Thanks Thanks:  13
Likes Likes:  26
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 16 to 30 of 65

Thread: Receptorul cu cel mai bun tunner

  1. #16
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    ...Apropo,unde se mai gaseste acest receptor si la ce pret?

    Din seria 4000 mai este disponibil doar SRT 4120 FTA la citiva dealeri.Oare accepta softul si patch-ul mentionate anterior?

  2. #17
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    4120 e o porcarie,cauta un Nokia la mana a doua si nu te speria nici de seria 6x55 de la Strong ca sunt bunicele.Tot second hand.
    :

  3. #18
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    83

    Default

    4120 are carcasa din plastic, partea de tuner este comuna cu placa de baza si (cel mai important) nu este ecranata.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Quote Originally Posted by mouse
    ma intereseaza pentru DX,programe FTA in tara lor de origine,dar dificil de receptionat la noi,un bun exemplu find 2D in acest sens.
    Poate n-ar fi rau sa atrag atentia asupra unui lucru despre care nu se prea vorbeste legat de tunere,inclusiv si Strong 4500,si anume{simplific din motive practice si nu technice}:ca sint doua tipuri de tunere sensibile:1.Cele care stiu sa vada semnalul dar nu pot sa-l pastreze,cum e,sa zicem Strong4500,tuner foarte bun din acest punct de vedere;miroase instantaneu orice urma de semnal{vorbesc de semnal calitate si nu de nivel} indiferent cit e de mic,chiar si cind e la 2%,3%,etc.Acest tip de tuner e recomandabil pentru cei care doresc sa instaleze antene si vor sa-si regleze infinitezimal antena.2.Tunere care stiu sa vada semnalul slab dar nu-l reda decit daca este util,adica e capabil sa arate imagini,si nu frinturi sau macrocuburi.Adica stie sa inchida semnalul si sa-l pastreze.In aceasta ultima categorie intra in special receptoarele pentru receptia in HD,majoritatea lor.
    Pentru receptia Astra 2D Strong 4500 m-a ajutat sa-l monitorizez tot timpul,fiind cel care m-a incurajat sa-l receptionez in cele din urma,obligindu-ma sa reglez antena pina ce-am obtinut,vorbind plastic,ultima picatura de semnal!
    Ca atare,@mouse,sa ai in vedere ce-am spus mai sus,sa nu te astepti la minuni de la el.Nu poate scoate semnal acolo unde nu este,iar daca il gaseste nu-l inchide decit daca este destul de puternic incit sa-l memoreze.

    Quote Originally Posted by mouse
    am gasit in sfirsit ceva,va rog @costel1 sa-mi confirmati daca este bun.Din pacate pentru seria 4500,4401 au disparut aproape toate softurile
    si patch-ul.

    1-Yumatu 8500 loader zip 36,3 KB cu cheia de instalare si master code atasate la zip.
    2-Vulcan 2M2-CI-M1130 zip(824,3KB).
    Firmware-ul mentionat de tine ar putea fi bun,nu sint sigur fiindca nu m-am mai ocupat de partea de patch de mai bine de patru ani.Se prea poate ca cel gasit de tine sa fie ultimul,cel din 2006.Eu am instalat la strongul meu versiunea din 2005,Vulcan2M2.8x-CI fix,iar loaderul e valabil,cel pomenit mai sus.Probabil ca e asta:8500_loaderV1.40R-Odyssey Tester.

    Quote Originally Posted by mouse
    Sint doua modele,unul cu carcasa gri si cel de-al doilea cu carcasa neagra.Este vreo diferenta intre cele doua modele pentru Dx?,ce culoare are carcasa modelului Dvs.?
    Intr-adevar sint doua modele Strong 4500 cu doua culori diferite;cel gri este originalul,cum e al meu,iar cel cu carcasa neagra se pare ca e o clona{nu l-am vazut decit in poze}.Nu sint sigur daca patch-ul Vulcan ar putea fi instalat bine deoarece nu stiu daca chipul corespunde cu griul?!

  5. #20
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,807
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Strong 6155 si 6355 CI sunt sensibile la semnal au si un led ce indica semnalul cand este fff slab incepe sa palpaie reactioneaza foarte rapid.

  6. #21
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Modelul pe care il am nu are nici macar functia asta.Rosu -stand-by,verde -on

    ---------------------------

    Quote Originally Posted by costel1
    De fapt 4500 trebuie comparat cu gama 4000,mai degraba cu 4401{pacat ca acesta a fost abandonat de producator ca suport)...

    Am sa mai abuzez un pic de cunostintele si bunavointa Dvs.,legat de SRT 4401 in cazul unui receptor second-hand as putea incarca softul amintit in el?
    La achizitionare va trebui sa stiu exact pe ce modele ma pot baza pentru DX.
    Multumesc.
    Last edited by delta2k2; 03-01-11 at 20:21. Reason: Regula 12 : Quote inutil

  7. #22
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    68

  8. #23
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Red face

    Eu nu simt nevoia unor kkklone,dupa cum vezi intreb ceea ce am nevoie sa stiu,si nici in categoria habotnicilor nu ma incadrez. Nu practic „sporturi” in domeniul sharingului si nu am de ce sa ma ascund! Nu cred ca incadrarea se potriveste Dx-ului,poate doar ca o bascalie.
    Merci oricum de link,va fi luat in considerare
    Last edited by delta2k2; 03-01-11 at 21:39. Reason: De câte ori sa-ti mai spun ? Citeste regula 12

  9. #24
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Quote Originally Posted by mouse
    Am sa mai abuzez un pic de cunostintele si bunavointa Dvs.,legat de SRT 4401 in cazul unui receptor second-hand as putea incarca softul amintit in el?
    La achizitionare va trebui sa stiu exact pe ce modele ma pot baza pentru DX.
    Cu Strong 4401 nu m-am "jucat" prea mult;nu era al meu,drept pentru care nu pot spune prea multe decit ca regret ca a fost lasat din brate de producator,functionind cu firmware original din,se pare,2003.Nu sint sigur.Dar cu siguranta pentru ce vrei tu sa faci,o patch-uire de la o serie la alta,in cazul nostru gama 4000 ar fi periculoasa.Trebuie sa ne aducem aminte ca numai de la seria 4125 Evolution,prin 2004,s-a putut instala si beneficia de patchuri de la Strong.De aceea e bine sa stii asta ca sa nu faci greseala sa pui patch de la o gama la alta daca nu au acelasi procesor.Iti distruge flashul receptorului.Ori se stie ca Strong 4125 are un procesor STi 5518 si flash de 8M iar Strong 4500 un IBM 250MHz.
    Cit priveste alegerea unui receptor pentru un impatimit de receptii dificile,well,nu stiu ce ti-as putea recomanda incit sa te/ne multumeasca total.Insa sint unele caracteristici de baza de care trebuie sa tii seama cind il alegi,si anume:
    1.tuner sensibil in stare sa inchida semnalul,
    2.capabil sa receptioneze toate formatele de transmisii si modulatii:MPEG 4:2:0,4:2:2,Dvb-S2/8PSK,16/32APSK,
    3.O memorie mare pentru transponderi si canale,etc
    4.Suport firmware din partea producatorului.
    Nu mai adaug si altele intrucit odata ce primele conditii sint indeplinite implicit ai si altele caracteristici interesante.Doar in privinta felului in care e conceput meniul exista pareri si pareri.
    La drept vorbind numai fiecare stie ce doreste cind isi achizitioneaza un receptor,daca stie cu adevarat?!Daca vrei sa vezi cit mai multe programe alegerea nu-i prea grea;iti cumperi un DM HD si cu o linie buna,ai la dispozitie cam tot.Insa pentru receptii de DX primele patru conditii de mai sus sint mai importante!
    Te-as ruga sa nu insisti sa-ti spun care marca e mai buna pentru ce vrei tu.Cind apar la intervale scurte de timp atitea noutati in tehnologia de fabricatie a receptoare dar si a modul de intrebuintarea lor,a recomanda pe "cel mai bun..." e lipsit de realism.Plus ca e si o chestiune materiala in joc deloc de neglijat.

    Dar ca sa raminem ontopic si pentru a ma limita la ce-am discutat mai sus,iata cum apare receptia la aceasi valoare de semnal pe acelasi transponder ,satelit{Astra 2D-10818 V } si ora la doua receptoare diferite produse in interval de citiva ani.E vorba,in primul caz,ei da,de Strong 4500 si in al doilea,de Vantage 7500 HD.





    Precum vezi Strong 4500 inca se lupta sa fixeze semnalul pentru a reda imaginea intreaga,pe cind Vantage 7500 HD inchide semnalul si reda imaginea fara macrocuburi sau frinturi.

    In imaginea de mai jos,este{probabil}receptorul STR.4500 cu carcasa neagra de care ma intrebai mai devreme.Daca acesta-i ce ai si tu,renunta sa-i pui patch.Marturisesc ca nu l-am avut in mina ca sa ma pot pronunta in cunostiinta de cauza.

  10. #25
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Multumesc de info,legat de seria 4500 si 4401 vreau sa intru in posesia unor exemplare,sint cele mai bune din generatia lor si merita testate.
    Sa fiu sincer am rationat gresit legat de stufoasa familie Strong si am cumparat un STR6350CI sperind in performantele seriei 4500.Pentru teste,ca la altceva nu e bun,nu voi ezita sa incarc in el softul seriei 4500.Daca se arde,ma scapa de o grija si asa nu am ce face cu el.Este groaznic.O palida aparitie fata de ce a fost odata.
    Am receptorul Vantage X201S,ce ma nemultumeste la seria SD vad ca apare si la varianta HD.
    Despre HD mai astept,vreau ceva cu tuner performant,fara pretentii la capitolul cam.

  11. #26
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,807
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Quote Originally Posted by mouse View Post
    si am cumparat un STR6350CI sperind in performantele seriei 4500.Pentru teste,ca la altceva nu e bun,nu voi ezita sa incarc in el softul seriei 4500.Daca se arde,ma scapa de o grija si asa nu am ce face cu el.
    Iti spun de acum ca poti sa-l arunci la gunoi daca incarci softul

  12. #27
    Standard RSP member
    Join Date
    07 Jan 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Salut. @mouse pentru Stong SRT 6350CI specificatiile se pot vedea la pagina 19 de pe http://www.strongsat.com/tvweb4/file...50CI_UM_EN.pdf
    iar pentru Strong 4500(exista si varianta CI) la pagina 29 de pe http://www.strongsat.com/tvweb4/file...M_EN-DE-TR.pdf
    Alte specificatii sau softuri originale ale receptoarelor Strong se gasesc pe http://www.strongsat.com/tvweb4/index.php?id=163
    Deci cum se spunea si mai sus sunt doua receptoare total diferite care au procesoare si softuri diferite.

  13. #28
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    68

    Default

    pentru ca nu sint threaduri specifice care citite sa-ti releve metode de rezolvare a problemelor cred ca ti-ar fi de folos urmatoarele :
    - defineste transponderul care vrei sa-l receptionezi cu minunatul receptor in pericol de a fi subiectul proximei achizitii . un user milostiv aflat in posesia minunatiei poate sa-ti spuna daca este adecvat receptiei acelui transponder .
    - experienta umana arata ca cel mai minunat receiver este acela pentru care tocmai te auto_convingi ca ar fi cea mai buna solutie tehnica ( desi este cea mai proasta varianta financiara )
    - aparitia unor noi receptoare destinate DX este improbabila

    - curata tastatura , blocarea tastei k poate fi interpretabila/iritabila

  14. #29
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Merci.Din ce am inteles softul este acelas indiferent de varianta constructiva cu/fara CI.


    Am reusit sa gasesc pina la urma urmatoarele

    Vulcan 2M2_1_(1)(1)(1).85_FTA_M0605
    Vulcan 2M2.70-CI_M1130
    Yumatu_8000_CI_29W160ET.Dump-Flash
    Yumatu_8500-8600-8700_CI_SERYSY_TA
    Yumatu_8000_cy29W_160et
    Yumatu_yt 8000 fta 1 mb
    Yumatu_8000.cy

  15. #30
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Comparatie intre 2 tunere , antena fiind aceeasi :
    1) Silabs Si2166D - Vu zero 4k si alte modele : https://www.silabs.com/documents/pub...-D60-short.pdf
    2) Availink AVL6211 - Amiko 4k51 si alte modele : https://www.datasheet4u.com/datashee....php?id=938781

    Si2166D e peste AVL in ceea ce priveste redarea semnalului fara macroblocuri. Tunerul AVL face mult mai usor macroblocuri si imaginea se intrerupe. In schimb tunerul AVL6211 miroase mai repede semnalele slabe si chiar are tupeu sa scaneze canalele cand celalalt nu poate. Pentru detectare semnal prefer AVL. Pentru reglare antena prefer AVL. Tunerul Silabs nu arata semnalul in decibeli pe cand AVL indica. Indicatia in decibeli e gresita indicand sub semnalul real dar tot e mai bine fata de Silabs care peste 12db indica mereu 99%.

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •