master code atasate la zip.
    2-Vulcan 2M2-CI-M1130 zip(824,3KB).

  14. #14
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Quote Originally Posted by pacala68 View Post
    Alt receiver celebru cu tuner de poveste Nokia 9600 ( mediamaster )
    Mai de poveste este softul DVB2000 care permite reglarea antenei numai cu receptorul fara a avea un tv in apropiere.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  15. #15
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Dupa o cautare cu bucluc,am gasit in sfirsit ceva,va rog @costel1 sa-mi confirmati daca..



    Sint doua modele,unul cu carcasa gri si cel de-al doilea cu carcasa neagra.Este vreo diferenta intre cele doua modele pentru Dx?,ce culoare are carcasa modelului Dvs.?

Page 1 of 5 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •