Thanks Thanks:  13
Likes Likes:  26
Dislikes Dislikes:  0
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 65

Thread: Receptorul cu cel mai bun tunner

  1. #31
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @clau
    tunerele de acum sint cam la aceleasi performante , diferenta e mica constind in timpul mai scurt de detectie a unui transponder , poate stabilitate imbunatatita la semnal fluctuant sau slab dar per total nu e mare diferenta.
    Tunere alps sau sharp nu cred ca vom mai vedea prin receptoare ,poate numai daca se gaseste vreun brand fabricant de receptoare sa vina cu ceva deosebit.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  2. #32
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    E totusi interesanta diferenta dintre cele 2 tunere mentionate anterior de mine pentru ca cu unu scanez un transponder de pe Astra 2E 28.2E iar cu celalalt ( Si2166d ) nu pot scana deloc. Daca e sub nivelul de semnal minim prefera sa-mi arate ca nu are semnal acest tuner Si2166d.

    Din cate am inteles exista acelasi tuner AVL6211 pe Vu Duo2 si pe alte receptoare (Azbox Minime , wetek play , poate pe unele receptoare Mutant ) . Exista pe vreun receptor pe care poate face blind scan ? Sunt doar curios de precizia si viteza de cautare. De curand m-a dezamagit tunerul Si2166d pentru ca poate face blindscan doar pe banda 10700-11700 Mhz, pe banda de sus nu gaseste absolut nimic si de aceea am inceput sa mai rascolesc prin tunere capabile de blindscan de preferinta enigma2.

    ---------- Post added at 20:56 ---------- Previous post was at 20:42 ----------

    Unele informatii zic ca tunerul AVL ( Availink ) ar fi construit de Samsung iar alte informatii zic ca ar fi apartinand de Sundtek care a fost cumparata de Availink ( firma chinezeasca ). Se pare ca se mai gaseste acelasi tuner pe Xtrend 7000 / 7500. Sunt doar curios daca pe vreunu din aceste receptoare s-a testat scanarea oarba si cum functioneaza : precizie/viteza.

    Pe Edision OS mini si Edision OS 4k e modelul mai avansat de tuner AVL6261 care are si suport dvb-s2x.

    ---------- Post added at 21:09 ---------- Previous post was at 20:56 ----------

    Mi-a placut cum arata noul plugin de blindscan din enigma2. Poti evita transponderele cunoscute, poti face doar o lista de transpondere fara sa scanezi canalele de pe acele tranpodendere, poti pune intervale de frecventa, limita rata simbolurilor. Tot ce lipseste fata de o placa TBS pare sa fie doar pasul de cautare a canalelor ajustabil. Per total pluginul din enigma2 mi se pare mai usor de folosit si mai comod. Din pacate nu am un tuner de receptor bun pe toata banda pentru a face blindscan. La receptorul meu Vu zero 4k ar necesita un nou driver pentru blindscan dar la ce suport tehnic avem la receptoare nu cred sa mai apara.

    Nu poti egala ce face o placa scumpa TBS pentru ca aceea ar putea receptiona si canalele de date si modulatii diferite lucru care ajuta pentru gasirea satelitilor cu semnal slab, estimarea intensitatii semnalelor de la satelit. Probabil in viitor voi ajunge sa cumpar o placa TBS.

  3. #33
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @clau
    pe duo2 tunerul este AVL6222,tuner cu care a venit din fabrica . Tunerele siliconlab sint inlocuitoarele tunerelor broadcom , din ce spun niste "oameni de bine " ar fi fabricate de huawei si schimbarea ar fi fost fortata de relocarea broadcom care s-a incheiat in 2016. Acum , ce posibilitati au tunerele silab , ce fac pe receptoarele cu enigma si ce ar putea face e treaba fabricantului , dezvoltatorii enigma implementeaza ce le da fabicantul; pe mine nu m-au convins ca sint peste broadcom, dual dvbs2 ,2 tunere pe un acelasi slot, dual hybrid dvbc/t2 nu reuseste sa fie dual in functionare iar tunerul dual dvbs2x multistream nu e capabil de scanare manuala pentru un transponder multistream. In fine vinzatorii cu treaba lor ,dezvoltatorii cu treaba lor si utilizatorii cu asteptarea.
    Cu blindscan-ul e poveste veche, cerut de la dm800 si care a aparut prima data la dm800se cu tuner bcm4505 dupa care la dm800 cu tuner alps doar la una din revizii de tuner -cred ca M. Blindscan la toata banda satelit si ambele polaritati ,cred ca mai avem de asteptat. Placa tbs este un tuner de pc , al carui soft ofera mai multe informatii la scanare dar nu are treaba cu domeniul profesional , nu o sa vezi in vreun head-end receptie facuta cu pc si placa tbs. Ce te intereseaza pe tine -receptie a transponderelor in afara ariei de acoperire , masurarea nivelului de semnal la transpondere sub pragul de demodulare , transpondere cu SR mic e altceva si cere alta dotare si la alte preturi . Si urmatoarea mutare inteligenta ar fi un aparat de masura capabil ,nu o placa de pc pe care o umfla unii utilizatori ca placa profesionala.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  4. #34
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Ce imi place la placa tbs este faptul ca stie blindscan si ca rateaza foarte putin ( daca rateaza ). Ce mai stie in plus o placa tbs este sa arate cat de cat ce semnal avem in momentul in care nu am semnal suficient. Ma lovesc foarte des de problema asta nestiind daca sunt sau nu aproape sa receptionez acel canal. Ce imi mai place la tbs este ca exista suport tehnic. Exista soft si exista actualizari iar driverele se pot modifica. Mai conteaza si faptul ca nu scot pe banda rulanta modele noi ( desi parca au inceput si ei sa scoata mai repede modele noi ) si o investitie intr-o placa ar putea sa ma tina 6-7 ani.

    Ce variante de de aparat de masura capabil ar fi ? Conteaza si pretul pentru ca daca dau banii de o placa + calculator doar pe un aparat de masura pe care il folosesc ocazional nu mi se pare cel mai eficient mod de a cheltui banii. In plus aparatul ar trebui sa faca si scanarea oarba . Va reusi acel aparat sa-mi indice semnalul sub limita de receptie ? De ce nu vad masurat cu un aparat profesional semnalul existent pe nu transponder sub limita de receptie ( spot MENA arabsat, astra 2E UK , sau alte exemple ) sa vad cat de precis este ? Chiar daca placa tbs nu este ceva profesional de banii platiti acopera cat mai multe lucruri pentru cineva care nu se ocupa de instalarea antenelor. Am tot reglat antena mea de mai multe ori ca sa constat ca defapt ma lupt pentru aproximativ 0,5 db variatie pe toti satelitii fata de maxim. Nu cred ca mai merita reglajul mai bine de atat pentru ca am abateri de fabricatie , erori de masurare facute de mine si aparate de masura lipsa pentru precizia pe care o doresc. Sa nu mai zic ca montura nu e precisa.

    Oscilez intre o placa tbs si un receptor satelit bun cu tuner bun. De exemplu astazi citeam despre Edision OS Mio 4k. Zic oamenii pe forumuri ca ar face blindscan , stie multistream si driverele apar relativ des. Tunerul ar fi AVL6261. Daca e facut de Huawei poate e de bine. Pare raport calitate bun dar mi-ar placea sa aflu mai multe de la cei care l-au cumparat si pot face o comparatie.

    Ma gandeam sa fac un clasament personal al tunerelor (receptoarelor ) detinute si testate dupa sensibilitatea de receptie, nr 1 fiind cel mai bun pentru semnalele slabe :
    1) Si2166D ( Vu zero 4k ) - tuner bun , reda fluent imaginea chiar cu semnal la limita . Bun pentru vizionare. Nu indica deloc semnalul in decibeli
    2) AVL6211 ( Amiko 4k51) - tuner bun , reda cu macroblocuri imaginea la limita dar imi arata ca exista semnal pe bara sub nivelul de disparitie de la Si2166d. Semnalul in decibeli e indicat cu 2-3 decibeli mai putin dar cel putin pare proportional si poti face o apreciere a nivelului de semnal.
    3) Gigablue 800 solo - tuner acceptabil
    4) Evo X2+ - tuner ok , tuner dublu
    5) Octagon SX88+ - tuner mediocru dar stie multistream
    6) Xtrend ET4000 - nu mi-l mai amintesc foarte bine dar as zice mediocru
    7) Evo Slim - tuner slabut . Stia blindscan dar rata frecvente . Tuner mai putin sensibil
    8) Clarketech 5000 Combo - desi e laudat nu m-a impresionat cu nimic acest tuner. Stiu ca e din alta generatie dar nu aveam semnal pe frecvente pe care celelalte receptoare aveau
    9) Dreambox 500s clona - tuner slab . Primul receptor detinut. Nu a fost bun nici driverul de semnal care indica aiurea pana la vreo 75% semnal nu aveai deloc imagine. Apoi sensibilitatea nu m-a dat pe spate

    Asta este clasamentul personal actual. E foarte posibil ca sensibilitatea sa fi evoluat usor usor pentru ca nu pot sa nu remarc cum tunerele actuale bat pe cele mai vechi. E de remarcat ca nu exista diferenta mare intre nr1 si nr 9 ci poate in jurul a 0,2-0,3db estimativ mai sensibile primele din clasament. Nu pot face vreo comparatie intre un tuner de receptor cu o placa gen skystar sau tbs pentru ca nu am avut.

  5. #35
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Feb 2009
    Posts
    119
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Tunerul Si2166D prezent si pe Dm920, nu doar pe Vu zero4k, stie foarte bine si blind scan, cat si afisarea semnalului in db, foarte aproape de realitate. Deci faptul ca nu arata db, e legata strict de driverele implementate de catre Vu, nidiceum un defect al tunerului in sine.

  6. #36
    none
    Join Date
    01 Jan 1999
    Location
    acasa
    Posts
    798
    Mentioned
    35 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Ma gandeam sa fac un clasament personal al tunerelor (receptoarelor ) detinute si testate dupa sensibilitatea de receptie, nr 1 fiind cel mai bun pentru semnalele slabe :
    D-Box1 ...best ever!

    PS: ...ma chinui sa-i adaptez un hdmi, dar nu gasesc schema... ))))
    ^^^^
    bafta

  7. #37
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    83

    Default

    Și eu sunt interesat.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  8. #38
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,499
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Ma faceti sa caut prin beci )
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  9. #39
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Quote Originally Posted by mirel View Post
    D-Box1 ...best ever!

    PS: ...ma chinui sa-i adaptez un hdmi, dar nu gasesc schema... ))))
    Pai sunt adaptoare gata făcute de la mufă scart la hdmi sau de la VGA la hdmi
    aici este un exemplu
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  10. #40
    none
    Join Date
    01 Jan 1999
    Location
    acasa
    Posts
    798
    Mentioned
    35 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    @horatyu era o ironie..
    ^^^^
    bafta

  11. #41
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    83

    Default

    Lăsând gluma de o parte, la nemți s-a comercializat placa video cu ieșire hdmi pt. dBox2. Era un magazin online care vindea tot felul de accesorii și piese de schimb pt. pasionații acestor receptoare.

    Referitor la sensibilitate tunerului receptorului dBox1, sper că @mirel nu a glumit.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  12. #42
    none
    Join Date
    01 Jan 1999
    Location
    acasa
    Posts
    798
    Mentioned
    35 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    ma faceti sa ma apuc sa scotocesc...mi se pare ca are si un multicam, plus un sc8in1!
    si nu @val , nu am glumit, e unul dintre cele mai sensibile receptoare pe care am pus mîna...
    ^^^^
    bafta

  13. #43
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    11688 H
    DVB-S2/8PSK
    MPEG-4
    1110 3/4 Hona Baghdad
    Intelsat 1west - pe tunerul Silabs 2166d am semnal si intra bine iar pe AVL6211 nu scaneaza. Pare ca variaza semnalul si nu ajunge sa scaneze .

  14. #44
    Standard RSP member ag.laur's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    RO
    Posts
    121
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default



    vu+ zero 4k

    vu+zero4k,octagon sf8008

  15. #45
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,338
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Am problema la 4k Heritage (1W 12705V45000) cu anumite tunere/receivere.

    Nu stiu exact daca problema vine de la tuner, dar acolo unde am tuner Si2166D (Amiko 4K Viper, Octagon 8008) se deschide fara probleme.
    In schimb la rec-urile cu Si2169 (DM920, Zgemma H7C) ecranul ramane negru.

    Nu am analizat semnalul cu TSReader, sa vedem ce si cum...
    Poate alti useri sa revina cu observatiile personale de la model la model.



Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •