Thanks Thanks:  13
Likes Likes:  26
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 65

Thread: Receptorul cu cel mai bun tunner

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Sep 2007
    Posts
    161
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Receptorul cu cel mai bun tunner

    Care este receptorul cu cel mai bun tunner?

  2. #2
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Cel mai bun la DX s-au cel mai bun HD,DHT ?
    Fii mai explicit,raspunsul nu este usor de dat,eu am patru receivere,dar nu sint multumit de nici unul,fiecare are un minus in software sau in hardware.Cel mai bun tuner este acela pe care il ai pina la urma,cu toate ca as incerca si un Pace,asa sa fiu impacat.

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    304
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by nickey1234
    Care este receptorul cu cel mai bun tunner?
    Cel mai bun tuner,ca sensibilitate,este Strong4500.Cu el poti instala antene mai bine decit cu multe satmeters.Semnalul il arata instantaneu ca la un receptor analogic.Cu el nu ai cum sa nu prinzi semnal fie cit de slab.Sa nu mai spun ca are un meniu excelent gindit si iti lasa libertatea de a-l folosi cum doresti.Singurul minus care i-as gasi,ar fi ca bara de semnal e prea ingusta la cit de rapid iti arata semnalul.
    Mai sint si altele,dar ca siguranta pentru montare el este the best!

  4. #4
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    Strong 4500 si strong 6155 (gama 6xxx) au aceasi sensibilitate si viteza de a vedea semnalul. Sar putea sa fie si altele care nu au trecut prin mana mea.

    Ar trebui sa fi mai explicit, pentru ce iti trebuie asa ceva, ca intrebarea e simpla si poate nu iti dam un raspuns exact la intrebarea ta.

  5. #5
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Quote Originally Posted by sorin8m View Post
    Strong 4500 si strong 6155 (gama 6xxx)...

    Strong SRT 6350 CI am si eu si nu este asa performant,doar la scanare indica bara de semnal,odata memorate canalele nu mai vezi intensitatea semnalului pe fiecare canal doar pe intreg satelitul o mai arata si pentru asta trebuie sa intri in meniu pe installation,apoi pe channel set-up.
    Alimentatorul se mai si incinge ca naiba dupa 30min de functionare,am un ventilator mic de la un procesor pe care l-am adaptat pe carcasa sa raceasca fortat alimentatorul,si nu alimenteaza decit LNC-ul fara alte amplificatoare s-au diseq.
    Ar putea fi acest tip de receiver o exceptie de la regula,are si slot pentru card si probabil softul este mai slabut decit la unul FTA fara card.
    Ca sat finder se misca foarte greu,duraza vreo 3 secunde pina arata semnalul,daca nu esti atent trece usor peste satelit fara sa il vada.
    Mai bun ca el este Vantage X201S,a gasit toate programele la scanare si este mult mai bine configurat,in plus dupa 12 ore de functionare alimentatorul ramine rece.

    ---------- Post added at 13:04 ---------- Previous post was at 11:18 ----------

    Ar mai fi o completare,ca satfinder Vantage X201S nu este bun.
    Si eu am facut acelas rationament atunci cind am cumparat Strongul,am crezut ca toata seria Strong este la fel de sensibila ca Strong 4500,dar se pare ca m-am inselat.Cu prima ocazie am sa cumpar si un Strong 4500,multi DX-eri pasionati de la noi il scot in evidenta la sensibilitate.
    Last edited by delta2k2; 29-12-10 at 11:47. Reason: Corectie quote

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    304
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by sorin8m
    Strong 4500 si strong 6155 (gama 6xxx) au aceasi sensibilitate si viteza de a vedea semnalul.
    Cu softul original ambele receptoare se comporta la fel,dar trebuie/a adaugat ca un patch poate sa scada sau sa diminueze calitatea receptorului.La seria 6xxx{le-am probat pe unele}am constatat ca patch-urile au pus in valoare calitatea hardware-ului{in acest caz,tunerul}incit,pentru un impatimit de partea de receptie,este mai important acest aspect decit faptul ca stie sa lumineze programele codate sau nu,care in paranteza fie spus,e un fenomen pasager.De fapt 4500 trebuie comparat cu gama 4000,mai degraba cu 4401{pacat ca acesta a fost abandonat de producator ca suport} si mai putin cu cea 6xxx.
    In aceasta privinta intre cele doua receptoare produse de acelasi producator apare o diferenta majora cind le-am patch-uit:Strongul 4500 cu patch-ul seriei Yumatu8000,cum e cel de care vorbesc,e mult mai performant decit cel 6155 al carui patch e produs de altcineva{mizerabil conceput}.
    Nu mai intru in amanunte,dar daca ar fi sa aleg intre softul original al producatorului si cel al tertei,ultimul{4500}este mai performant.Sa nu mai vorbesc ca si grafica originalului este atit de sters{o caracteristica a Strongului}incit aproape toata gama 4000 si 6xxx pare la fel.Trebuie sa precizez ca patchul verde{pentru seria 6xxx}este o catastrofa nu numai din punct de vedere estetic dar si din punct de vedere functional{vezi memorarea satelitilor pentru disecq 1.2}.
    Fara multa vorba,Strong4500 cu patch 8500 bate orice receptor la capitolul tunerului si al functionalitatii.Desigur ca as putea scoate in evidenta si alte calitati,dar si limitele lui,dar pentru intrebarea din titlul topicului el corespunde perfect dorintei lui nickey,autorul acestui thread:"Receptorul cu cel mai bun tuner"!

  7. #7
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,559
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Receptorul cu cel mai bun tunner

    Codecul video!

    E AVC!!!!


    Pe K3 Pro merge brici !

    ---------- Post added at 03:15 ---------- Previous post was at 03:05 ----------



    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  8. #8
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    De asta nu-l vede DM920 si nu exista nici un plugin pentru codecul AVC, din cate stiu eu.

    Si pe Viper4K sau octagon 8008 merge brici.

  9. #9
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,559
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Au toate AVC 1080P nu 4K !
    Uite ca unele stiu si 4K AVC .
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  10. #10
    Golden Member
    Join Date
    18 Mar 2007
    Location
    Baia-Mare
    Posts
    7,240
    Mentioned
    14 Post(s)
    Rep Power
    127

    Thumbs up

    am luat la puricat toate receptoarele satelit in 4k

    Vantage UHD 4000 HD
    am incercat variante,combinati dar nimic zero barat

    Ferguson Ariva 4K Combo
    imprumutat lui @MihaiP

    Mut@nt HD51 + Open HDF 6.3
    numai la scanare manuala cu introducerea datelor am reusit sa scanez toate cele patru posturi tv
    4k Heritage doar sonor am

    OCTAGON SF4008 4K
    numai la scanare manuala cu introducerea datelor am reusit sa scanez toate cele patru posturi tv
    4k Heritage doar sonor am

    Octagon sf8008 4k
    scanare automata ----nimic
    blindscan ---sunt scanate/memorate/redate toate cele patru











    are dreptate @zildan Codecul video!

  11. #11
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,559
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Merge in MPV cu streaming de pe H7C, desi receptorul are ecranul negru:


    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  12. #12
    Standard RSP member gladix's Avatar
    Join Date
    05 Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    266
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default








  13. #13
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by zildan View Post
    Merge in MPV cu streaming de pe H7C, desi receptorul are ecranul negru:
    Cu streaming merge si de pe DM920 cu vlc, pot player sau altele, desi ecranul negru ramane.
    Nu mai repet ca la Viper4K, cu pretul de sub 400 ron merge super direct.




    ---------- Post added at 16:58 ---------- Previous post was at 16:30 ----------

    Quote Originally Posted by bonou2 View Post
    am luat la puricat toate receptoarele satelit in 4k

    Octagon sf8008 4k
    scanare automata ----nimic
    blindscan ---sunt scanate/memorate/redate toate cele patru
    Am o intrebare si o rugaminte:
    La mine, pe mai multe aparate programul WOW! este gasit si memorat, dar ca fiind "Data", nu TV. Dupa zapping printre sateliti si alte transpondere nu-l mai vad. Pentru asta trebuie sa-i modific atributul din 0 in 1, cum am explicat la alta postare. Un user de pe forum spunea ca la el nu este nevoie, ramane vizibil fara setare suplimentare.
    Se poate verifica? Multumesc

  14. #14
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,559
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Pe H7C și K3 se scaneaza perfect.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  15. #15
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Si la mine pe H7C este scanat WOW! si se vede dar dupa ce plec in alta parte si revin nu mai este in lista, trebuie rescanare.
    Iar asta nu numai la H7C se intampla, ci la fel pe celelalte. Este scanat si vazut ca DATA, nu ca TV

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •